Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

wtorek, 2 października 2012

"Podzieleni" - Neal Shusterman

"Podzieleni" - Neal Shusterman
Wydawnictwo Papierowy Księżyc

Szczątki duszy, gdzie ich potem szukać ?

"Cel oznacza przyszłość."
Oto przyszłość z przestarzałymi już z perspektywy czasu odtwarzaczami mp3 i plazmami. Choć nie ma tam latających samochodów, nastała istotna zmiana. Kolor skóry zabarwia się barwnikiem. Nie ma już czarnego i białego, jest umbra i sjena. Tak samo jak sprawić można aby zwykły kolor oczu stał się fiołkowy lub zwiększyć intensywność swojego koloru oczu. To jednak pomniejsze zmiany. Najważniejsze jest to, że udoskonalono transplantologię i uchwalono Karę Życia z wszystkimi jej konsekwencjami. Wraz z Podzielonymi nadchodzi zupełnie inna wizja futurystycznych losów świata.

"Pozory cywilizacji odziały się w nowe szaty."
Sporo znalazłoby się osób, które sprawiają kłopot nie tylko sobie samym, ale i wielu innymi. Ryzykują życie bez powodu, a kiedy pomoc do nich dociera, w tym samym wypadku i czasie, życie straci już ktoś inny. Za sobą pozostawiają pas zniszczenia. Jest też i wiele osób młodych, które swojej życiowej drogi dopiero szukają. Co jeśli nie ma czasu aby się pomylić i uczyć na błędach, aby odpokutować i zacząć od nowa ?
Masz trzynaście lat aby udowodnić swoją wartość. Nie jesteś pełnoletni, a to rodzice i opiekunowie prawnie decydują o twojej przyszłości.
Jeśli rodzice nie potrafią sobie z Tobą poradzić, zostaniesz Podzielony.
Jeśli nie jesteś wystarczająco uzdolniony, a zaledwie trochę lepszy niż przeciętny, państwo nie będzie Cię utrzymywać, będziesz Podzielony.
Jako Podzielony przyczynisz się do rzeczy o wiele większych niż Ty sam mógłbyś kiedykolwiek osiągnąć.
Nie umrzesz, ale nie będziesz i w pełni żył.

"Jak często współczucie przegrywa ze względami praktycznymi?"
Podzieleni to książka troszkę z początku przerażająca swoją wizją. Wiemy przecież, że w którymś momencie trafimy wraz z bohaterami do krajalni, a potem prosto na stół operacyjny. Zanim to nastąpi nasłuchamy się wielu opowieści o tym, co dzieje się z szczątkami ludzkiej duszy. Gdzie skryła się świadomość i ludzka dusza, jeśli umysł nie umarł ? "Wszystko, co się tyczy ośrodków donacyjnych owiane jest tajemnicą." Ludzkość w tej antyutopii także nie wie, gdzie podąża umysł, kiedy odchodzi ciało.
Tak mało jest współcześnie dawców organów, nawet oddanych już pośmiertnie. Tak wielu innym mogłyby narządy zastępcze uratować i przedłużyć życie. Medycyna w tej wizji przyszłości postawiła na wysoce zaawansowaną transplantologię. Wystarczy więc tylko zgodność grupy krwi. Tyle śmiertelnych wypadków można odwrócić, lecz kto płaci za to najwyższą cenę ?

Mimo tej antyutopijnej otoczki, to pokrzepiająca opowieść, często wywołująca uśmiech.
Pomimo ponurego tematu powieści, są tam rozbrajające dialogi i sytuacje.
To nie jedna z tych depresyjnych wizji przyszłości, nawet jeśli tak można wywnioskować z opisu i jeśli tam, jak w innych futurystycznych historiach, gra toczy się o przetrwanie.


BOHATEROWIE, POWIEŚĆ, STRUKTURA
Trzech bohaterów i trzy zupełnie inne historie, z czasem rozciągnięte też o narracje innych osób. Struktura powieści troszkę podobna do serii znanej fanom GONE. Mamy tutaj zmiany perspektywy narracji i opowiadanie wstecz tych samych wydarzeń, ale z innego punktu widzenia. Oba te czynniki przyczyniają się tylko do wzrostu napięcia, które w tej powieści sięga zenitu.
Na początku jest ich trójka. Jest Connor - buntowniczy młodzieniec o silnym kompasie moralnym i poczuciu obowiązku, który odkrywa zamiary rodziców i podejmuje próbę ucieczki. Jest i Risa, wychowanka stanowego domu dziecka, niewystarczająco zdolna pianistka, która musi pogodzić się z wyrokiem wydanym przez państwo. Jest także Lev, którego poznajemy na jego przyjęciu dziesięcinowym. Wedle prastarej zasady jedna dziesiąta oddana w darze Bogu, życie Leva zostanie podzielone więc nie z przymusu, lecz wyboru. Nie jako ofiara, ale jako dar.
Trzy osoby i jedna przymusowo zablokowana autostrada stanowa, to tam ich losy się spotkają i wytrącone ze swej drogi przybiorą zupełnie inny kierunek.
Poznamy też historie opowiadane przy ognisku, o młodzieńcu, którego rodzice zesłali na podzielenie, ale w ostatniej chwili zmienili zdanie, lecz i tak było już za późno. Spróbujemy zgadną kim są Klikierzy i ich wybuchowa krew. Być może znajdziemy sposób, jak bezpiecznie dotrwać do osiemnastki.

