Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

piątek, 4 maja 2012

"Po Tamtej Stronie Ciebie i Mnie" - Jess Rothenberg

"Po Tamtej Stronie Ciebie i Mnie" - Jess Rothenberg
[ The Catastrophic History Of Yoy And Me]
Wydawnictwo Amber
PREMIERA: 31 MAJ 2012

"ONLY THE GOOD DIE YOUNG"
Szczególnie upodobałam sobie, obok powieści antyutopijnych i takich o podróżach w czasie, opowieści o duchach. Nie mogę sobie nigdy odmówić takiej historii, a "Po Tamtej Stronie Ciebie i Mnie" ukazuje właśnie kolejną wizję miejsca gdzieś Pomiędzy. Miejsca, z którego nie można tak naprawdę ani się cofnąć ani też iść gdzieś dalej. Taka refleksja nad minionym już życiem powinna być nostalgiczna i smutna, ale taka nie jest. Została za to dobrze zrównana szczyptą humoru w idealnych proporcjach, aby nie zaburzyć tej przesłania powieści.
Książka zaskakuje i to w szczególny sposób. Nauczeni doświadczeniem podobnych powieści tego typu, zakładamy, że najważniejsze tajemnice kryje przeszłość i to tam trzeba szukać klucza do rozwiązania zagadki.
Tak jednak nie jest.
Wskazówki musimy dostrzec, nie tyle we wspomnieniach, ile w kiedyś śnionych snach. Prawdziwy Świat odizolowany jest od Kawałka Nieba, w którym znajduje się Brie. Ostatnie słowa, jakie usłyszała za życia, dosłownie złamały jej serce. Czy może komory sercowe szesnastolatki i tak by się rozpadły, nawet jeśli nie usłyszałaby od miłości swego życia "Nie kocham Cię" ? Aby się tego dowiedzieć, musi ponownie odwiedzić bliskich, a w tym celu czeka ją dosłowny "upadek" z bardzo, bardzo wysoka.

"Podręcznik Ś.P.
- Eś Pe? - spytałam. - Co to ma być, świętej pamięci?
Parsknął.
- Raczej świeżo pochowani."

"WHAT BECOMES OF THE BROKEN HEARTED?"
Wizja tymczasowych zaświatów jest inna dla każdego i wydaje się to w pełni uzasadniona hipoteza istnienia świata, składającego się ze snów i wspomnień. Alicja widziała swoją wersję Króliczej Nory, a i Dorotka wiele z siebie samej odnalazła w Oz. Obie zostały niespodziewanie wyrwane ze swojego świata i znalazły się w miejscu obcym - mocniej zarysowanej rzeczywistości, czasem piękniejszej lecz i pełnej lęku, strach i osamotnienia. Podobnie czuje się i zachowuje w nowym miejscy Brie.
Roli jej przewodnika podejmuje się Patrick, niewiele od niej starszy chłopak. Nie jest jej aniołem stróżem ani kimś, kogo choć przelotnie znałaby za życia. Raz zachęca ją do zemsty, raz odciąga od złej decyzji. Motywy jego działań pozostają również zagadką do prawie samego końca książki. Uświadamia jej jednak bardzo ważną rzecz, zapisując na serwetce z pizzerii, jakie etapy powinna przejść aby coś się zmieniło w tym punkcie zawieszenia.
Te właśnie stadia to sześć części, na jakie podzielona została książka. Będąc w Kawałku Brie ma moc by nieustannie odtwarzać wspomnienia, ale przeżyć je na nowo może tylko raz. Cena za zmianę swoich przeszłych decyzji może okazać się zbyt wysoka aby ją zapłacić.

