Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 1 stycznia 2012

Niech starczy nam nadziei


Jutro 4. Przyjaciele mroku - John Marsden
[ Darkness, be my Friend 1996 ]
Wydawnictwo Znak litera nova
"-Ręcznik.
- Jest.
- Młotek.
- Jest.
- Nożyce do cięcia drutu.
- Są.
- Taczki.
- No, nie Ellie, naprawdę nie widzisz tych cholernych wielkich taczek, które przede mną stoją ?
- Okej, okej, tylko sprawdzałam.
Przekleństwo w ustach Fi - jedno z najrzadszych zjawisk na świecie."*
ZA SZCZĘŚLIWE ZAKOŃCZENIE...
Ellie, Fi, Homer, Lee i Kevin opuścili strefę działań wojennych w Australii i znaleźli się u swoich jedynych sprzymierzeńców w znajdującej się nieopodal Nowej Zelandii. Powrót, choć tylko chwilowy, do świata niepogrążonego w wojnie znaczył wiele w życiu naszych bohaterów. Przydzielono im nalepszą opiekę i dostali wszystko o co tylko poprosili. Otrzymali także szansę skorzystania z pomocy psychologów i podjęli próbę uporania się z tym, czego doświadczyli w pierwszych miesiącach wojny. Nie można się więc dziwić Ellie, że nie chce tak rychło wracać do domu. Niestety nie ma w tym względzie żadnego większego wyboru. Wraz z grupą Nowozelandczyków piątka bohaterów wyrusza z kolejną misją przeciw naleźdźcą.

...OBYŚMY WSZYSCY...
Dziś pierwszego dnia stycznia świętujemy międzynarodowy Dzień Pokoju. Nie wiemy co przyniesie nasze własne jutro, ale mamy nadzieję na los bardziej optymistyczny niż bohaterów naszej serii. I choć ich wojna to fikcja literacka nie jest ona bynajmniej pozbawiona wielu prawdziwych aspektów wojny.
Tym trudniejszy jest powrót do świata, gdzie życie może tak prędko się zakończyć, bo Ellie i jej przyjaciele mieli możliwość zakosztowania normalności. Cieszą się, że są z nimi profesjonalni żołnierze, którzy wezmą na siebie całą odpowiedzialność, lecz jak długo będą mogli na nich całkowicie polegać ?
Gdy zaznali już w poprzednim tomie niewoli, a nawet część z nich usłyszała skazujący wyrok śmierci, nic już nie jest taka samo jak poprzednio. Strach jest jeszcze bardziej paraliżujący niż wcześniej. Jednocześnie przeszłość jaką niektórzy z nich pozostawili w Nowej Zelandii wymusza na nich pragnienie rehabilitacji. Czy kolejna samodzielna akcja zakończy się sukcesem, powiększając liczbę zasług bohaterów wobec krajów ? Tym razem możecie być szczególnie zaskoczeni.
"Pod pewnymi względami tak akcja była najniebezpieczniejszą rzeczą, jakiej się podjeliśmy" - wydawać bym się mogło, że takie zdanie znajdziemy w dosłownie każdym tomie serii. Ponieważ Jutro w relacji Ellie bardzo przypomina dziennik, trudno nie zauważyć paru niedopatrzeń. Szybka akcja i napięcie jednak wszystko to rekompensuje.

...ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE**
Piąty już tom serii dostarczy Ellie i innym wielu nieznanym wcześniej atrakcji. Wśród nich znajdą się: pościg z użyciem jazdy konnej, demolowanie dawnej szkoły, udoskonalanie metody żabich skoków, wzniecanie pożarów, spotkania z rodzinami, urządzanie własnej spontanicznej imprezy, pożegnanie przyjaciół na cmentarzu, trzymanie na muszce oficerów wysokiej rangi oraz plany zniszczenia nowej bazy wojskowej. Można by pomyśleć, że seria JUTRO opowiada tylko i wyłącznie o wojnie, ale tak nie jest. Prawie w równych proporcjach można tam znaleźć opis niebezpiecznych akcji, jak i schronienie w bezpiecznych wspomieniach przeszłości.
Bardzo przyszłościowa seria, którą można polecić wszystkim, którzy cenią sobie po równi dobrą akcję z powieściami wywołującymi w nas refleksje nad dniem dzisiejszym w skali bardziej światowej. Może lekko zniechęcić czytelników, którzy nie lubią historii opowiedzianych z użyciem przeważającej liczny opisów i małą ilością dialogów. Nie sposób też pominąć zachwycających okładek kolejnych tomów serii, które są z całą pewnością najlepszymi spośród wszystkich międzynarodowych wydań, jakie dla nich stworzono.

