sobota, 13 sierpnia 2011

Mgły Londynu

"Dziwna i piękna opowieść o Percy Parker" - Leanna Renee Hieber
Wydawnictwo Amber

Postać biała niczym zjawa przemierza ulice wiktoriańskiego Londynu. To jednak nie ta młoda panna jest jedną z nich. Rozwiązanie zagadki jest jednak bardzo blisko, bowiem oczami Persefony Parker można ujrzeć zarówno dusze, których życia dawno przeminęły, jak i demony przyszłości, które dopiero nastaną.

Kiedy tylko przeczytałam zapowiedź "Dziwnej i pięknej opowieści o Percy Parker" od razu zapragnęłam ją przeczytać. Przyciągało mnie to niezwykłe połączenie powieści w czasach wiktoriańskich z mitologią grecką. Premiera książki przypadła na końcówkę zimowej sesji egzaminacyjnej, więc tym bardziej byłam zmotywowana by ją wówczas przeczytać. Otrzymałam bardzo subtelną, wręcz delikatną opowieść, która niczym nie przypominała innych paranormal romance i ją także do tego gatunku przydzielić nie można.

FENIKS I PERSEFONA
Na samym początku tej historii poznajemy grupę młodych ludzki. Oni właściwie też w tej chwili pierwszy raz widzą siebie na oczy. Dziewczęta i młodzieńcy pochodzący z tak różnych i skrajnych środowisk. W innych okolicznościach może by nawet nie zamienili ze sobą ani słowa. Teraz ich ścieżki losu przecięły się w jednym punkcie. Tego wieczoru otrzymali obietnicę i zadanie. Przez wiele lat będą wiernie pełnić przydzielone im funkcje, lecz nigdy nie wiadomo czy nastąpi spełnienie obietnicy...
Potem naszą narratorką staje się Persefona (Percy) Parker. Młoda dziewiętnastoletnia dziewczyna stojąca na progu sławnej Akademii Ateńskiej. Przez całe życie wychowywana za murami klasztoru, teraz zmuszona jest zmierzyć się z burzliwym życiem w stolicy. Nieustannie przyciąga uwagę jej niecodzienny wygląd...nikt nie widział tak białych włosów,cery i oczu. Włosy więc skrywa pod szalem, oczy za okularami, a dłonie w rękawiczkach. Musi się nieustannie pilnować aby nie dawać jeszcze więcej pretekstów do pokazywania palcami. Nie może przecież tak sobie rozmawiać z duchami w bibliotece. Percy to mądra, lecz niezwykle skromna dziewczyna. Zna wiele języków obcych, kocha literaturę ale kompletnie nie idą jej nauki ścisłe. Nie pomaga, że naucza ich ktoś taki jak profesor Alexi Rychman.
Percy ma coś jeszcze poza obszerną wiedzą, ma wspomnienia tak zamierzchłych czasów, których nie powinna pamiętać...tak dawne, że zachowały się w postaci legend. Alexi i pozostali strażnicy nadal czekają na spełnienie obietnicy, lecz zamiast dostrzec oczywistą prawdę, mogą dać się zwieść fałszywemu pięknu.

TAJEMNICE TEJ OPOWIEŚCI
Opowieść o Percy jest bardzo nastrojowa i troszkę nostalgiczna. Nie można jednak odmówić jej akcji i napięcia. Narracja podzielona została między Percy i Alexi'ego w  taki sposób, że czytelnik ma świadomość popełnianych przez bohaterów zgubnych błędów i nieuchronnej katastrofy. Czasem zdarza się też narracja ze strony wysłanników zła. Bardzo zgrabnie wtrącony mit o Persefonie, a do tego mamy jeszcze feniksa. Jest też uczucie między uczennicą a jej profesorem, gdzie występuje bardzo dużo różnic.Książkę czyta się jednym tchem. Język jest niezwykle poetycki. W powieści nie brakuje innych ciekawie ukazanych postaci, czyli innych strażników (każdy o innych zdolnościach, profesji, korzeniach oraz zainteresowaniach) oraz przyjaciół Percy (żywych lub umarłych). Jedynym co mnie momentami męczyło w fabule, był upór w wyborze jakiego dokonali strażnicy i jak mimo innych oczywistych znaków nie mogli sobie zdać sprawy, że nieustannie popełniają błąd (jaki nie mogę zdradzić, ale załamywałam momentami aż ręce).

