Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 25 grudnia 2011

"Ślady na piasku"


Jutro 3. W objęciach chłodu - John Marsden
[ Tomorrow: The Third Day, The Frost 1995 ]
Wydawnictwo Znak litera nova 2011
"Pewnej nocy śniło mi się, że spacerowałam plażą z Panem, Na ciemnym niebie rozbłyskiwały sceny z mego życia. Po każdej z nich na piasku pojawiały się dwie pary stop: jedne należały do mnie a drugie do Pana. Kiedy błysnęła przede mną ostatnia scena, spojrzałam znowu za siebie. Nie zauważyłam śladów stóp Pana. Uświadomiłam sobie, ze był to najgorszy i najsmutniejszy czas w moim życiu. "Panie - rzekłam - kiedy postanowiłam iść za Tobą, powiedziałeś mi, że zawsze będziesz przy mnie. Jednak w najtrudniejszych chwilach mojego życia na piasku widniały ślady tylko jednych stóp. Panie, dlaczego, gdy najbardziej Cie potrzebuje, Ty mnie zostawiasz?". "Moje drogie dziecko - wyszeptał - kocham cie i nigdy cie nie opuszczę, nigdy i nigdzie w chwilach prób i doświadczeń. Gdy widziałaś ślady tylko jednych stóp to było wtedy, kiedy cię niosłem na rękach".Autor: Margaret Fishback Powers "Ślady na piasku"
KRWAWA LEGENDA
Ponad sześć miesięcy minęło już od chwili, gdy życie grupy nastolatków z Wirrawee uległo całkowitej zmianie. Dziś Ellie, Fi, Robyn, Homer i Lee dogłębnie poznali oblicze wojny. Każdego z nich zmieniła ona na swój sposób, lecz cały czas pozostają razem. Nie mogą siedzieć bezczynnie i skryć się w Piekle aż do zakończenia konfliku. Postanowili walczyć od samego początku. Dzięki nim most na na ważnej trasie do rodzinnego miasteczka należy już do histori, podobnie jak siediba tymczasowych władz na Turner Street. To jednak jeszcze nie koniec.

DNIA TRZECIEGO
W tej części ich działania z lokalnych przeniosą się na skalę całego kraju. Początkowo ich celem staje się port w Zatoce Szewca o istotnym znaczeniu militarnym. Czasu na działanie jest coraz mniej, bo choć nowozelandzkie siły powietrzne sojuszników coraz częściej widać na niebie, to życia wraca do normy w zastraszającym tempie. Nowy rząd chce przekonać międzynarodowe władze, że wszystko jest na dobrej drodze do pokoju. Najeźdźcy bowiem nie są tą wrogą stroną, a jedynie tymi, "którzy pomagają odbudować kraj i którzy budują nowe, lepsze społeczeństwo".
Powitamy "W objęciach chłodu" z powrotem jednego z zaginionych w czasie poprzednich akcji bohaterów, który wróci z bardzo cenną wiedzą pirotechniczną i nie tylko. Niestety pod koniec tej części przyjdzie nam też rozstać się z jedną osobą z grupy nadzwyczajnie dzielnych nastolatków. Można łatwo zauważyć, że pod koniec każdego tomu musimy rozstać się z jakimiś bohaterami i o ile jedni z nich mają szansę na powrót, to innych żegnamy już bezpowrotnie. Czy mam szansę na szczęśliwe zakończenie w tej historii ?
Przekonajcie się sami oglądając wywiad z autorem serii poniżej.

