sobota, 25 września 2021

Krzycz - Goldy Moldavsky

Latem 1816 Mary Shelley odbywała podróż po Szwajcarii. Anomalie pogodowe, które nazwano potem "Rokiem bez lata", zatrzymały ją i jej znajomych w domach. Wybuch wulkanu na jednej z wysp Indonezji dotknął nawet tak odległe od miejsca erupcji części świata. Może dlatego młodzi podróżnicy podjęli się wyzwania wymyślenia i przedstawienia znajomym najstraszniej historii o duchach. To wtedy Mary Shelley wpadła na pomysł napisania jej najsłynniejszej powieści - "Frankensteina". Dziś w jednej z elitarnych nowojorskich szkół średnich istnieje tajny Klub Mary Shelley. Rachel Chavez zrobi wszystko, by móc do niego dołączyć.

Goldy Moldavsky wykorzystuje pomysł opowiadania historii grozy i przenosi go na inny poziom strachu. Od czasów Mary Shelley do współczesności powstało przecież tak wiele horrorów i thrillerów, z których można by czerpać inspiracje.

Najnowsza członkini Klubu Mary Shelley ogląda horrory aby poradzić sobie z własną traumą. Rachel to była ofiara napaści, która wydarzyła się w jej własnym domu, gdy dziewczyna była sama. Nie powinna brać więc udziału w kawałach, które klub urządza uczniom liceum, prawda? A jednak! Odgrywanie scen z horrorów na żywo jest dla nich sposobem na zemstę i wyrównanie krzywd. Tylko ile czasu minie, nim strach ogarnie ich wszystkich?

"Krzycz!", czyli w oryginale "Klub Mary Shelley", to powieść w jednym tomie. Z całą pewnością mogłaby jednak zostać przedłużona o kolejne części. Choć w historii nie ma wątków paranormalnych, to powieść dla miłośników horrorów. Spodoba się fanom serii S.T.A.G.S., bo Goldy Moldavsky podobnie jak M.A. Bennett nawiązuje do wielu filmów, w tym przypadku gatunkowo kina grozy. Jest to idealna książka na jesień, w klimacie Halloween, dla tych którzy lubią czasem się bać.



Mimo iż tytuł powieści nie został przetłumaczony dosłownie, to ma sens. W tym przypadku tytuł to jednocześnie słowo klucz. Szkolny klub, robiący innym żarty rodem z horrorów, nie przerywa swojej gry, dopóki cel (wytypowana ofiara) na tyle się nie wystraszy, aby przeraźliwie i głośno krzyknąć.

To kolejna książka w ramach kolekcji horrorów młodzieżowych od Wydawnictwa Media Rodzina. Ta jest z całą pewnością najbardziej brzemienna w konsekwencje dla bohaterów, jeśli brać pod uwagę kategorie ich czynów. Zastanawiasz się czasem, dlaczego ludzie lubią oglądać horrory? Tutaj znajdziesz na to pytanie odpowiedź.

"Krzycz!" - Goldy Moldavsky
Wydawnictwo: Media Rodzina
Gatunek: thriller / horror
Wiek bohaterów: szkoła średnia
Stron: 400



Zdjęcia książek zawsze na Bookstagramie / filmiki z ich udziałem na BookTok


niedziela, 12 września 2021

Cała szkoła mówi o mnie - Michelle Quach

Nastoletniej Eliza Quan od lat ciężko pracuje aby zostać redaktorką naczelną szkolnej gazetki. Tymczasem w wyborach wygrywa Len DiMartile - chłopak, który swoją kandydaturę zgłasza w ostatniej chwili. Dziewczyna jest rozgoryczona przegraną na rzecz byłej gwiazdy szkolnej reprezentacji. Daje upust emocjom, pisząc na redakcyjnym laptopie tekst, w którym wylewa swoje żale w formie artykułu. Nie publikuje go jednak. Ku jej zaskoczeniu ktoś przejmuje jej plik, dopisuje ostatni akapit i zamieszcza go na stronie gazetki jako manifest. Eliza niespodziewanie staje się twarzą feminizmu. Tak rozpoczyna się walka o równą reprezentację płci na szkolnych stanowiskach.

Michelle Quach ukończyła Harvard, gdzie studiowała historię i literaturę. "Not Here to Be Liked" (w dosłownym tłumaczeniu: Nie po to tutaj aby mnie lubili) to jej debiut jako autorki literatury młodzieżowej. Już sam tytuł dobrze oddaje doskonale charakter Elizy, która stara się nie przejmować tym, co myślą i mówią o niej inni. Młoda redaktorka ubiera się tak jak lubi i jest jej wygodnie. Tymczasem starsza siostra i matka podają to jako powód jej przegranej. Czy mają rację? Czy dziewczyna w wyścigu o równouprawnienie też będzie musiała się zmienić by jej przesłanie dotarło do innych?

"Cała Szkoła Mówi o Mnie" to historia mocno akcentująca kwestie feminizmu, a przez to wyróżniająca się na tle innych powieści z tego gatunku. Nastoletni czy nawet dorosły czytelnik niejednokrotnie zmuszony będzie w trakcie lektury zadać sobie pytanie: "Czym tak naprawdę jest feminizm?" Definicja zostaje wystawiona wielokrotnie na próbę - także w perspektywie uczucia miłości. Niespodziewanie wiele osób popiera Elizę i oczekuję ustąpienia Len'a ze stanowiska. Tymczasem dziewczyna dostrzega coraz więcej pozytywnych cech chłopaka. Tylko czy w duchu feminizmu można się tak bratać z wrogiem?

