Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

piątek, 22 czerwca 2012

Żywe Lustra


"Krąg Ognia" - Michelle Zink
[TRYLOGIA] Tom 3
Tom 1 - Proroctwo Sióstr
Tom 2 - Strażniczka Bramy
Wydawnictwo Telbit
"Żywe Lustra"
Blask kamienia rozświetli Krąg Ognia w święto Beltane. Klucze powrócą do miejsca ich narodzin. Jedna z bliźniaczek uwięziona w kręgu, druga śpieszyć będzie jej na pomoc i aby tego dokonać być może odda swe życie. Której z nich przypadnie jaka rola ?
Swoje własne odbicia, niczym żywe lustra, kroczące naprzeciw siebie. Która pozostanie przy życiu, a która odejdzie w wieczny cień Równiny ?
Wszystkie odpowiedzi w Kręgu Ognia.

KLUCZE, BRAMA I PRZESŁANIE
W tej części czeka na nas ostateczna konfrontacja między siostrami.
Rozdzieliło je proroctwo i to one ma je znów zjednoczyć. Lia potrzebuje bowiem Alice aby ostatecznie zamknąć bramę. Nastąpić musi pojednanie Bramy i Strażniczki, które już dużo wcześniej opowiedziały się po przeciwnych stronach tego konfliktu.
Jeśli do tego nie dojdzie, Lia zmuszona może być aby poświęcić swoją duszę, a przepowiednia przejdzie dalej i niękać będzie kolejne pokolenia sióstr.
Poznajemy dwa nowe Klucze i znów odczuwamy niezwykły szacunek do badań i przygotowań, jakie uczynił ojciec Lii aby umożliwić jej zakończenie sprawy proroctwa.

W KRĘGU OGNIA
Nazwa tej części okazała się jednocześnie nazwą obrzędu na zamknięcie Bramy, ale o tym dowiadujemy się dopiero w drugiej połowie książki, co tylko świadczy o jej dobrym rozplanowaniu. Wyprawa na Altus, gdzie  Lia dowiaduje się więcej o roli Sióstr, Braci i Obserwatorów znajduje ładne odbicie w odpowiednich momentach tego tomu i przyczynia się do zmiany w nastawieniu młodej kobiety wobec życia i konwenansów  jej czasów. Sprawy proroctwa, przepowiedni, poszukiwań i tajemniczych grobowców u wybrzeży Irlandii pięknie wpasowują się w fascynację mistycyzmem, która była też znakiem rozpoznawczym tamtej epoki.

ZNAK WĘŻA POZOSTANIE
Książka napisana jest w tym samym stylu co dwie poprzednie części. Tak samo pięknie wydana, z dobrze już znanymi ornamętami zdobiącymi strony tej powieści. Podtrzymują one dość mroczny klimat tej opowieści i są dla mniej znakiem charakterystycznym.

PLUSY I MINUSY
Trylogia Proroctwo Sióstr pozostaje jednocześnie mroczna i lekka. Nie jest to przytłaczająca opowieść, ale nie można powiedzieć też, że zbytnio radosna.Czasem zdarzają się autentycznie śmieszne sceny,a czasem nie mamy pojęcia z czego bohaterowie się tak naprawdę śmieją, przez co niektóre sceny wyglądają na sztuczne i wymuszone. Niewątpliwy plus osadzenia akcji w epoce wiktoriańskiej jest taki, że młodzież nie ma problemu z rozszyfrowaniem czy skandowaniem zaklęć po łacinie.
Troszkę brakowało mi w tej części bardziej obfitującego w szczegóły zakończenia. Bardzo jestem ciekawa czy przyjaźń Lii z pozostałymi Kluczami się utrzymała. Chciałabym też wiedzieć czy bohaterki nadal miały możliwość podróżowania po Równinie.
Miło wracało mi się do każdej z części tej trylogii, a przyczyniła się do tego zarówno zajmująca opowieść jak i piękna oprawa serii. 
Do serii planowana jest trylogia prequelowa (Prophecy of the Sisters Novella) , opisująca losy matki bliźniaczek oraz jej siostry (czyli ciotki Virginii) - poprzedniej Strażniczki i Bramy.

Niedawno ukazała się także inna książka tej autorki, osadzona w tej samej epoce, ale już nie tak mocno związana z losami Lii i Alice -  A Temptation of Angels. Główna protagonistka tej opowieści to Helen i dwa razy musiałam się upewnić czy to aby nie nasza Helen-Klucz z poprzedniej serii, lecz bohaterki mają inne nazwiska. Z jednej z zagranicznych recenzji wyczytałam, że powieść ta pod względem fabuły podobna jest do "Mechanicznego Anioła" (Helen zostaje porwana przez tajemnicze stowarzyszenie, gdzieś w podziemia wiktoriańskiego Londynu).

Miałam możliwość rozmawiać z Michelle za pośrednictwem FB i mam nadzieję, że i kolejne powieści Michelle Zink ujrzymy nakładem wydawnictwa Telbit ;)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Telbit (wygrana w organizowanym na forum konkursie).

13 komentarzy:

 1. Też wygrałam, ale jeszcze się nie zabrałam za nią. Już niedługo! ;D Chętnie bym przeczytała te pozostałe książki. Mam nadzieję, że je wydadzą. ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałam jedynie pierwszą część... niestety pani bibliotekarka nie poinformowała mnie, że nie zakupili kolejnych tomów, podczas gdy ja wypożyczałam początkową część... także utknęłam z historią na "Proroctwie sióstr" i nie mam skąd wziąć kontynuacji [na nowe nie zawsze się przecież ma]
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie czytałam jeszcze tej serii. Na razie nie uda mi się z nią zapoznać. Kiedyś jednak na pewno :) Przyznam, że okładka zagraniczna bardziej mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przede mną jeszcze drugi tom trylogii, za który niebawem się zabieram. Już nie mogę się doczekać dalszych "przygód" jakie spotkają Lię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Planuję rozpocząc przygodę z tą serią w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę mam w planach w najbliższym czasie, dwie pierwsze części już za mną :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Boska trylogia! Jestem w niej zakochana.Ja również pisałam z panie Zink i była to przyjemna rozmowa. A co do jej kolejnej książki, już jakiś czas truję osobom z Telbitu, by zaczęły ją tłumaczyć. Może się uda.;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też zwróciłam uwagę wydawnictwa na kolejne książki tej autorki ;) Może wspólne wysiłki coś dadzą :D

   Usuń
 8. Niestety, ta trylogia jeszcze przede mną, a ciągnie mnie do niej jak nie wiem co :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tej serii, a chyba warto poznać! Rozejrzę się :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak już widziałaś czytałam już wszystkie 3 części i wg mnie były niezłe ;)

  Jak Ci się udało porozmawiać z autorką?! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałam jej wiadomość na FB (już nie pamiętam czy na tablicy czy na pw) o swoich wrażeniach z lektury pierwszego tomu i ona odpisała XD Wymieniłyśmy parę wiadomości.
   To szczególnie pozytywne wspomnienie gdyż to były moje pierwsze dni na FB

   Usuń
 11. Naszła mnie ogromna ochota na tą serie;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...