Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

piątek, 29 czerwca 2012

Zatańcz na Czarny Balu


"Nadciąga Burza" - Robin Bridges
Trylogia o Katerinie [TOM 1]
Wydawnictwo Fabryka Słów


"Gałęzie i korzenie drzewa genealogicznego naszej rodziny splątane są z wieloma innymi drzewami królewskich rodów i, podobnie jak większość roślin w owym mrocznym lesie, skażone złem."


OPIS
Petersburg. Rok 1888. Krwawi słudzy Ciemności dążą do obalenia cara. Z dnia na dzień mroczny sekret Kateriny Aleksandrownej, umiejętność ożywiania zmarłych, zaczyna ściągać uwagę tych, których zainteresowania powinna za wszelką cenę unikać.
Nadchodzi czas, w którym młodziutka Księżna Oldenburga musi opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu... To wybór umysłu, ale i serca. Ofiarowanemu albo chłodnemu carewiczowi Jurijowi, albo zabójczo przystojnemu księciu Danile, dziedzicowi tronu vladików z owianej przerażającymi opowieściami Czarnogóry.
Tego wieczoru śmierć zatańczy pośród nas.
ZAPROSZENIE NA CZARNY BAL
Powieść Robin Bridges otwiera przed nami świat, gdzie Jasny Dwór gromadzi się wokół carskiej rodziny, lecz i Ci należący do Mrocznego Dworu równie chętnie zaszczycą swą obecnością Zimowy Pałac podczas Czarnego Balu.
Zmierzchnice, ożywieńce i vladiki, a to dopiero poczatek listy istot, które przemierzają ulice zimowego Petersburga. Tam gdzie sanie mkną na bal, srebrzysty wilk w oddali przemierza las. Opiekuńczy duch czy kolejny wróg ?
Różne gatunki stworzeń nocy idealnie wpasowują się w klimat Rosji roku 1888, gdzie splatają się z ludowymi wierzeniami i mitologią. To walka z siłami zła, ale i z surowymi zasadami, jakie narzuca społeczeństwo i czas. Na szczególną uwagę w tej powieści zasługuje główna bohaterka.


"Że twój mrok nie zdoła zgasić mojego światła. Obiecaj."


KATERINA ALEKSANDROWA OLDENBURG
Katia potrafi docenić piękno epoki, w której żyje. Potrafi również dostrzec jej ograniczenia. 
Katerina żyje w świecie, gdzie coraz więcej spraw, przypisywanych niegdyś magii, teraz potrafi wyjaśnić medycyna. Dziewczyna od dzieciństwa świadoma jest swojej drugiej osobowości nekromanty i już jako dziecko zrozumiała, że przyzywanie ponownie do życia, tego co umarło, nigdy nie będzie właściwie. Dlatego właśnie tak bardzo pragnie znaleźć inny sposób aby zawracać ludzi znad granicy światów, a drogą ku temu mają być studia medyczne. Niestety nie taką rolę może odegrać jako jedna z wielu księżniczek w dziewiętnastowiecznej Rosji. Choć matka nie chce nawet o tym słyszeć, ojciec jako lekarz sprzyja działaniom córki i podsyła jej ciekawe artykuły z czasopism medycznych, a i w szkole (Smolnym) Katia znajduje wsparcie, gdy jedna z nauczycielek pomaga jej w odnalezieniu odpowiednich książek do nauki. Resztę bohaterka musi jednak zrobić sama, więc nocami uczy się pilnie greki i łaciny, a przed pójściem na bal podczytuje o nowych sposobach walki z chorobami. Wierna swoim celom, nie przepuści ani jednej okazji aby szkolić swoje umiejętności i czeka na odpowiedź z uniwersytetów z Paryżu i Zurychu. Katia zagłębia się chętniej w tajniki medycyny niż sztuk magicznych, nawet gdy ma już ku temu okazję i właśnie to kształtuje jej charakter i definiuje przyszłość.


REKOMENDACJE
Mroźne popołudnia spędzane na jeździe na łyżwach w zimowym parku czy noce przetańczone na balach - wszystkie wydarzenia owiewa mroczna aura, z która Katia musi się zmierzyć. Posiadanie mocy, o które oskarża ją carewiczowi Jurijowi, a następca tronu Czarnogóry uznaje za niespotykany dar, to ten moment kiedy Katerina musi zdecydować, którą stronę stronę konfliktu wybierze. To już nie jest wybór, którego księcia wybrać i jaką w przyszłości nosić koronę. To wybór między sobą, a pragnieniami innych. 
Nie pozostaje jednak już żadna wątpliwość, że ta właśnie książka to bardzo trafny wybór. 
5/5 Serdecznie polecam !


