Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

sobota, 3 grudnia 2011

"All that glitters is now cold"


"Pomiędzy światami" - Jessica Warman
[Between]
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

"Siadam z drugiej strony Richiego. Widzę, że Alex miał rację co do zwierząt i dzieci. Hope naprawdę nas widzi.
- Jak myślisz, dlaczego ? - pytam go.
- Nie wiem. Długo się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że dzieci po prostu nie wiedzą, co jest prawdziwe.
Hope [...] śmieje się, wskazując na mnie palcem, i mówi :
- Pani!
Uśmiecham się i przykładam palec do ust."*

"SKĄD MIAŁAM MOC..."
Całkowite odgrodzenie od świata i druzgocący brak jakichkowiel już możliwości aby coś zmienić. Liz budzi się na łodzi w dzień swoich urodzin. Po dłuższej chwili zdezorientowania odnajduje źródło hałsu, który ją zbudził. Widzi swoje martwe ciało, a wraz z nim świadomość, że choć pozostaje nadal w znanym jej świecie, to nie może już do niego należeć.
Towarzyszy jej inny duch chłopaka imieniem Alex. Liz rozpoznaje go jako ofiarę zeszłorocznego wypadku, którego sprawcy nigdy nie odnaleziono.
Wiedzieli o swoim istnieniu za życia, ale ich drogi nie przecinały się często. Liz to szkolna gwiazda, a Alex jedynie jednen z wyrzutków muszący żyć w jej cieniu. Za życia nie zamieniliby ze sobą ani jednego słowa, teraz skazani na siebie w wędrówce poprzez świat, do którego już nie przynależą oraz w wspomnienia, które zostały im odebrane.
Jak odnaleźć prawdę, spokój i drogę aby przejść dalej ?
Alex pozostaje już ponad rok bez żadnych odpowiedzi. Czy razem uda im się coś zmienić ?

"...ABY W JEDNEJ SEKUNDZIE..."
Książka to w żadnym przypadku romans. Jest to o wiele bardziej thriller w stylu powieści detektywistycznej w typie zagadki 'Kto jest mordercą?'. W tym przypadku, o tyle ciekawsza, że z punktu widzenia duchów.
Dusze, które pozostały na granicy świata żywych, to świetni narratorzy. Mogą pójść zawsze tam gdzie chcą, nie zatrzymają ich zamknięte drzwi ani duże odległości, nie umkną ich uwadze ukradkowe spojrzenia i słowa wypowiadane szeptem. Choć pozbawieni są części swoich wspomnień (jak ma to często miejsce w takich historiach) i to tych najbardziej kluczowych, posiadają najszczerszą perspektywe, a z czasem także bardziej obiektywną ocenę sytuacji, nawet jeśli przez to muszą przyznać się do prawdy, którą za życia przemilczeć i zignorować przyszło im nie jeden raz. Obserwujemy śledztwo w sprawie Liz i Alexa z różnych puntów widzenia.
Oczywistym wydaje się wniosek, że jako duchy bohaterowie tracą sporo z swojej tożsamości, gdyż nie mają już dostępu do wszystkich swoich wspomnień, a to one przecież stanowią część nas samych.

