czwartek, 23 lutego 2012

Diki, PONS, babLa czyli przydatne słowniki online

[ NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH ]
Dzisiaj chciałabym przedstawić kilka przydatnych słowników online, które mogą bardzo ułatwić naukę języka obcego. Tradycyjne szukanie słówek w opasłych tomach nie jest czynnością zbyt przyjemną, gdy mamy do sprawdzenia całą listę. Czasem kupno drogiego słownika wraz z wersją na komputer też nie jest szybkim rozwiązaniem problemu.
Poszukujecie słówek z ćwiczeń, nieznanych wyrażeń z czytanej książki w języku angielskim czy też może zwyczajnie chcecie przeczytać artykuł na jednej z stron internetowych o najnowszych premierach filmowych czy serialowych. To przydatna lista jest właśnie dla was.
Diki
http://www.diki.pl/
Bardzo dużym plusem jest automatycznie zapisywana historia wyszukiwanych haseł w postaci nowych kart (tak jak w Google Chrome - tylko mniejsze). Nawet całe zwroty posiadają nagraną wymowę (najczęściej jest ona dostępna tylko dla pojedyńczych słów). W prawej bocznej kolumnie mamy zawsze powiązane zwroty, idiomy i tłumaczenia - bardzo dobrze opracowane. Zdecydowanie mój faworyt - odkryty dopiero nie tak dawno ;)

The Free Dictionary by Farlex
http://www.thefreedictionary.com/ 
Słownik angielsko - angielski. Często może się zdarzyć, że nigdzie nie znajdziemy szukanego przez nas wyrazu. Wówczas sięgamy po taki właśnie słownik. Przeczytanie definicji (objaśnienia) znaczenia angielskiego słowa w języku angielskim to doskonałe ćwiczenie. Procentuje w przyszłości i to bardzo. Gdy kiedyś zapomnimy jakiegoś nawet podstawowego słówka, wybrniemy z opresji ponieważ będziemy mogli je komuś wyjaśnić naszymi słowami i to w formie przypominającej słownikowe objaśnienie.


PONS.eu
http://pl.pons.eu/
PONS znany jest jako wydawnictwo specjalizujące się w języku niemieckim, ale ich oferta jest bardzo szeroka.  Jest tutaj opcja tłumaczenia tekstu i trener słówek (tylko język angielski).
Różne języki: angielski, niemieck, hiszpański, rosyjski, francuski włoski, także łacina

MACMILLAN
http://www.macmillandictionary.com/
Słownik przygotowany przez wydawnictwo MacMillan. Jeśli używacie podręczników z tej ofery, może się okazać bardziej dostosowany do waszych potrzeb.

babLa
http://en.bab.la/
Można znaleźć polskie odpowiedniki słówek z języka angielskiego i niemieckiego.
Niestety jeśli chcemy sprawdzić jak powiedzieć coś w Hindi, pozostaje nam dowiedzieć się tego po angielsku (polecam takie zabawy).


DEPL PL
http://www.depl.pl/
Słownik języka niemieckiego z polskimi odpowiednikami. Można znaleźć bardziej nietypowe słówka. Korzystam dość często i jestem zadowolona.

LING PL
http://www.ling.pl/
Jest to chyba pierwszy słownik internetowy z jakim miałam do czynienia. Łączy w sobie definicje z bardzo wielu innych słowników tradycyjnych, ale przez to występuje ogromna ilość haseł dla jednego prostego wyniku. Troszkę przeładowany i trudno wybrać jedną definicję z całej długiej listy.

GOOGLE
http://translate.google.pl/
Zdarzyć się może opis niesamowicie ciekawej książki, ale ... w języku włoskim czy hiszpańskim. Co wówczas robimy ? Korzystamy z tej darmowej usługi, która wyskakuje nam sama w wyszukiwarce i mamy mniej więcej pojęcie o co może chodzić. Polecam tylko w takich przypadkach. Nie stworzona do tej pory maszyny, która tłumaczyłaby teksty w sposób bezbłędny. Język to bardzo skomplikowany twór i nadal potrzebujemy naszego umysłu (lub też tłumaczy) aby zrozumieć przekaz.

Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page
Czasami nigdzie nie znajdziemy danej definicji słowa. Nie ma jej nawet w słowniku angielsko - angielskim. Jak możemy sobie poradzić ? Zaglądając na stronę Wikipedii w języku angielskim. Często przydatne z nazwami jakiś egzotycznych roślin czy potraw - możemy zobaczyć ilustrację i przeczytać jakie mają zastosowanie i po sprawie.
Warto zerkać w lewy pasek boczny aby sprawdzić czy istniej definicja danego pojęcia w języku polskim. Trzeba jednak pamiętać zawsze, że nie będzie to w żadnym stopniu tłumaczenie tego co znajdziemy na stronie w języku angielskim dotyczącym tego pojęcia. To tylko artykuł / definicji na ten sam temat, ale nie ten sam tekst słowo w słowo.
Jeśli jakaś definicja po polsku jest mało wyczerpująca, zerknijmy w lewą kolumnę i kliknijmy wersje angielską - warto, gdyż często bywa o wiele bardziej rozbudowana.

PYTANIE: Z jakich słowników online korzystacie ? Może wolicie formę tradycyjną ? Znacie może (korzystacie z któregoś z wyżej wymienionych) ?