REKOMENDACJE
"W objęciach chłodu" to już trzeci tom niezwykle emocjonującej części serii JUTRO. Chciałam bardzo przeczytać jej tom pierwszy, lecz wahałam się, gdyż nie przepadam za bardzo za książkami opowiadającymi o wojnie. Uważam za ważne i istotne aby wiedzieć o zdarzeniach z naszej przeszłości jak najwięcej. Podręcznik do historii, nawet ten najlepiej napisany, nie przedstawi zdarzeń tak jak to zrobi powieść czy pamiętnik. Jednocześnie zdarzenia o jakich czytamy już się wydarzyły i należą niepodzielnie to sfery przeszłości.
Zupełnie inaczej jest z historią opisaną w tej serii, bo miejscem jej akcji może być każde jutro. Myślę, że właśnie dlatego zdobyła sobie ona popularność na całym świecie. Nie jest to książka nowa. Cześć trzecia pochodzi z roku 1994. Mimo to cieszę się strasznie, że została u nas wydana i tym samym zachęcam serdecznie do zapoznania się z nią.
Dla fanów, którzy nie mieli jeszcze okazji czytać trójki, dodam, że "W objęciach chłodu" zainteresujemy się działalnością pirotechniczną w Zatoce Szewca, przeżyjemy swoistą plagę, spróbujemy się wybrać na wakacje w rejony parku narodowego, a także zwiedzimy pewno więzienie i odbędziemy podróż helikopterem. Wiersz, który przeczytaliście na wstępie recenzji, także znajdzie się w fabule tej części - lecz w jakich okolicznościach zostanie przytoczony i przez kogo ?
Zainteresowani ?
Serdecznie zapraszam do lektury tomu trzeciego !
Co zaś się tyczy naszych bohaterów to :

"Powodzenia [..] Trzymajcie się. Jesteśmy z wami całym sercem, pamiętajcie o tym.
Bez odbioru."


MOJA OCENA : 8 / 10

Seria JUTRO obejmuje :
1. Jutro - RECENZJA
2. W pułapce nocy - RECENZJA
3. W objęciach chłodu <---
4. Przyjaciele mroku (właśnie czytam)
5. Burning For Revenge (początek roku 2012)
6. The Night Is For Hunting (2012)
7. The Other Side Of Dawn (2012)

Ellie w swojej relacji do nas już z części czwartej "Przyjaciele mroku" :
”Na myśl o powrocie robi mi się niedobrze. Mam ochotę krzyknąć: „Posłuchajcie mnie, do diabła! Mam gdzieś wasze wielkie plany!”. Chcę, żeby ktoś, ktokolwiek, przyznał, że to, czego ode mnie oczekują, jest wielkie, olbrzymie, gigantyczne.

I nie chodzi wcale o to, że tu jest nam tak wspaniale. Nie jest.
Mam wrażenie, że wszyscy przestaliśmy być sobą. Homer chce nami rządzić bardziej niż kiedykolwiek. Fi i Kevin wszystkiego się boją, a Lee... nie poznaję go.
No i zrobiłam coś, czego dawna Ellie nigdy by sobie nie wybaczyła.
Jedyne, co pomaga mi przetrwać, to nadzieja, że tam, na miejscu, znów staniemy się sobą.”

Obejrzyjcie także wywiad z autorem i dowiedz się :
- którzy bohaterowie to jego ulubieńcy
- czemu przy przypisuje sukces serii
- jaki może być koniec tej historii

PYTANIE :
Jak jest wasza ulubiona książka wydana w roku 2011 przez wydawnictwo Znak ?

Dla mnie byłaby to właśnie seria JUTRO. Całkiem przyjemnie czytało mi się także powieść Kelly Keaton "Z ciemnością jej do twarzy" Ponieważ nigdy nie mogę odmówić sobie opowieści o tematyce ludzkich snów, a także lubię literaturę niemiecką, wspominam często powieść "Pożeracz snów" Bettiny Belitz
Na długo w pamięć zapadają okładki ! Seria Jutro ma przepiękne, ale przecież "Pożeracz snów" miał równie tajemniczą :)

Przypominam także o konkursie :) Zgłoszenia TUTAJ

28 komentarzy:

 1. Ciągnie mnie bardzo do tej serii. Po takiej recenzji muszę się wreszcie za nią zabrać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie co druga książka znaku jest świetna ,więc trudno jest wybrać tę ulubioną ,a co do jutra to w końcu zdobyłam kolejne części tej serii i właśnie pochłaniam W pułapce nocy :-]

  OdpowiedzUsuń
 3. @Flora - czytam teraz dwie części jedna po drugiej i muszę przyznać, że takie czytanie także ma swoje zalety.
  @dm1994- To koniecznie czekam na recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak na razie przeczytałam tylko pierwszą część, bo niestety w bibliotece kolejne są cały czas wypożyczone przez innych ;d