Tematyczne tło do książki
O AUTORZE I STYLU
To powieść opublikowana po raz pierwszy w roku 2007. Bardzo cieszy mnie fakt, że doczekała się polskiego wydania. W roku 2012 ukazała się kontynuacja "Podzielonych", co jest zupełnie zrozumiałe przy zainteresowaniu jakie "Igrzyska" przysporzyły młodszym antyutopijnym opowieścią z światów przyszłości. "Podzielonych" czyta się jak powieść w jednym tomie. Autor zakończył wszystkie z rozpoczętych wątków, którymi zachęcił nas w początkowych rozdziałach do przeczytania jego książki. Neal Shusterman niewątpliwie posiada dar umiejętnego manipulowania słowem. Potrafi czytelnika rozbawić, ale i doprowadzić do łez, kiedy i bohaterowie nie potrafią utrzymać już swoich emocji w ukryciu. Zaciekawia i wprowadza w całkowite osłupienie.

Szczątki duszy, gdzie ich potem szukać ?
Każdą z siedmiu wewnętrznych części książki poprzedza wstęp w postaci cytatu lub przytoczonego wycinku prasowego. Dowiadujemy się z nich, że świat Podzielonych nie jest tak daleki od naszego i jest to wizja iście zatrważająca.
"Ludzie nie są wyłącznie dobrzy lub wyłącznie źli. Wkraczamy i wychodzimy z krainy ciemności i światła przez całe nasze życie. Cieszę się, że w tej chwili jestem po tej jasnej stronie."
Taką powieść chciałam od dawna przeczytać. Będzie to dla mnie zdecydowanie jedna z lepszych premier tej  jesieni, jeśli nie stanie się najlepszą z nich. Nie tylko antyutopia z zatrważająco dobrą akcją, ale opowieść zmuszająca zarówno do łez jak i do uśmiechu. 5 / 5
PREMIERA: 17 październik 2012
Za możliwość lektury Podzielonych dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc.

O tej powieści dowiedziałam się dzięki amatorskiej (ale bardzo profesjonalnie zrealizowanej) krótkiej opowieści filmowej.
_______________________________________________________________
Recenzja byłaby o wiele wcześniej (już w weekend) gdyby nie obrona pracy i składanie dokumentów. Tym razem recenzowała szczęśliwa już absolwentka filologii angielskiej specjalizacji nauczycielskiej studiów pierwszego stopnia ;)

17 komentarzy:

 1. To już druga pozytywna recenzja tej książki, którą dziś czytam. Tym bardziej mam ochotę na "Podzielonych"... No muszę koniecznie przeczytać, choć to właściwie nie do końca moje klimaty. Ale nie można się zamykać i ograniczać przecież. :)

  Gratuluję obrony!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuj ;)
   Mi też początkowo wydawała się zbyt przygnębiająca i mroczna, ale to wspaniała powieść, której warto poświęcić czas.

   Usuń
 2. mam tę książkę przedpremierowo na półeczce i czeka grzecznie na swoją kolej :) przed nią jeszcze dwie w kolejce i potem zabieram się z niecierpliwością za lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaje się byc mocna. Antyutopii nie umiem odpuścić, więc chętnie i pewnie nie długo przeczytam.

  Cassin gratuluję! "Absolwentka filologii angielskiej specjalizacji nauczycielskiej studiów pierwszego stopnia" - no, no :) Chylę czoła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po pierwsze gratuluję obrony! :D
  Po drugie świetna recenzja. :D Chętnie zapoznam się z książką, chociaż muszę trochę poczekać do premiery. :3

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratulacje! Moja obrona jeszcze przede mną:) Co do recenzji, przyznam, że ją "przeleciałam" gdyż sama właśnie książkę kończę i nie chcę się za bardzo sugerować czyjąś pracą :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super recenzja. Książkę muszę przeczytać :) Tym bardziej, że oceniasz ją jako jedną z lepszych antyutopii :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratulacje!! Książkę planuję przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z pewnością przeczytam, bo właśnie taka tematyka mnie interesuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka niesamowita i uważam, ze kontynuacja jest potrzebna - nie dlatego, ze antyutopie są popularne, ale dlatego, że autor nie rozwiązał wszystkich kwestii ;)

  A co do filmiku - jest nieźle zrobiony, ale stanowczo za długi i przynudza :/ ech, żeby normalnego, mrożącego krew w żyłach trailera nie było... masakra ;P

  OdpowiedzUsuń
 10. Podobała mi się, ale nie wbiła mnie w fotel :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę ,że "Podzieleni" zbierają (jak narazie) same pozytywne opinie.Na pewno przeczytam. ;)
  Również gratuluję obrony pracy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam w zapowiedziach tę książkę ale myślałam że to kolejna seria a tych raczej już unikam . Cieszę się ze tak nie jest bo temat jest bardzo interesujący i bardzo chętnie przeczytam :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam na nią ochotę od dłuższego czasu, tylko muszę poczekać aż wpadnie w moje ręce i z pewnością wtedy przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Fabuła brzmi dla mnie trochę niedorzecznie, ale chętnie przekonałabym się jak jest naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Muszę przyznać, że zainteresowałaś mnie tą książką.
  Może być całkiem ciekawa.;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakoś nie mogę się przekonać do tej książki. Chociaż zbiera same pozytywne recenzje. Może kiedyś... :D

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...