KUPUJ TANIEJ = UCZ SIĘ TANIEJ :)
Od dzisiaj (23.02.2012) mają być dostępne w Biedronce ciekawe materiały językowe wydawnictwa Langenscheidt. Cenię sobie ich słowniki i publikacje, a poznałam ich już lata temu - gdy szukałam najlepszego (dla moich potrzeb) słownika języka niemieckiego. Oferta jest jednak o wiele szersza.
Dla porównania dodałam ceny tych książek z empiku.

SERIA 20 MINUT - 9, 99 zł   (empik - 24,90 zł)
"20 minut każdego dnia" - j. hiszpański
"20 minut każdego dnia" - j. niemiecki
"20 minut każdego dnia" - j. angielski 

TESTY, TRENINGI, REPETYTORIA - 9, 99 zł
Korepetycje domowe - j. angielski  (empik - 34,90 zł)
(jak repetytorium - bardzo przystępnie napisane, korzystałam z takiego w języku niemieckim i byłam zadowolona, Każdy nowy problem gramatyczny - nowa strona, po prawej zawsze ćwiczenia z kluczem.)
Trening słownictwa przed maturą - j. angielski  (empik 24,90 zł)
(podobnie miałam przyjemność zapoznać się z odpowiednikiem niemieckim i polecam)
Testy gimnazjalne - j. angielski  (empik 29,90zł)
Testy maturalne - j. angielski  (empik 29,90zł)

SŁOWNIKI - 14, 99 zł  (empik 22,90 zł)
Słownik Plus Rozmówki - j. angielski
Słownik Plus Rozmówki - j. niemiecki
Słownik Plus Rozmówki - j. hiszpański

Moim zdaniem w Biedronce jest stanowczo za mała kampania reklamowa dotycząca książek. Tyle ciekawych pozycji przegapiłam z ich oferty ! Polecam sprawdzać ich stronę internetową, gdzie znajdują się zapowiedzi książek z oferty na następne tygodnie.

16 komentarzy:

  1. Kiedy zaczęłam czytać książki o angielsku i potrzebowałam jakiegoś sensownego słownika internetowego, trafiłam na stronę bab.la. I obecnie to mój ulubiony słownik - dopiero kiedy tam nie znajdę odpowiedzi, szukam dalej - wklepując słowo w google :)
    Ling.pl testowałam kilka lat temu, ale tak jak pisałaś - jest przeładowany i przez to niewygodny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację ;) Szkoda, że Ling jest tak mało zorganizowany - wiele źródeł z różnych słowników mogłoby lepiej służyć.
    bab.la. to mój ulubiony - jeśli chodzi o niemiecki ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja najchętniej korzystam ze słownika online Cambridge Dictionary :
    http://dictionary.cambridge.org/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słownik Cambridge mam zakupiony wraz z aplikacją i bardzo często używam :) Mam też inne, ale ten jest jednym z lepszych.

      Usuń
  4. Wracam po awarii Internetu i od razu znajduję u Ciebie post językowy - czyli dotyczący zagadnienia, które pochłania mnie ostatnio najbardziej.

    Na pewno zajrzę jutro do Biedronki - uwielbiam te ich promocje na książki. Pewnie znów będę musiała odwiedzić ze 2-3, żeby znaleźć wszystko, co wpadło mi w oko, ale to nic - za książkami wędrować uwielbiam :)

    Co do słowników - diki rządzi! Jest megarozbudowany i mnie osobiście zachwyca. Poznałam go niedawno, podczas nauki z eTutorem i jestem nim naprawdę oczarowana. Do tej pory zadowalałam się translatorem Google, czasem jednak musiałam łapać się za głowę na widok głupot, jakie tam niekiedy wychodzą :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Teraz to mnie zaskoczyłaś! Po pierwsze rewelacyjny pomysł na notkę. Z pewnością zacznę korzystać z tych stron! A po drugie nie miałam pojęcia, że w Biedronce mogę się natknąć na takie skarby za takie grosze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się ;) Dzisiaj się wybrałam do Biedronki i większość z prezentowanych była.

      Usuń
  6. Większości z tych słowników nie znam, ale chyba zacznę. Korzystam jeszcze z Dictionary Cambridge (także definicje po anigielsku) i Getionary, ale to już taki typowy słownik, do sprawdzania definicji danego słowa po polsku. Tak czy siak, dziękuję za informację :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ponad połowy słowników nie kojarzę, ale na pewno wypróbuję. Fajnie, że piszesz o tych okazjach z biedronki, już dziś zaopatrzę się w coś, co pomoże mi z angielskim :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Przydatny post, niewiedziałam że jest ich tyle. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Dzięki za ten samouczek ;) z językami jestem bowiem na bakier :P

    OdpowiedzUsuń
  10. Masa słowników to coś co jest mi potrzebne na moim kierunku studiów. Dzięki Bogu jest internet :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A co studiujesz Yui ? :) Jakaś filologia, a może inne studia tylko, że w języku obcym jako wykładowym ?

      Usuń
  11. A ja sie wypowiem krytycznie trochę. Pons nie jest najlepszym słownikiem, przynajmniej jego część niemiecka. Ma sporo błędów, dlatego raczej z niego nie korzystam. Generalnie preferuje słowniki papierowe, ale gdy już muszę to korzystam z Duden'a :P

    OdpowiedzUsuń
  12. Super linki. Bardzo mi się przydadzą. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  13. Imponujący serwis. Bardzo podoba mi się szata graficzna.
    Życzę powodzenia w dalszym prowadzeniu strony!

    My web blog: pozycjonowanie stron www

    OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!