"...ODEBRAĆ [...] ŻYCIE ? "
Utrwalony fatalny schemat, który stanowi często ważną część dzieciństwa, aby potem mniej lub bardziej świadomie wcielić go w swoje własne życiowe wybory.
Opowieść o duchach, lecz bardziej o sile jaką stanowić mogą wyrzuty sumienia i trudniej drodze do przebaczenia już nie tylko innym, ale samemu sobie.
Wreszcie jest to dobrze skonstruowany thriller, gdzie autor daje nam poszlaki, stwarza szansę na samodzielne odkrycie prawdziwego przebiegu zdarzeń. Tak samo jak do Liz dociera świadomość tożsamości mordercy Alexa jak i jej samej sporo przez zakończeniem, w podobny sposób może odczuć to czytelnik. Nie jest to jednak powiedziane wprost, pozostaje w sferze naszych przypuszczeń, tylko po to aby na samym końcu przekonać się, że choć część rzeczy odgadliśmy poprawnie, to pewne istotne szczegóły nam umknęły.
"Pomiędzy światami" to nie tylko thriller z udziałem duchów i poszukiwania mordercy. To opowieść łącząca w sobie szeroką problematykę związaną nie tylko z światem nastolatków wchodzących w dorosłe życie, ale i konsekwencji dorosłego życia. Śmierć zdaje się nagła u tak młodych bohaterów, ale gdy spojrzymy dokładniej poprzez wspomnienia, zobaczymy zapowiedź końca o wiele wiele wcześniej. Nie sentymentalna, ale refleksyjna. Nie straszna, ale pouczająca w sposób wstrząsający, gdy wcielimy się w głównych bohaterów już teraz i z dokładną i szczerzą analizą przyjrzymy się własnemu życiu.

"BETWEEN" i "POMIĘDZY ŚWIATAMI"
Tytuł książki w oryginale to "Between", co dosłownie oznacza "Pomiędzy". Ten tytuł jednak został nie tak dawno temu wykorzystany przez wydawnictwa Jaguar do znalezienie odpowiednika dla trudnego do przełożenia tytułu innej książki o duchach ("Hereafter" zostało zamienione w polskiej wersji właśnie na "Pomiędzy". Obie powieści opowiadają o przejściu między światami. "Hereafter" to jednak zaledwie początek trylogii, kiedy "Between" stanowi powieść kompletną już w jednym tomie bez planów jakiejkowiel kontynuacji. "Hereafter" to powieść młodzieżowa, co prawda także o duchach, ale z dominującym wątkiem romantycznym.
"Between" choć większość jej bohaterów to uczniowie szkoły średniej, w swojej problematyce sięga o wiele głębiej przez co zadowoli także dorosłych czytelników. Zakres wiekowy jest tutaj dość spory.
Moim zdaniem powieść nadaje się bardzo dobrze na ekranizacje. Szalenie poda mi się także wzbudzająca lekkie uczucie niepokoju polska okładka.

MOJA OCENA : 8,5 / 10
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję
  wydawnictwu Prószyński i S-ka.
Mam szczerą nadzieję, że ukarzą się kolejne powieści tej autorki, ponieważ bardzo przypadł mi do gustu styl w jakim opowiada ona historie. Najbardziej zależy mi na "Where the truth lies" (Gdzie leży prawda) oraz "Breathless"(Bo utraty tchu). [Tłumaczenia tytułów to tylko moje tłumaczenie].

KIM JEST AUTORKA ?
Jessica Warman – amerykańska autorka trzech znakomitych powieści dla młodzieży. Ukończyła studia w zakresie kreatywnego pisania. Ma trzydzieści lat, jest matką dwóch córek i zapaloną uczestniczką maratonów. Wraz z rodziną mieszka w Pensylwanii.
Przeczytaj WYWIAD w języku polskim z Jessicą Warman.
Strona autorki (w języku angielskim) - TUTAJ

DODATKI
- Przeczytaj FRAGMENT na stronie wydawnictwa (pierwsza rozmowa Liz z Alex'em)
- Jeśli chcesz posłuchać fragmentu książki kliknij TUTAJ - czyta Magdalena Lamparska
- Jeśli znacie angielski, możecie przeczytać opublikowany na stronie autorki spin-off do "Between" czyli co stało się z jednym z bohaterów (tylko po przeczytaniu książki!)