REKOMENDACJE
Komu polecam opowieść o Percy ? Z całą pewnością nie zawiodą się fani wiktoriańskich klimatów i wątków mitologii greckiej. W czasach gdzie pełno jest w książkach uczuć, które rozwijają się w expresowym wręcz czasie, gdzie fizyczne pragnienia bywają ważniejsze od wzajemnego rozumienia, gdzie wszystko dzieję się tak szybko i właściwie bez zastanowienia, miło jest przeczytać coś innego. Opowieść o miłości trudnej, która rodzi się z czasem, uczucia od subtelnych przechodzą do trwałych więzi. Tym, którzy to sobie właśnie cenią w książkach, powieść z całą pewnością się spodoba.
MOJA OCENA : 7 / 10
Wierzę, że "Dziwna i piękna opowieść o Percy Parker" stanowi jedynie ciekawy wstęp do świata londyńskiej wiktoriańskiej straży i jestem niezwykle ciekawa dalszych losów Percy. Tom pierwszy zawierał kolejny rozdział części następnej i od tego czasu nie mogę się doczekać jego premiery, a oto i zapowiedź.

ZAPOWIEDŹ TOMU 2
Walka Światła i Mroku o Percy Parker

Persefona Parker jest inna.
Ma śnieżnobiałe włosy i niesamowity dar…
Nad Londyn nadciąga zło z zaświatów. Przeciwstawiają się mu Strażnicy z Akademii Ateńskiej – tajemniczej szkoły ukrytej w sercu miasta. To tu znajduje się brama pomiędzy światem żywych a umarłych. Lecz nie każdy ma moc jej otwierania.
Taki dar posiada dziewiętnastoletnia Percy, która w Akademii odkryła swoje przeznaczenie i znalazła miłość w ramionach Strażnika – profesora Alexiego Rychmana. Teraz, by ocalić świat śmiertelników, musi jak mityczna Persefona przejść przez mroczne wrota do zamieszkanej przez duchy Krainy Szeptów i podziemnego królestwa Pana Ciemności…

CIEKAWOSTKI :
- Seria ma trzy części plus opowiadania pośrednie między tomami
- Okładki to nasz projekt , nie są zapożyczone od zagranicznych wydawnictw
- Autorka wyraźnie nawiązuje do „Dziwnych losów Jane Eyre” Charlotte Brontë.
- „Dziwna i piękna opowieść o Percy Parker” została w USA nagrodzona w 2010 roku prestiżowymi nagrodami literackimi. 
- Na Broadwayu jest przygotowywany na jej podstawie musical, w którym wystąpią laureaci Tony Award. 

23 komentarze:

  1. oo, okładki śliczne skoro nasz polski projekt :))
    nie jestem fanką mitologii greckiej, ale myślę, że jak tylko trafi się okazja, chętnie przeczytam :) ma dużo ładnych ocen, a i wiktoriański Londyn zachęca :)
    Mircia

    OdpowiedzUsuń
  2. aaa, Cass, właśnie widzę na LC, że czytasz Brzydkich :D:D:D jak cudownie! miłego dalszego czytania -Mir

    OdpowiedzUsuń
  3. Gdyby nie ten wiktoriański klimat i mitologia grecka chętnie bym się skusiła, jednak nie gustuje w tych klimatach, dlatego chyba dam sobie tym razem spokój.

