Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 11 grudnia 2011

"Żeby cień mógł wyjść z ukrycia"


„Dzieci Cienie” - Margaret Peterson Haddix
Część 1 - Wśród ukrytych
Część 2 - Wśród oszustów
[Among the Hidden 1998, Among the Impostors 2001]
Wydawnictwo Jaguar

"...Urodził się jako trzeci dziecko, był nielegalny i łamał ustawę populacyjną każdym oddechem i każdym zjedzonym kęsem."

CHCESZ SIĘ UKRYWAĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE...
Spokojna posiadłość farmerów pośród uprawnych pól i lasów. Najbliżsi sąsiedzi mieszkają w sporej odległości. Tutaj właśnie dorasta Luke wraz z rodzicami i dwojgiem starszych braci. Ma tylko dwanaście lat, lecz dobrze rozumie, że samą swoją obecnością sprowadza na całą rodzinę ogromne niebezpieczeństwo. Gdy tylko trzeba bez słowa skargi się ukrywa na strychu domu. Pamięta jednak uczucie promieni słońca padająych na twarz i zapach lasu. To małe poczucie szczęścia wkrótce i także zniknie.
Las zastąpią domy, a rodzinna posiadłość stanie się więzieniem.
Luke pragnie porozmawiać z kimś takim jak on sam. Spotkać się z innym trzecim dzieckiem.
Marzenia niespodziewanie się spełnia, ciągnąc za samą lawinę innych zdarzeń...

...CZY CHCESZ...
Antyutopijny świat w którym jednym można dać prawo do istnienia, a innym tego zabronić. Ludzie, zastraszeni groźbą kolejnej klęski głodu, nie kwestionują już nawet tych najbardziej skrajnych rozkazów rządu. Jednocześnie minęło już tyle czasu, że nikt głodu nie pamięta, a ich wspomnienia zostały tylko na kartach książek i w słowach, które pełne są kłamstw.
W takiej właśnie rzeczywistości Luke i i inne Dzieci Cienie muszą określić swoją własną tożsamość i cel życia. Czy skorzystają z szansy i przyjmą w przyszłości czyjąś tożsamość i do końca swych dni będą kłamać, kiedy tylko ktoś zapyta ich o imię ?
Czy może pozostaną z rodzinami, zdanymi na ich łaskę, zawsze w zamknięciu ?
Bowiem "karą dla osób łamiących ustawę populacyjną numer 3903 jest śmierć".

...ZMIENIAĆ HISTORIĘ ?
Powieść Margaret Peterson Haddix przedstawia świat prawdziwej antyutopii widziany oczami dziecka, które musi odnaleźć się w sprawach, których nie ma do końca szansy zrozumieć, lecz musi określić już stronę konfliktu po której stanie. Bohater ma tylko dwanaście lat, lecz problemy jakie napotyka zmuszą do refleksji każdego. Nie tak dawno temu przecież to tu i teraz, a nie w nieokreślonej śliślej przyszłości, populacja naszej właśnie generacji przekroczyła 7 miliardów. Pierwszy tom serii "Dzieci Cienie" została wydana w roku 1998, lecz problem jest dziś bardziej aktualny właśnie dla nas. Lektura tym bardziej warta czasu i chwili rozmyślań na nią.

REKOMENDACJE
Każda nowa antyutopijna opowieść na naszym rynku niezwykle mnie cieszy. Tom pierwszy w polskim wydaniu zawiera w sobie dwie części : tom 1 - Wśród ukrytych oraz tom 2 - Wśród oszustów. Jest to idealne połączenie, ponieważ osobno każda z części jest bardzo krótka. Narrację cały czas prowadzi Luke, akcja jednak posiada różny stopień natężenia. Można jednak śmiało stwierdzić, że to zawsze druga część danej części bardziej obifituje w wydarzenia, mocno przyśpiesza i przybiera nieprzewidywalny bieg wydarzeń. Mimo tak młodego wieku bohatera, nie nudzimy się z nim ani przez chwilę. Właśnie pod względem wieku bohaterów seria ta przypomina inną także antyutopijną powieść "Dzieci Potopu". Społeczeństwo i rząd z kolei przywodzi na myśl rzeczywistość znaną z "Dawcy". Ograniczenie przyrostu naturalnego i odmównienie prawa do istnienia znanym także z "Deklaracji". Opowieść Dzieci Cienie zawiera w sobie jednak powiew świeżości i wnosi coś ważnego do leksykonu powieści o tym, jaki świat może się kiedyś stać, jeśli my sami o to się na zatroszczymy najpierw.

MOJA OCENA : 8 / 10


DODATKI :
@ Polska strona serii (Wyd. Jaguar)  dzieci-cienie.wydawnictwo-jaguar.pl
@ Wywiad z autorką serii (po polsku) wywiad-z-autorka
@ Zwiastun (Wyd Jaguar) tomu 1 Klik !

Zapowiedź tomu 2 - czyli
części 3 "Wśród zdradzonych" i części 4 "Wśród Notabli"

Możesz ocalić życie. Za jaką cenę?

Nina Indi – trzecie dziecko – żyła normalnie pośród legalnych obywateli do dnia, w którym została została zdradzona przez chłopaka, którego kochała. Schwytana przez Policję Populacyjną, osadzona w więzieniu, wie, że niedługo zginie. Ale rząd daje jej wybór. Nina może ocalić siebie w zamian za współpracę. Musi tylko skłonić troje współwięźniów, by przyznali się do winy, wydali swe rodziny... Wściekła i załamana dziewczyna decyduje się na ryzykowny krok – ucieczkę. Ale... Czy Nina ucieka naprawdę? W świecie kamer i stałego nadzoru dziewczyna nie może mieć pewności, czy nie stała się zwierzyną, która doprowadzi prześladowców do innych nielegalnych dzieci.

