Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

wtorek, 12 czerwca 2012

Mgła i Ogień

"Niewidzialna" - Sophie Jordan
[TOM 2] TRYLOGIA
Wydawnictwo Bukowy Las
TOM 1 "OGNISTA" - RECENZJA "Wszystko płonie"
TOM 2 - OPIS
By uratować życie ukochanego, Jacinda złamała tabu: zdradziła najpilniej strzeżoną tajemnicę swojego gatunku.
Teraz musi powrócić pod ochronę stada, wiedząc, że może już nigdy nie zobaczy Willa. Mało tego, działanie mgły zacierającej wspomnienia mogło sprawić, że Will zapomniał o tamtej znamiennej nocy i powodzie ucieczki Jacindy. Po powrocie do domu Jacinda wszędzie napotyka wrogość i musi zadawać sobie dużo trudu, by na każdym kroku udowadniać swą lojalność. Dla dobra własnego i swojej rodziny. Wśród tych niewielu, którzy z nią rozmawiają, jest następca alfy stada – Cassian, który zawsze jej pragnął, oraz siostra Tamra, odtąd na zawsze odmieniona przez nagłe zrządzenie losu. Jacinda wie, że powinna zapomnieć o Willu i ułożyć sobie życie bez niego. Zdaje sobie sprawę z tego, że nawet jeśli zdołał ją zapamiętać i dotrzyma obietnicy odnalezienia jej, tylko narazi na niebezpieczeństwo ich oboje. Jednak nie porzuca nadziei, że kiedyś znów będą razem. Czy gdy pojawi się szansa, by podążyć za głosem serca, zaryzykuje wszystko dla miłości?
"ZAWIROWANIA MGŁY" - czyli kim są potomkowie smoków
Zamknięta społeczność dragonów, w wiosce skrytej przez mgły, to nie miejsce gdzie Jacinda widziałaby swoją przyszłość. Tom drugi rozpoczyna się w momencie, gdy zostaje ona siłą sprowadzona do miejsca, zwanego niegdyś domem. Przed poniesieniem ostatecznej kary (podcięcia skrzydeł) ratuje ją nieoczekiwanie nowa pozycja siostry w stadzie dragonów. Nawet związek rodziców bohaterki, który brała sobie zawsze za wzór, okazuje się czymś innym. To kolejny aspekt życia który,jak i wszystko inne, kontroluje stado. Jacinda za przystawanie z ludźmi zostałaby surowo ukarana, gdyby nie fakt, że jest jedyną ognioziejką w osadzie.
Wspólna przyszłość jej i dragońskiego księcia Cassiana została już dawno zaplanowana. Sprzeciwiamy się wszystkiemu, co nam narzucono siłą i tak robi też bohaterka. W trylogii Sophie Jordan o wiele silniej niż w dotychczasowych książkach typu paranormal romance przedstawiony został konflikt jednostki z zamkniętą społecznością, z której się wywodzi. Walka z ograniczeniami, jakie narzuca społeczeństwo i niemożność im sprostania to główny problem, z jakim muszą się zmierzyć bohaterowie tego cyklu.

SIOSTRY KSIĘŻYC I SŁOŃCE - czyli jakie niespodzianki czekają w drugim tomie
Jak bardzo można było się pomylić sądząc, że na okładce drugiego tomu serii mamy Az. Kto inny jednak w tej części przywdzieje lodowate oczy i białe włosy. Zagadka ta zostaje rozstrzygnięta już na pierwszych kartach powieści i zmienia bieg tej opowieści. Tom pierwszy jak i drugi bardzo szybko się czyta. Parę zagadek mamy okazję rozwiązać przed czasem, jeśli skorzystamy z poszlak, jakie pozostawia w fabule autorka. Tom drugi dostarcza troszkę więcej informacji o umiejętnościach poszczególnych grup dragonów, ale i inni znani bohaterowie objawią zupełnie niespodziewane talenty. W tomie drugim były jednak i takie wątki, które nie wplatają się naturalnie w opowieść, a przez to wydają się dodane na siłę.

KSIĄŻĘ CZY ŁOWCA ? - czyli słowo o bohaterach
Jak się okazuje w miarę postępowania opowieści, Cassian wcale tak okropnym wyborem nie jest. Stara się chronić od zgubnych wyroków Jacindę jak może. Bohaterka jest jednak nie zawsze szczera wobec samej siebie, a także i innych. Nawet ukochanemu Willowi nie dostaje się cała prawa. Choć Jacidna to dziewczyna odważna, o wiele gorzej radzi sobie z mówieniem prawdy i woli niedopowiedzenia. Wybór staje się trudniejszy, a Jacinda coraz bardziej niestała jest w swoich uczuciach i decyzjach. Co jeszcze bardziej komplikuje sprawę to wybory, które powinny dotyczyć tylko jej samej, a mają znaczący wpływ na całą społeczność (w szczególności rodzinę i przyjaciół). Wzbudza to poczucie winy i zmusza do ponownego przemyślenia swoich wyborów.