"DON'T DREAM IT'S OVER"
Historia prawdziwie złamanego serca, niedopowiedzeń, fałszywych oskarżeń, błędnych wniosków i niezasłużonej kary. Jednocześnie opowieść o zrozumieniu, przebaczeniu, naprawianiu błędów- nawet jeśli nie zmienia to ich konsekwencji. I oczywiście historia o pamięci, wierze i miłości, która czeka nawet po Tamtej Stronie.
Książka może nie jest doskonała i pozbawiona wad, ale z całą pewnością zapada w pamięć. Szczególnie zwraca uwagę w wydaniu książki powtarzającym się motywem mostu Golden Gate. Dlaczego właśnie ten most ? Jeśli zechcecie, dowiecie się sami :)

MOJA OCENA: 8 / 10 - rewelacyjna

CYTOWANE UTWORY
Każdy rozdział rozpoczyna tytuł piosenki lub jej, mający znaczenia dla fabuły, fragment. Pewna jestem, że większość z tych piosenek dużo z was rozpozna od razu, gdyż budzą one pozytywne skojarzenia i miłe wspomnienia.
Poza wymienionymi powyżej, z mojej listy pojawiły się m.in.: It Must Have Been Love, Time Afer Time, Total Eclipse of the Heart, Living On a Prayer, Every Breath You Take, California Dreamin', Listen to Your Heart, Before You Tell Him Good-bye. A to dopiero początek listy.

O AUTORCE
Jess Rothenberg dorastała w Charlestonie w Karolinie Południowej, skończyła Vassar College, potem pracowała jako redaktor w nowojorskim wydawnictwie i opracowała kilkadziesiąt książek dla młodych czytelników. Mieszka w Brooklynie, pisze „na pełnym etacie”, tańczy (nie zawsze rytmicznie) i marzy, że pewnego dnia będzie miała owczarka o imieniu Leo.

Za przedpremierowe spotkanie "Po Tamtej Stronie Ciebie i Mnie" dziękuję Wydawnictwu Amber.

17 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o książce, ale po recenzji jestem bardzo zaciekawiona. ;3 Może sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z wielką przyjemnością przeczytam. Bardzo podoba mi się ten pomysł z piosenkami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jak na razie o duchach przeczytałam tylko "Światła pochylenie", no i może "Zakochanego ducha" (ale nie zaliczyłabym tego do książek o duchach :D). Z tego co piszesz książka wydaje się bardzo interesująca i wciągam ja na moją listę :D.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie najgorsza ocena, więc kto wie?;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Po Twojej recenzji bardzo mnie ciekawi ta książka...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio czytałam recenzję tej książki na innym blogu i od tamtej pory za mną chodzi ;) Nie mogę się doczekać premiery!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się ciekawie.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Na początku dość sceptycznie podchodziłam do tej książki, ale Twoja recenzja przekonała mnie żeby dać tej powieści szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydaje się być bardzo ciekawa, więc być może przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałam tę książkę w zapowiedziach i jakoś nie mogłam się do niej przekonać, ale po tak pozytywnej recenzji mam ochotę ją przeczytać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale chyba dopiszę ją do listy i przeczytam, jak tylko znajdę czas :)

  OdpowiedzUsuń
 12. W ciągu tygodnia lub dwóch biorę się za tę książkę, bo również mam ją do recenzji :D
  Fajnie, że Ci się spodobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wzruszająca historia - tak, sięgnęłabym. Ale na książkę, w której jest bardziej humorystycznie (chodzi mi konkretnie o tematykę) to nie bardzo. Humor nie pasuje mi do takiego tematu, więc raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ależ Ci zazdroszczę tej książki przedpremierowej. Ja muszę jeszcze tak długo czekać, by ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Też jestem już po lekturze i zostałam dosłownie uwiedziona i spętana przez tą książkę! Jest bardzo dobra, a przy tym lekka i zabawna. Dostarczy wiele wzruszeń... Polecam!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Książki niesamowicie zazdroszczę! Bardzo chciałabym ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. W wolnym tłumaczeniu oryginalny tytuł brzmiałby "Nasza katastrofalna historia", a tymczasem po raz kolejny okazuje się że prawdziwa miłość znajdzie się ZAWSZE.

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...