Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 31 października 2012

Nevermore 2.Cienie - Kelly Creagh

"Zaśnij choć na chwileczkę,
By zbudzić się ze mną w snach."*

Popularna cheerleaderka została przydzielona do projektu na zajęciach z literatury wraz z swoim przeciwieństwem. Varen to wyobcowany chłopak, który upodobał sobie gotycki styl. Może gdyby nie temat prezentacji, Isobel nigdy nie poznałaby innego oblicza Varen'a ani tajemnicy jego zapisków, dotyczących świata snów, który jemu wydał się piękny.
Dziewczyna pragnąc ocalić Varena, przyczyniła się do jego zniknięcia i uwięzienia. Nie możne jednak już dłużej zaprzeczać, że pragnienie chłopaka się spełniło i otrzymał on bilet w jedną stronę na zesłanie do świata koszmarnej wersji snów.
Spalone notatki, opisujące inny wymiar świadomości, zamknęły możliwość przejścia.
Zbliża się powoli rocznica, kiedy tajemniczy "Wielbiciel Poego" znów pojawi się na jego grobie aby przynieść różę z labiryntu i złożyć pisarzowi hołd. To jedyna szansa  Isobel aby uwolnić Varena.
Jak z biegiem dni zmieni się uczucie, które nie powinno zaistnieć ? 
Po ilu koszmarach, które będzie musiała przejść bohaterka, będzie to nadal miłość, a w jakim stopniu będzie to poczucie winy i odpowiedzialności ?

"Spisując ich historie, dawał im życie.
Piękny prezent, który wszakże okazał się też niebezpieczny."*

Nevermore.Cienie to bardzo dobre uzupełnienie pierwszego tomu serii. Okazało się, że wiele pytań z poprzedniej części pozostało bez odpowiedzi, a kilka z nich powinny zostać ponownie przez bohaterów przemyślane. Tezy na temat praw rządzących senną wersją rzeczywistości muszą zostać zweryfikowane.
Isobel w tej części podejmuje próby znalezienia różnych sposobów by jednoznacznie odróżnić jawę od snu, gdyż przychodzi jej to z coraz większym trudem.
Zegary obracające się szaleńczo wstecz, lustra nieukazujące odbicia i możliwość wykonywania rzeczy niewykonalnych to dopiero początek długiej listy.
Koszmar coraz częściej staje się jawą, a może to jawa przejęła zbyt wiele elementów sennej rzeczywistości?
Nevermore to jedna z nielicznych serii, które poruszają tematykę natury ludzkich snów i koszmarów. Przygodny bohaterów, przemieszane z elementami wizji znanych z dzieł Edgara Allana Poego, stanowią bardzo dobre tło dla takich rozważań, wciągają przy tym w akcję powieści.

"WIEDZ, KIEDY ŚNISZ..."*
Tom pierwszy zakończył się w sposób, który nie pozostawia innego wyboru, jak tylko sięgnąć po kontynuację powieści. Polubiłam bohaterów i chciałam im dalej towarzyszyć w ich przygodzie w tej mrocznej Krainie Czarów. 
Z zapowiedzi tomu drugiego poznajemy już plany Isobel względem Baltimore, gdzie znajduje się grób pisarza oraz raz na rok pojawia się Reynolds. Niestety wyprawa do Baltimore to nie początek, ale rdzeń tej części. Przygotowania trwają długo, a każdy kolejny dzień jest niepewny. W tym czasie zdarzają się też liczne wizyty duchów snów znanych z tomu pierwszego. Do samej wyprawy dochodzi dopiero w końcowych rozdziałach książki, a zakończenie kolejnej tak realnej wyprawy do świata koszmarów jest równie dramatyczne, jeśli nawet nie bardziej, niż to jakie autorka zgotowała nam w tomie pierwszym.

Cóż innego mogła zrobić Isobel ? Gdzie można w szarej codzienności szukać skrawków tak ulotnych snów ? W zdjęciach, skrawka wspomnień, a może w odbiciu lustra ?