*Cytat rozpoczynający recenzje jak i tytuły jej części stanowią cytaty z książki
* "All that glitters is now cold" - (hasło promujące książkę na zagranicznej okładce) w tłum. : "Wszystko co lśniło, teraz jest mroźne". Tak jak życie Lizy. Lśniąca gwiazda, dziewczyna, która miała wszytko czego mogłaby tylko zapragnąć. Teraz gdy droga jest już bez odwrotu, pozostaje wszechogarniający chłód.
****
Zapraszam także na tłumaczenie zapowiedzi drugiego tomu "Pomiędzy" (Hereafter) - pod tekstem recenzji książki. Jest już okładka tom 2!
Zapraszam - KLIK

26 komentarzy:

 1. Sama nie wiem, chyba to nie do końca moje klimaty, ale jeśli nadarzy się okazja to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć zwykle stronię od fantastyki, jednak czuję się zachęcona. Będę poszukiwać:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. No i znowu mnie zaciekawiłaś:)). Jak nadarzy się okazja, z pewnością z niej skorzystam. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie skończyłam czytać i jestem oczarowana ,,Pomiędzy światami''. Rewelacyjna książka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna recenzja! Bardzo mnie zachęciłaś:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak najbardziej mnie zachęciłaś, jeszcze o tej książce nie słyszałam, ale teraz na pewno o niej nie zapomnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. No to widzę, że czymm prędzej powinnam zabrać się za lekturę tej powieści... :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pierwszą książkę czaję się od jakiegoś czasu, ale po Twojej recenzji chyba przeniosę tę książkę na początek listy;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta okładka przyciąga wzrok... Może kiedyś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie czekam na egzemplarz recenzyjny tej książki, dlatego recenzji nie przeczytałam. Chcę mieć niespodziankę w trakcie czytania. :) Ale patrząc na ocenę jestem zadowolona ze swojego wyboru, mam nadzieję, że się nie zawiodę. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałam przeczytać książkę od kiedy pojawiły się zapowiedzi. Nie wiedziałam, że nie będzie kontynuacji, ale szczerze powiedziawszy, cieszę się z tej informacji :-)

  Sądzę, że książka będzie ciekawsza.... lub powinna być.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo, bardzo bym ja chciała przeczytać i cieszy mnie, że nie jest to kolejny romans :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z miłą chęcią bym przeczytała, wydaje się naprawdę interesującą książką:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Gdyby nie Twoja recenzja nigdy nie zwróciłabym uwagi na tę książkę. Na rynku pojawia się obecnie tyle pozycji, ze trudno zdecydować się na coś ciekawego, a niektóre powieści umykają gdzieś w tle niezauważone. Dodatkowym plusem tej pozycji jest to, że historia zamyka się w jednym tomie. Wszelkie trylogie i dłuższe serie zaczynają mnie już męczyć. Na pewno kiedyś sięgnę po "Pomiędzy światami".

  OdpowiedzUsuń
 15. Brzmi zachęcająco :)
  Pomyślę nad zakupem.
  Ciekawe, czy lepsza od "Pomiędzy"... :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo mnie ciekawi ta książka,już od dłuższego czasu. Muszę ją przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mmm..zachęcająca recenzja ^^
  Przeczytam tę książkę, a co! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Niezłe :) Przypomniało mi trochę "Nostalgię anioła"

  OdpowiedzUsuń
 19. Brzmi trochę jak "Nostalgia anioła", która mnie nie zachwyciła, więc chyba odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Marzę o tej książce. Okładka jest niesamowita, moje ulubione wydawnictwo i ciekawa tematyka. mam nadzieję, że niedługo ją zdobędę ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Książka już na mojej liście. Po "światła pochyleniu" bardzo lubię sięgać po książki o duchach. Mam nadzieje, ze i ta mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 22. Właśnie zaczynam ją czytać. To już druga tak pozytywna recenzja,którą czytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zapowiada się naprawdę nieźle :) Rozglądnę się za nią :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Odkąd znalazłam ją w zapowiedziach byłam jej strasznie ciekawa:) Pozytywna recenzja tylko zachęca do zapoznania się z nią:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Książka zapowiada się naprawdę ciekawie. Z wielką chęcią bym ją przeczytała! Dopisuję do mojej listy! :)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...