MOJA OCENA : 8 / 10


Za możliwość przeczytania piątej części serii dziękuję wydawnictwu Znak.

Seria JUTRO obejmuje :
1. Jutro - RECENZJA
2. W pułapce nocy - RECENZJA
3. W objęciach chłodu - RECENZJA
4. Przyjaciele mroku <---
5. Burning For Revenge (początek roku 2012)
6. The Night Is For Hunting (2012)
7. The Other Side Of Dawn (2012)

Zapraszam także na zapowiedź tomu 5, która przybliży wam przyszłe losy bohaterów.

ZAPOWIEDŹ TOMU 5
Wyprawa do Stratton to nie łatwa wycieczka, szczególnie jeśli główna kwatera wroga leży gdzieś podrodze. To właśnie tam nieumyślnie znalazła się Ellie wraz z przyjaciółmi. Tylko piątka z nich przeciwko tysiącą uzbrojonych żołnierzy, gdzie ucieczka wydaje się samobójczą misją. Ale Stratton to miejsce w którym mieszcza babcia Ellie, więc ta podróż musi się odbyć - nawet jeśli na przekór wszelkim przeciwnością.
Ellie musi przywołać całą swoją odwagę i partyzancki instynkt aby przetrwać najnowszą grę o najwyższą stawkę w pełnej akcji serii JUTRO.
źródło [http://www.goodreads.com/book/show/71869.Burning_For_Revenge]
Fragment stanowi moje tłumaczenie.

Wyniki konkursu :
Ukażą się jutro wraz z nowym konkursem ;)
* ** - oba cytaty pochodzą z tomu 5 serii.

PYTANIE :
Który tom serii JUTRO ma waszym zdaniem najpiękniejszą okładkę ?
Mi bardzo podoba się jedynka i trójka ;)

17 komentarzy:

 1. Oh Ty ! A ja cały dzień na wyniki czekam!!!! :PP

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i czekam ze zniecierpliwością na kolejny tom:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Jarka Maszyna losująca (jak spora większość obywali) jest po sylwestrze niedysponowana XD
  @ jasmina - cieszę się, że się podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja ze wstydem przyznaję, że nie czytałam jeszcze Jutro :( Ale zapisałam serię w moich noworocznych postanowieniach - i nie ma mowy, żebym w 2012 nie poznała tego cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Według mnie najładniejszą okładkę ma pierwszy tom.

  A część piąta będzie pewnie w lutym. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie podobają się wszystkie okładki ;)
  Z niecierpliwością czekam na piąty tom!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo żałuję, że jeszcze się nie zabrałam za tą serię, ale mam nadzieję, że uda mi się ją chociaż zacząć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. A z okładek najbardziej podoba mi się ta z drugiego tomu ;) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie podobają się okładki 1 i 4 części.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kurczę, znowu nie mogę zapoznać się z Twoją recenzją, bo sięgnę po tę powieść niebawem i szkoda psuć sobie zabawę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaraz po egzaminach się za serię zabieram. I już nie mogę się doczekać ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. @ tetiisheri - dobra seria w planach ;)
  @ Jane - fajnie by było :D
  @ Klaudia Karolina Klara - ja też, ja też XD
  @ KamCia - druga okładka ma w sobie akcję, tak chyba można powiedzieć ;)
  @ elima - jedna nocna, jedna dzienna - fajne połączenie
  @ Futbolowa - się zdarza ;) Nie mam za złe w żadnym wypadku !
  @ Bujaczek - sesja się zbliża :(

  OdpowiedzUsuń
 13. mi sie wydaje że jedynka jest najlepsza :D
  a co do serii - kocham ją , co prawda twoją recenzję przeczytałam bardzo pobieżnie omijając wszelkie wspomnienia o fabule by nie psuć sobie przyjemności gdyż jak skończę tom 3 zapewne sięgnę po 4 :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja jak na razie zatrzymałam się na 2 części,ale kolejne mam już kupione i niedługo przeczytam.
  Chyba najbardziej podoba mi się okładka 2 części,ale jeśli chodzi o treść to 1;D

  Szczęśliwego Nowego Roku!;*

  OdpowiedzUsuń
 15. Ta książka leży już u mnie na półce i czeka na swój czas - mam niesamowita ochotę na kolejny tom przygód Ellie i Homera <3 Ale i tak uważam, że tom 3 jest najlepszy z najlepszych :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Recenzji w całości przeczytać nie mogę, bo mam w planie Jutro4 w niedalekim czasie, jednak uważam, że to tom 3 ma moim zdaniem najpiękniejszą okładkę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Postaram się jak najszybciej nadrobić zaległości związane z tą serią - tyle pozytywnych opinii...
  Mnie podobają się wszystkie okładki, ale trójka w szczególności

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...