Tym razem biały kruk  na okładce jeszcze bardziej wpasowuje się w akcję powieści w odwróconej rzeczywistości snów.
Kontynuacja, która z całą pewnością spodoba się fanom części pierwszej, gdyż dzielnie utrzymuje styl swojej poprzedniczki.
Seria powinna znaleźć sobie uznanie także wśród fanów twórczości, wierszy czy też opowiadań, Edgara Allana Poego.

Osobiście wyczekiwać będę niecierpliwie premiery trzeciego tomu tej serii, a w tym czasie przypomnę sobie raz jeszcze zdarzenia części pierwszej. To jedna z moich ulubionych serii tego wydawnictwa (obok GONE).
Nevermore 2: Cienie - Kelly Creagh
Wydawnictwo Jaguar
Stron: 389
TOM 1: RECENZJA
"Drugi tom książki “Nevermore: Kruk”, gotyckiego romansu opartego na twórczości Edgara Allana Poego."
________________________________
(*)cytaty pochodzą z tomu drugiego serii.
Za egzemplarz dziękuję serdecznie wydawnictwu Jaguar.

Ciekawostka: Z inspirowanych twórczością Edgara Allana Poego pojawił się w roku 2012 film "The Raven" - w moich planach na najbliższe dni.

23 komentarze:

 1. Słyszałam bardzo dużo o tej powieści, ale nie mogłam się zdecydować, czy rzeczywiście warto po nią sięgnąć. Nadal mam pewne opory, ale coraz bardziej chcę sama przekonać się o czym opowiada fabuła "Nevermore".

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę ją koniecznie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obowiązkowo:) Jestem strasznie ciekawa, jak to wszystko się rozwiąże.
  P.S. Oryginalna okładka jest paskudna, a nasza świetna:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Drugim tom zdecydowanie utrzymuje poziom pierwszego. I choć spodziewałam się po nim troszkę innych wydarzeń będących rdzeniem powieści jestem w pełni zadowolona takim obrotem akcji. Ciekawa co autorka zgotuje nam w trzeciej części. Oby jak najszybciej się pojawiła na półkach księgarń.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że poziom jest utrzymany, najbardziej właśnie boję się wszechobecnej tendencji spadkowej. Cienie przeczytam, stęskniłam się za Varenem :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie podobał mi się pierwszy tom, więc zobaczymy, jak będzie z tym. :D Recenzja fajna, jestem wręcz ciekawa. ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy tom rewelacja, już się doczekać nie mogę kontynuacji:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie czytałam pierwszego tomu, ale jestem bardzo zainteresowana tą serią :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszą częśc czytała, więc i drugiej nie odpuszczę. Nawet filmem mnie zaciekawiłaś. Muszę go obejrzec w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. I część właśnie leży na mojej półce już nie mogę się doczekać, kiedy ją przeczytam. Spotkałam się z różnymi opiniami, ale zawsze wolę przekonać się sama

  OdpowiedzUsuń
 11. Oba tomy jak dla mnie mroczne i tajemnicze. Mhmm... To lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z przyjemnością przeczytałabym oba tomy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Boszz się posypały recenzje i podsycają mój apetyt na kontynuację :D Bardzo chcę przeczytać i wczuć się ponownie w ten cudowny klimacik książki :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ileż teraz jest recenzji tej książki i każda kolejna coraz bardziej zachęca mnie do jej przeczytania :) Nie mogę się doczekać, aż wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Już nie mogę się doczekać kiedy będę miała okazję ją przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba skuszę się na tą serię :)

  www.recenzje-cherry.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam takie tematy... Ale najpierw muszę się wziąć za pierwszy tom ;D

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka już zakupiona na empik.com, jak tylko ją dorwę, zaczynam czytać :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Nevermore już dawno gości na półce do przeczytania. Muszę ją zadobyć i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wiele słyszałam o tej serii, ale jeszcze się za nią nie zabrałam.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 21. "Raven" to moim skromnym zdaniem bardzo dobry film. Za to II tom Nevermore nieco nudniejszy od pierwszego... ale nie można mieć wszystkiego ;) Może trzeci znów sprosta moim oczekiwaniom...

  OdpowiedzUsuń
 22. Jedynkę mam w planach na ten tydzień, a dwójkę zaraz potem :)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...