    OdpowiedzUsuń
  4. Okładka świetna, recenzja zachęcająca... Nic tylko czytać:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nigdy nie byłam fanką mitologii, ale zauważam kolejny, rodzący się dopiero trend i zaczynam być zaciekawiona :) Możliwe, że kiedyś tę książkę przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Może kiedyś ale nie będę jej jakoś specjalnie szukać ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Uwielbiam mitologię i ten klimat wiktoriański. Książka czeka na mnie w kolejce, więc sama się przekonam co o tym wszystkim sądzić ;).Bardzo cieszę się, że to nie jednotomowa powieść, trzy części to najlepsze rozwiązanie ;).

    OdpowiedzUsuń
  8. Oj, nareszcie coś dla mnie! Cudowna okładka, piękny tytuł i intrygująca fabuła. Muszę mieć tę książkę!

    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Sama nie wiem... Tyle tego. Może kiedyś ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawy opis, zachęcająca recenzja i ta okładka :) Z chęcią ją przeczytam.. ale nie wiem kiedy ;D

    OdpowiedzUsuń
  11. Okładka akurat mi się nie podoba, ale opis przyciągnął mnie dokładnie tym samym, co Ciebie - mitologią (w gimnazjalnych przedstawieniach wcielałam się w postać Demeter, a moja przyjaciółka grała jej córkę - stąd moja fascynacja tymi postaciami) oraz tymi wiktoriańskimi czasami. Jak jeszcze piszesz o duchach, bibliotekach i Jane Eyre to już w ogóle 'och ach'. Martwi mnie jednak trochę kwestia tych nieustannie powielanych błędów - nic mnie tak w ludziach nie irytuje, jak ciągłe powtarzanie błędów i nie dostrzeganie 'oczywistych oczywistości'. No, ale zobaczymy :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie przepadam za grecką mitologią, ale reszta (wyłączając okładkę, która jest nijaka) brzmi dość ciekawie. Wiktoriański Londyn to temat, który do mnie przemawia, więc może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  13. Czasy wiktoriańskie i mitologia ? Dawać mi tę ksiażkę. Strasznie mnie zachęcilaś, będę usiała przeczytać :)

    Pozdrawiam ! :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Planuję kiedyś przeczytać, chociaż oprawa książki wydaje mi się nijaka :(

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo lubię epokę wiktoriańską, książka już czeka na półce, więc chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by w najbliższym czasie sięgnąć po "Dziwną i piękną opowieść o Percy Parker":))

    OdpowiedzUsuń
  16. A mi się o dziwo okładki podobają w przeciwieństwie do niektórych z was :D Percy przeczytałam jakiś czas temu i pamiętam, że trudno było mi się oderwać :0 Baaardzo ciekawy pomysł, dobrze przedstawiony, choć też odniosłam wrażenie jakoby jest to na razie tylko wstęp do historii. I bardzo chciałabym obejrzeć ten musical :D

    OdpowiedzUsuń
  17. Właśnie jestem w trakcie czytania tej książki:).

    OdpowiedzUsuń
  18. Czaję się na nią zdecydowanie ;P Kocham klimaty wiktoriańskie! Ja obecnie pożeracza połykam ;))

    OdpowiedzUsuń
  19. Podoba mi sie. Będę jej szukać w bibliotekach :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Opis tej książki mnie nie zainteresował, ale Twoja recenzja owszem :) Muszę się skusić

    OdpowiedzUsuń
  21. Brzmi ciekawie, chociaż z okładką się nie popisali :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Zdecydowanie pomyślę bo lubię wszystko to, co zawarłaś w rekomendacjach. Trudna miłość, mitologia, czasy wiktoriańskie... Dobrze, że przeczytałam recenzję, bo okładka okropna i nie zachęca ani trochę.

    OdpowiedzUsuń
  23. Do książki przekonuje mnie już sama okładka, jest bardzo subtelna i tajemnicza, uwielbiam takie klimaty :) A jeżeli mamy do czynienia z wiktoriańskim Londynem i grecką mitologią, to mogę szczerze powiedzieć, że niczego więcej mi nie trzeba :)

    OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!