"OGNISTA-NIEWIDZIALNA" I INNE SERIE - czyli co polecić fanom cylku o Jacindzie
Jeżeli przypadli wam do gustu bohaterowie i konflikty, jakie spotykamy w dwóch pierwszy tomach trylogii Sophie Jordan, to spodobać się także może trylogia - "Cień Nocy" i "Blask Nocy". Tam także spotykamy bohaterkę, która przyrzeczona już została przyszłemu przywódcy stada. Są podobne obrzędy i ceremonie mające wzmocnić więź między tą parą. Są i zamknięte społeczności narzucające swe prawa. Oczywiście pojawiają się zakazane uczucia wobec kogoś spoza stada, a co gorzej, zaangażowanie w relacje z ludźmi. Nie jest to przypadkowa osoba, lecz łowca lub wróg. Bohaterki zgodnie wybierają na faworytów takich ukochanych, a czytelniczkom żal jest przystojnych, walecznych i szlachetnych książąt, którzy dobywają sympatię wraz z biegiem opowieści.

REKOMENDACJE - czyli dlaczego wato
Co wyróżnia serię Sophie Jordan to fakt, że dragony jedynie przywdziewają ludzką powłokę. To smocza natura i wygląd uznawane są za prawdziwe i dominujące. To więc już nie opowieść o ludziach z niezwykłymi zdolnościami, lecz historia o losach uśpionych potomków potężnych smoków, skrytych tylko w ludzkiej skórze. Zmiana ta wyróżnia cykl na tle innych i czyni opowieść zupełnie inną. Na okładce tomu trzeciego (Hidden - "Ukryta") znów Jacinda, lecz w bardziej ludzkim wyglądzie. Jaka może być to wskazówka dla finału tej niezwykłej opowieści ?
Seria polecana wszystkim tym, którzy chcieliby poznać losy współczesnych potomków smoków. Dobra akcja i sporo nieprzewidywalnych zawirować w fabule tej opowieści. Fani części pierwszej nie powinni być zawiedzeni i równie mocno jak ja oczekiwać będą trzeciego tomu.

Za możliwość ponownego spotkania z bohaterami cyklu dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.

"BURZA" - JULIE CROSS
Już jutro premiera książki o podróżach w czasie, a dzisiaj można już przeczytać prolog do nowej powieści wydawnictwa. Polecam serdecznie !
http://bukowylas.pl/content/ksiazka/jutro-jest-dzisiaj


13 komentarzy:

 1. Mam pierwszą część w ebooku, więc za drugą pewnie też się kiedyś zabiorę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ognistej jeszcze nie czytałam. I nie wiem czy się za to wziąć. Może.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem trochę rozczarowana tą częścią, ale Twoje recenzja jest strasznie genialna. 8D

  OdpowiedzUsuń
 4. cykl nadal przede mną, ale pewnie w przyszłości... kto to wie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobra recenzja :)

  A co do książki nie przypadła mi do gustu jak pierwsza cześć, nie wspominając iż główna bohaterka trochę działała mi na nerwy . Cassian wciąż ja ratował z opałów, a ta jak by o to nie dbała. Rozumiem kocha Willa, ale to nie znaczy, że nie może trochę serca okazać biednemu chłopakowi.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także nie pochwalam zachowania Jacindy w tej części. Traktuje Cassiana jak zło konieczne, a dla mnie wcale nie jest gorszy od Willa.

   Usuń
 6. Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie dlaczego recenzujesz takie fajne książki? :)
  'Ognistej' jeszcze nie czytałam, lecz planuje to zmienić w najbliższym czasie.
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam tom pierwszy, który naprawdę mi się podobał, więc po część drugą chętnie sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę nadrobić zaległości z pierwszym tomem, ale po tą część również bardzo chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja czytałam "ognistą" i "niewidzialną, nie mogę doczekać się "ukrytej!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiecie kiedy jest premiera Hidden w Polsce? :)

  OdpowiedzUsuń
 11. również się dołanczam do pytania o następny tom :))

  OdpowiedzUsuń
 12. mi osobiście 1 cz się bardziej podobała...
  zapraszam http://dhampirka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...