Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 18 sierpnia 2021

Strażnik kruków - Christopher Skaife

Gdy kruki opuszczą Tower, upadnie królestwo - kto interesuje się historią Londynu, ten zna legendę o krukach w twierdzy nad Tamizą. To tam, w czarno-czerwonych strojach, oprowadzają grupy turystów i opiekują się krukami ich strażnicy. Znają wiele legend, a jeszcze więcej ukrytej w nich prawdy. Jeden z nich zdecydował się podzielić sekretami tego miejsca i spisał je w formie książki.

W oryginale "The Ravenmaster" (dosłownie Mistrz Kruków, w polskim przekładzie jako "Strażnik kruków") to historia o krukach z Tower, przeplatana wątkami biograficznymi z życia ich strażnika. Christopher Skaife opowie o tym, jak było kiedyś, jak jest teraz i jak chciałby aby wyglądała przyszłość. W swojej pracy nie nie ustrzegł się błędów i szczerze o nich mówi. Wyłania się z tego opowieść o przyjaźni człowieka i kruka, która pozwala poznać wiele fascynujących szczegółów na temat tych niesamowicie inteligentnych i empatycznych zwierząt.

Kruki oraz inne ptaki z rodziny krukowatych to moi ulubieńcy od wczesnych lat dzieciństwa. Kocham baśnie, legendy, książki i filmy z ich udziałem. Gdy dowiedziałam się, że "Strażnik kruków" ukazał się także w polskim przekładzie, tak szybko chciałam go przeczytać, że zdecydowałam się na e-book. Tego samego dnia mogłam już cieszyć się z lektury. Bo choć byłam kiedyś w Londynie, to muzeum w Tower tego dnia było akurat zamknięte. Ta książka odpowiedziała na wiele moich pytań:
- wyjaśniła prawdziwe początki legendy o krukach,
- tłumaczy dlaczego kruki nie odlatują z twierdzy (tylko tam zostają),
- jakie są obowiązki strażników i kto może nimi zostać,
- skąd pozyskiwane są kruki do Tower oraz jakie są ich osobowości.

Może się wydawać, że pozycja strażnika kruków jest jak każda inna praca przewodnika turystycznego, ale to tylko pozory. By móc choć ubiegać się o takie stanowisko, trzeba mieć za sobą 22 lat służy i zdobyć wymagany stopień wojskowy. To zaszczytna funkcja, o czym świadczy choćby dedykacja do książki - jest dla samej królowej. 

Na kruki spoglądano często jak na symbol nadchodzącego nieszczęścia. Przez swoją wszystkożerną dietę kojarzone były ze zwierzętami wyjątkowo okrutnymi i bezwzględnymi. Tymczasem ich poziom inteligencji porównywalny jest do delfinów czy szympansów. Krukowate rozwojowo przypominają nawet siedmioletnie dziecko. Same kruki potrafią rozwiązywać problemy, zapamiętują twarze ludzi oraz to jak ich potraktowali, planują swoje działania na przyszłość, a nawet przeżywają żałobę. Co jest dla nich szczególnie bolesne, bo ptaki te łączą się w pary na całe życie i tak jak ludzie przeżywają depresję.

Christopher Skaife opowiada nam nie tylko o historii kruków z Tower, ale także o legendach tego mrocznego miejsca, w tym o spotkaniach z duchami. A coś o tym wie, gdyż pracownicy jak i ich rodziny mieszkają na stałe w murach Tower, które kiedyś było więzieniem, miejscem tortur i straceń.

"Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower" to obowiązkowy tytuł dla miłośników kruków. Odnajdą się w nim także fani powieści biograficznych, reportaży czy pasjonaci losów Wielkiej Brytanii. Bogata bibliografia umożliwia dalsze zgłębianie tematu. Przeczytałam w jeden dzień i była to wspaniała lektura. Cieszę się, że powstała taka książka.

"Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower" - Christopher Skaife
Wydawnictwo: Znak LiteraNova
Typ: biograficzne, reportaż
Stron (e-book): 198
Rok wydania: 04/2019

Zdjęcia książek zawsze na Bookstagramie / filmiki z ich udziałem na BookTok


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...