Eliza (podobnie jak sama autorka) ma korzenie chińsko-wietnamskie, Len japońsko - amerykańskie. Dzięki temu poznajemy losy emigrantów przybywających w różnych okolicznościach do Stanów Zjednoczonych. Jedne związki są udane, inne poszukiwania miłości pozostają tylko w sferze niespełnionych marzeń. W takim świecie młodzi bohaterowie, starając się sprostać wysokim oczekiwaniom rodziców, muszą znaleźć także siłę by zawalczyć o siebie.


Historia, rozgrywająca się przeważne na szkolnych korytarzach, spodoba się z całą pewnością fanom popularnej i zekranizowanej serii Jenny Han "Do wszystkich chłopców, których kochałam". Powieść Michelle Quach czyta się równie szybko i z zainteresowaniem. Nie obyło się bez schematów właściwych dla takich historii: początkowo wszystko się układa, tylko po to by niesamowicie się skomplikować, grożąc utratą nie tylko reputacji, pierwszej miłości a nawet wieloletniej przyjaźni. Mimo to czytelnicy i tak będą ze zniecierpliwieniem oczekiwać finału walki o feminizm. 

PREMIERA: 15.09.2021
(polska premiera jest zgrana z amerykańską - jeden dzień różnicy)

"Cała szkoła mówi o mnie" - Michelle Quach
Wydawnictwo: Literackie
Typ: opowieść w jednym tomie
wiek bohaterów: szkoła średnia
Stron: 408



Zdjęcia książek zawsze na Bookstagramie / filmiki z ich udziałem na BookTok


niedziela, 5 września 2021

Zawód Pisarz - Dominika Tarczoń

Jeśli są już na polskim rynku jakieś poradniki, mówiące o kreatywnym pisaniu, to opisują one proces twórczy a nie wydawniczy. Książka "Zawód pisarz" radzi, co zrobić, gdy książkę już napisaną mamy. Piszesz swoją własną historię? A może od dawna masz pomysł i marzysz o wydaniu książki? Jeśli interesuje Cię, z czym autor musi się zmierzyć, aby jego dzieło trafiło na półki, to czytaj dalej.

KTO JEST AUTOREM?
"Zawód Pisarz" to poradnik autorstwa Dominiki Tarczoń. Autorka ma za sobą dekadę działalności w branży wydawniczej: zaczynając od bloga, pracując w drukarni, a w dziale promocji dużych polskich wydawnictw kończąc. Swoją wiedzę z branży przekazuje prostym i przystępnym językiem.

O CZYM?
Książka istnieje tylko w formie ebooka. Czego się z niego można dowiedzieć? Przede wszystkim są tu  wszelkiego rodzaju liczby i statystki, które pomagają choć trochę rozeznać się w sytuacji na rynku wydawniczym. Ile pisarz debiutant jest w stanie zarobić na swojej powieści? Dlaczego warto prowadzić spotkania autorskie? Na co zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy? Jakie są plusy i minusy wydania książki z wydawnictwem tradycyjnym, a komu najlepiej będzie zdecydować się na self-publishing. Czemu należy dobrze przemyśleć publikację książki przy udziale firmy wydawniczej? Na co zwrócić uwagę przy współpracy z działem promocji? Odpowiedzi są w tej publikacji. 

DLA KOGO?
To książka, jaka przyda się tym, którzy są w trakcie pisania / edycji tekstu swojej książki. Nie jest to poradnik dla osób, które chcą zacząć pisać, a jeszcze nie wiedzą, jak się za to konkretnie zabrać. Dla nich lepsze będą książki zajmujące się technikami pisarskimi (np. konstruowanie fabuły / dialogów / opisów / bohaterów). 

WRAŻENIA I WNIOSKI
Kiedy czytamy o procesie wydania książki od kuchni, całość jawi się jako bardzo stresująca. Nie jest to pierwszy poradnik o tej tematyce, którzy przeczytałam, a wnioski są podobne. Trudno jest żyć z pisania, bo sama publikacja książki przynosi małe zyski dla pisarza. Niewystarczająca promocja książki może przyczynić się do jej mniejszej sprzedaży, co powoduje iż szanse na wydanie kontynuacji maleją. Jeśli wierzymy jednak bardzo mocno w swoją powieść, taka wiedza na starcie jest nam niezbędna, by zacząć działać.

Rynek książki zmienia się wraz rozwojem Internetu, czyli bardzo dynamicznie. Pojawiają się nowe media i platformy. Rosną na popularności i przybywa ich użytkowników - w tym także fanów książek, którzy tworzą tam całe społeczności czytelnicze. Po blogach przyszedł Instagram, a teraz rekomendacje tytułów spotka się już na TikToku. Dlaczego mam nadzieję, że poradnik ten będzie aktualizowany i doczeka się kolejnych edycji, uwzględniających w większym zakresie możliwości jakie niosą ze sobą te nowe środki przekazu.

Kategoria: PORADNIKI / KREATYWNE PISANIE
Stron: 176
Ebook dostępny jest na: Legimi 

Zdjęcia książek zawsze na Bookstagramie / filmiki z ich udziałem na BookTok