Luke Garner ukrywał się przez dwanaście lat. Po śmierci Jen dostał fałszywą tożsamość – kartę identyfikacyjną Lee Granta, przepustkę do świata elit... Ale Lee Grant również ma rodzinę. Teraz jego młodszy brat trafia do szkoły. Uwikłany w sieci kłamstw, która zaciska się coraz bardziej, Luke musi zmierzyć się z gniewem i smutkiem kogoś, kto utracił najbliższą mu osobę. Choć chłopak dobrze rozumie uczucia Smitsa, wie również, że znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Nie mogę się już doczekać następnego tomu, szczególnie, że Nina to znana już bohaterka...lecz w zupełnie innym świetle. Następne tomy części w roku 2012.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania pierwszego tomu serii Dzieci Cienie dziękuję wydawnictwu JAGUAR 

KONKURS
Wkrótce na blogu konkurs związany z serią Dzieci Cienie, więc nie przegapcie go ;)

26 komentarzy:

 1. Nie tak dawno jak wczoraj umieściłam zrecenzowane przez Ciebie pozycje na swojej liście książek do kupienia. Teraz, jestem tym bardziej przekonana, że chcę mieć tą pozycję. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zachęcająca opinia. Skoro książka jest pisana z perspektywy dziecka, to musi być łatwa w odbiorze, więc przekaz powinien być jeszcze bardziej uderzający i zmuszający do refleksji. Chętnie przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że ta seria jest świetna. Nie mogę się doczekać kolejnych tomów. Zwłaszcza ta część o Ninie wydaje mi się interesująca. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @ tetiisheri - bardzo się cieszę ;)
  @ BlackFairy - masz rację z tym przekazem, lecz czasem Luke jak na dziecko zaskakuje bardzo wnikliwą analizą rzeczywistości jaką przeprowadza.
  @ Jane - zgadzam się jak bardziej. Szczególnie, że Nina nie należała do tych pozytywnych bohaterów... Już pan Talbot podawał przypuszczalne motywy takiego postępowania, ale nie sądziłam, że czytelnicy będą mieli szansę się bliżej z tą częścią historii zapoznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już nie umiem się doczekać kolejnej części!
  Pierwsza i druga bardzo mi się podobała:)
  Dobrze, że jest połączona, bo osobno dziwnie by się je czytało:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Racja Izuś! Części kończą się w takich momentach, że gdyby nie było następnego tomu parę stron dalej, to byłoby ciężko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka mnie strasznie kusi i nęci, ach, gdybym tylko miała okazję ją gdzieś dorwać po niższej cenie..

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio tak czesto widze ze ludzie recenzuja ta ksiazke ze mialam wrazenie ze i ty juz ją recenzowałaś wczesniej xD Człowiekowi na starosc sie wszystko miesza xD Zapowiada sie ciekawie więc nie mówię nie :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka już za mną i również mi się podobała. Teraz pozostaje czekanie na kontynuację:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Od jakiegoś czasu wodzę oczyma za tą książką i chyba jednak się na nią skuszę, bo większości przypadków jej rekomendacje są bardzo pozytywne jak twoja z resztą też.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ach, czekam na tę książkę z niecierpliwością. Mam nadzieję, że dostanę w święta, albo przed...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka właśnie do mnie idzie, mam nadzieję, że mi się też spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam na półce, ale z racji próbnych egzaminów, musi trochę poczekać. Wiele bym dała, by już teraz zacząć czytać, bo po tak pozytywnych recenzjach, aż wstyd że jeszcze się za nią nie zabrałam. Ostatnio zakochałam się w antyutopii, więc tym bardziej tej pozycji nie mogę sobie odpuścić :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakoś nie za bardzo mnie do niej przekonuje,ale może kiedyś przeczytam, na razie nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 15. Tematyka bardzo mi się podoba, więc chętnie sięgnę :) Fajna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam nadzieję w końcu sięgnąć po tę serię, recenzje kuszą ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zainteresowała mnie ta książka, mam nadzieję, że uda mi się ją w niedalekiej przyszłości przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam i strasznie mi się podobała, już nie mogę się doczekać kolejnej części :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Musi mi się spodobać! Więc gdy mi się uda to ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jakoś do tej pory za bardzo nie interesowałam się tą ksiązką. Myslałam "może kiedyś, w przyszłoścu". Nie przeczytałam nawet opisu. Ale teraz widzę, że to coś zdecydowanie dla mnie i chętnie po nią siegnę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Przeczytałam już kilka pozytywnych recenzji o tej książce i jak tylko będę miała możliwość z miłą chęcią ją przeczytam. :)
  Konkursu nie przegapię! :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jestem w połowie, niestety musiałam chwilowo odłożyć na stos innych książek:( Trzeba przyznać, że ta pozycja ma coś w sobie. Bardzo trafna jest również okładka.

  OdpowiedzUsuń
 23. ja też uważam, że nie była to rewelacyjna powieść, ale czytanie jej sprawiło mi przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 24. Na pewno sobie nie odpuszczę. Antyutopie to coś, co wręcz uwielbiam

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo lubię powieści antyutopijne, po tę też sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 26. Skusiłam się i będę ją posiadać ;D
  Miałam się wstrzymać, ale tak jakoś wyszło ;D

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...