Tak dzieje się i tym razem, kiedy to oni sami stają się celem ataku, a nie obrońcami. Pod atakami Sebastiana ewakuowane zostają kolejne Instytuty rozrzucone po całym świecie, a ocalali gromadzą się w Idrisie. Kiedy i demoniczne wieże Miasta Szkła rozbłysną złotem i rozżarzą się szkarłatem, jak zawsze ruszą do walki, lecz na ile mogą być do niej przygotowani, kiedy upadają stare Porozumienia?
Cassandra Clare wyjawiła w finale swojej pierwszej (przedłużonej) serii zagadkę nurtującą zapewne bohaterów od pierwszego tomu: Gdzie przenoszą się demony, kiedy zostaną unicestwione? Oczywiście, do swojego wymiaru, z którego wcześniej przybyły. I to tam właśnie wybierze się piątka bohaterów. Choć Podziemni nie cierpią, gdy Nocni Łowcy ograniczają ich prawa, to i oni sami przed sobą będą musieli przyznać, jakim miejscem stałby się nasz świat, gdyby zniknęła nagle z niego rasa Dzieci Anioła. Są bowiem takie demony, które pozbawić życia, ocalając życia innym, może tylko ostrze z zaklętymi w nim runami.
Co się dzieje z naszymi bohaterami w części finałowej? Autorka zapowiedziała, że polegnie wielu, ale ostatecznie starty nie są aż tak dotkliwe, choć Clave będzie musiało jakoś na powrót zasilić swoje szeregi. Sebastian szaleje na całego, a jedna z ras Podziemnych zdecyduje się sięgnąć po władzę. Choć Mroczni Nocni Łowcy (przemienieni przez Piekielny Kielich) to taka mała wariacja na temat wątków zombie, to jednak Clare umiała jeszcze coś z niego wykrzesać. Związek Clary i Jace jest bardziej stabilny i robi się o wiele bardziej poważny, ale też pozostałe pary przypominają sobie początki swoich związków i ich najtrudniejsze chwile. Pojawiają się też we własnej osobie Tessa i Jem! Wyjaśniono również w jaki sposób Jem mógł raz jeszcze stanąć w szeregach Nocnych Łowców i
Miasto Kości jako początek trylogii, jedna kinowa ekranizacja, jedna (świetna) seria prequel'owa, czekające następne przygody w sequelu i seria pomiędzy TID i TMI - to wszystko świat Nocnych Łowców. Cassandra Clare często wraca w opisach, a nawet w dialogach bohaterów do wydarzeń szczególnie części pierwszej. Widać w tym zakończenie przedłużonej trylogii, widać i podsumowanie. Przez to i fani z sentymentem spojrzą wstecz swojej przygody z Światem Cieni i Magii, wiele razy szczerze się przy tym śmiejąc z dodatkowych komentarzy i sposóbu, w jaki piątka patrzy na swoją przeszłość (jako iż nabrali już dystansu).
Mam takie wrażenie, że Clare eksperymentowała ze swoją serią w tomach 4 -5, szczególnie ze zmianą perspektywy narracji, tak jakby sprawdzała, jak historia ta wyglądać może z różnych punktów widzenia. Tom 6 to czas na podsumowanie całości, więc są tu tylko główne punkty narracji uzupełnione o niezbędny wgląd do fabuły, nieznanej grupie przewodzących bohaterów. Tom ten jest najbardziej zwięzły z całości tej dopisanej, sequel'owej serii tych "nowych Darów" (tomy 4-6). To też czas na wprowadzenie bohaterów już "prawdziwego" sequela, czyli kolejnej trylogii tym razem o Nocnych Łowcach z Los Angeles.
Jeśli nie przeczytało się "Mechanicznej Księżniczki" to część wątków będzie się wydawała niedopowiedziana. Tak się dzieje także w przypadku licznych znajomych i przyjaciół Magnusa, o których zapewne mowa jest w Kronikach Bane'a, których to Wydawnictwo Mag jednak nie wydało u nas na czas.
"Miasto Niebiańskiego Ognia" - Cassandra Clare
W oryginale: City of Heavenly Fire, maj 2014
Seria: Dary Anioła tom 6
Wydawnictwo: Mag
Stron: 702 (średnia czcionka)
W kategorii: Nephilim, Podziemni, Przyziemni
Miejsce akcji: Nowy Jork, Idris (2007-2008)
W kolejności: NR 65/2014/10/02 (341)
Okładka i wydanie: To moja pierwsza książka z tej serii zakupiona w amerykańskiej okładce i bardzo się z tego cieszę. Szkoda tylko, że przy takiej objętości grzbiet książki (nawet przy delikatnym czytaniu) dość szybko się łamie.
Polecana kolejność czytania to nie seriami, ale chronologiczna - tak jak książki były wydawane i pisane przez Clare, gdyż tworzy autorka często nawiązania między seriami tak jak pisze:
- najpierw oryginalna trylogia Darów Anioła - jej dwa tomy (Miasto Kości i Miasto Popiołów),
- następnie tom pierwszy serii prequel'owej "Mechaniczny Anioł" (2009),
- daje finał oryginalnej trylogii czyli "Miasto Szkła" (tu jest nawiązanie do jednej z postaci z TID)
- po nim "Miasto Upadłych Aniołów" (czyli tom 4 serii - przedłużenie Darów Anioła),
- kolejna to powrót do prequel'a i "Mechaniczny Książę" (2011)
- następna w kolejności to znów Dary "Miasto Zagubionych Dusz" jako tom 5,
- teraz świetny finał serii i "Mechaniczna Księżniczka",
- oraz finał Darów czyli wreszcie "Miasto Niebiańskiego Ognia".
Tom 6 to wprowadzenie niezbędne do lektury "Lady Midnight", czyli już pierwszej z trylogii The Dark Artifices, której premiera zapowiedziana jest na wrzesień 2015 :)
I wieści odnośnie ekranizacji: Dary Anioła doczekają się ekranizacji serialowej! Jeszcze nie są znane żadne szczegóły, ale seria ponownie zagości na ekranie. Co o tym myślicie?