  OdpowiedzUsuń
 5. @Carline - mam nadzieję, że prędko uda się dostać w bibliotece następne części. Może można się zapisać na nie albo zarezerwować ?
  Ważne, że są w biblio ;) U mnie nie ma na przykład, a wielka szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 6. Eh, recenzja kolejnego tomu, a ja nadal nie zaczęłam serii... Za szybko wychodzą ;P

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem chyba jedyną osobą, która jeszcze nie zapoznała się z tą serią. No cóż, może kiedyś uda mi się to nadrobić:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo dobrego słowa o książce raczej po nią nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z pewnością sięgnę po tę powieść. Póki co poprzestałam na pierwszej części, ale na wakacjach postaram się znaleźć trochę wolnego czasu. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie przeczytałabym tę serię, ale na razie oprócz kupienie nie mam innej możliwości zdobycia, więc muszę poczekać, aż znajdzie się w mojej bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Stanowczo ta część jest według mnie najlepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 12. O jaaa nie wiedziałam że to ma aż 7 części xD Chyba jednak z tej serii zrezygnuje xD NO a najlepsza książka wyd Znak w tym roku to wg mnie ROBOKALIPSA. Dawno nic tak wciągającego nie czytałam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Kocham tę serię, a właśnie trzeciego tomu jeszcze nie czytałam :D. Miałam dostać pod choinkę, ale zrezygnowałam na rzecz 'Spalonej' XD.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Trzecia część jest bardzo dobra, ale czwarta straciła trochę w moich oczach, bo moim zdaniem była niepotrzebna. :/

  Swoją drogą to zastanawiam się, ilu bohaterów autor jeszcze wykończy? Pewnie Ellie będzie żyła najdłużej...

  Co do Twojego pytania, to podpisuję się pod Twoją odpowiedzią. Seria "Jutro" ma ładne okładki i dobrą treść. "Pożeracz snów" ma przepiękną okładkę pasującą, jak ulał do fabuły. "Z ciemnością jej do twarzy" też było nawet, nawet. :)
  Mam nadzieję, że Znak będzie wydawał równie dobre, a nawet jeszcze lepsze książki. ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Tyle czytam o tej serii, tyle recenzji a jeszcze nie miałam okazji przeczytać choć jednej części. W ferie może zakupię i poczytam by samemu się przekonać co jest w niej ciekawego:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dla mnie też byłaby to seria JUTRO,uwielbiam ją. Jak na razie przeczytałam dopiero 2 tomy,ale już niedługo wezmę się za kolejne.

  OdpowiedzUsuń
 17. Proszę cię, odradź chociaż jedną książkę, bo mój portfel nie wytrzyma ;D

  OdpowiedzUsuń
 18. Cassin za te recenzje to tylko zabić! :D
  Nie zaczęłam czytać serii, ale mam TERAZ, W TYM MOMENCIE na nią ochotę! A mam tyle zaległości, że głowa boli, jednak na sto procent się za nią wezmę :D
  Mimo wszystko Znak cenię za Tylko dla wybranych! *-*
  A jak minęły Święta? Najedzona? :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Niestety, ale nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z tą serią.

  OdpowiedzUsuń
 20. Mi chyba najbardziej podobały się Kolory tamtego lata - Evansa. Seria Jutro również ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo lubię serię ,,Jutro'' i już nie mogę doczekać się kolejnej piątej części.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zdobyłam dwa pierwsze tomy serii i niedługo chcę (wreszcie) rozpocząć przygodę z Jutrem :)

  Znak w tym roku wydał moim zdaniem wiele fajnych pozycji, ale chyba najlepszą jest seria Pretty Little Liars ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Parę dni temu przeczytałam tę książkę i bardzo mi się spodobała. Mam nadzieję, że czwarty tom szybko wpadnie w moje ręce. ;)
  Co do wywiadu, to na pewno zgadzam się z Johnem Marsdenem jeżeli chodzi o Kevina. Naprawdę go nie znoszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Zaopatrzyłam się już w tą serię i jak tylko przyjdzie jej kolejka, zabiorę się z chęcią do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam dwie części serii, ale na razie jeszcze nie ruszone. Musze w końcu znaleźć dla niej czas :)

  OdpowiedzUsuń
 26. a ja jeszcze nie przeczytałam pierwszej części, także wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Mam nadzieję, że niedługo przeczytam tą serię :)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...