O OPRAWIE GRAFICZNEJ I WYDANIU
Książki wydane nakładem Fabryki Słów to gwarancja pięknej oprawy graficznej, która nie kończy się tylko na okładce czy zdobieniach stron lub początków kolejnych rozdziałów. "Nadciąga burza" to prawdziwa perełka w biblioteczce nie tylko pod względem jej oprawy, ale i treści.
Nie mogę się już doczekać światowej premiery drugiego tomu trylogii (9.10.2012) i naszego wydania :)

Robin Bridges przedstawia nam opowieść, która wyrosła z miłości do legend i opowieści pradziadków o ich życiu na Ukrainie przed emigracją do Stanów. Od autorki usłyszymy też słowo o zasadach, związanych z nadawaniem "podwójnych" imion (patronimików) w Rosji.


FRAGMENTY do poczytania
Bal w Pałacu Aniczkowskim - KLIK
Dziedzic czarnogórskiego tronu - KLIK


IMPERIALNA ROSJA
Aby poczuć klimat tych czasów, autorka zamieściła na swojej STRONIE wiele ciekawych zdjęć, w których odnajdziemy miejsce akcji kilku ważnych momentów w książce (szkoła w Smolnym, Zimowy Pałac,The Jordan Staircase).

ZWIASTUN
Polecam serdecznie wszystkim tym, którzy chcieliby spędzić magiczną zimę w Petersburgu w środku lata ;)
Za możliwość takiej właśnie podróży dziękuję wydawnictwu Fabryka Słów

23 komentarze:

 1. Okładka jest rzeczywiście przepiękna! Aż chce się czytać tę pozycję - bez względu na to co tam w środku zawiera ;) Twoja recenzja mnie dodatkowo zachęciła, będę musiała przemyśleć tę pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. O matko! No i jak tu po tak zachęcającej recenzji nie sięgnąć po książkę? Tym bardziej, że od samego początku miałam ogromną ochotę na bliższe poznanie się z tą historią. Teraz nie wiem jak ja doczekam momentu, w którym książka wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. z chęcią zapoznam się z tą trylogią :)
  recenzja zachęcająca, więc z pewnością sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Recenzja super. Książkę z pewnością przeczytam i doczekać się już nie mogę. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobają mi się te zdjęcia na stronie autorki - bardzo ciekawy pomysł. Widzę, że wrzuciła nawet polską okładkę na główną, jak miło :)

  Bez Twojej recenzji ta książka z pewnością by mnie nie zainteresowała, natomiast teraz kusi mnie bardzo, zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ją w planach:) świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie zastanawiałam się nad zakupem tej książki. Skutecznie mnie zachęciłaś. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie byłam zdecydowana czy sięgnąć po ten tytuł, ale po takiej recenzji zdecydowanie wrzucam go na listę ,,muszę przeczytać!".

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam wrażenie, że ta książka jest stworzona specjalnie dla mnie! Z tego oraz wielu innych powodów jest na szczycie listy do kupienia :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie dla mnie. Musze ją jak najszybciej znaleźć i zabrać się do czytania.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fabryka Słów robi naprawdę genialne okładki. Co do książki to jestem nią bardzo zainteresowana i mam nadzieję, że będę miała okazję ją przeczytać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Przez Ciebie muszę teraz przeczytać tą książkę! Nie da się inaczej po takiej świetnej recenzji. :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi świetnie, a Twoja recenzja tym bardziej zachęca ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Kolejna pozytywna opinia, więc chętnie sięgnę :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Gdyby nie Twoja recenzja to ta książka pewnie by mi umknęła, a tak jestem nią bardzo zainteresowana.
  Strasznie też spodobał mi się trailer, dlatego naprawdę mam nadzieję, że będę miała okazję do przeczytania tej książki!

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo chcę ją mieć odkąd przeczytałam pierwszą zapowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 17. Także czytałam ;-) Podobało mi się, może nie tak bardzo jak Tobie, ale jednak XD
  Ciekawa jestem kiedy wydadzą kontynuację...

  OdpowiedzUsuń
 18. Okładka cudo, recenzja świetna, muszę się bardziej książką zainteresować :) Pozdrawiam i zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Kusiła mnie ta książka i kusiła. W końcu ją kupiłam i niedługo zatopię się w lekturze. Mam nadzieję, że mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 20. witam,czy są już do kupienia dalsze części ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W języku angielskim tak, ale na polskim rynku jeszcze nie. Nie ma też książki w dziale z zapowiedziami wydawnictwa, ale zapytam :)

   Usuń
 21. Jaka cudowna witryna podobna tematyką do mojej, jestem wyjątkowo pozytywnie zaskoczony.

  Będę zaglądał częściej.

  Also visit my blog: salon fryzjerski

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...