Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 28 grudnia 2011

Wspomnienie przyszłości


"Zapomniane" - Cat Patrick
[ Forgotten ]
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
"Pamiętam przyszłość. Pamiętam przyszłość i zapominam przeszłość. Moje wspomnienia - te złe, nudne i dobre - dotyczą tego, co jeszcze się nie wydarzyło. Więc czy chcę, czy nie - a nie chcę - będę pamiętać, jak stoję wśród ubranych na czarno postaci, otoczonych kamieniami i świeżo ściętą trawą, aż w końcu stanę wśród nich w rzeczywistości. Będę pamiętać pogrzeb póty, póki do niego nie dojdzie - póki ktoś nie umrze.A potem o nim zapomnę."*
PRZESZŁOŚĆ JEST DLA MNIE STRACONA
London Lane to dziewczyna z szczególnym typem wspomnień, które jednak niewyobrażalnie komplikują jej życie. Gdy tylko budzi się rano, musi koniecznie przeczytać notatkę. Te pozostawione poprzedniego wieczoru zapiski umożliwiają jej w miarę normalnie przetrwanie kolejnego dnia. Na szkolnym korytarzu nie patrzy innym w oczy. Wymyśliła sobie grę aby rozpoznawać kolegów i koleżanki z liceum po butach, jakie zazwyczaj noszą.
Jak można spojrzeć w czyjąś twarzy i nie dać po sobie poznać, że widzi się ją po raz pierwszy w życiu, skoro już od roku chodzimy na te same zajęcia ?
London pamiętam jedynie ich twarze z przyszłości. Doskonale wie, jaki los czeka ich za parę lat. Tak jak my wszyscy pamiętamy naszą przeszłość, tak bohaterka wspomina przyszłość.
Dokładnie o 4.33 każdej nocy wspomienia obecnego dnia znikają aby zostały zastąpione przyszłością. Jeśli nie spisze tego, co się wydarzyło - wszystko bezpowrotnie zostaje utracone.
O darze dziewczyny wiedze tylko jej matka oraz najlepsza przyjacióła. Wkrótce London poznaje także sympatycznego chłopaka Luke'a. Czy można jednak utrzymać takie uczucia jak miłość czy przyjaźń, gdy każdego dnia zapominasz bliskie Ci osoby ?

TERAŹNIEJSZOŚĆ TO PRZYGODA
"Zapomniane" to szalenie udany debiut amerykańskiej pisarki Cat Patrick. Opowieść o bohaterce z tak szczególnym rodzajem amezji naszła autorkę pewnego dnia, gdy jej samej zdarzyło się zapomnień o czymś ważnym. Kiedy usilnie starała się odzyskać utracony fragmene, rozmyślała o życiu, które naznaczone byłoby jeszcze okropniejszym zapomnieniem, niż to zazwyczaj spotykane. Choć zdolności London mogą uchodzić za nadprzyrodzone, to opowieść ta z całą pewnością nie jest popularnym ostatnio romansem paranormalnym. Składniałabym się bardzej ku stwierdzeniu, że to swojego rodzaju thriller paranormalny. Samo wspomnienie tajemniczego przyszłego pogrzebu jest początkiem niczym z wątku kryminalnego. Pozostają niewątpliwie straszne tajemnice przeszłości do odkrycia, a gdy dodamy do tego kłopoty z pamięcią London, nie zabraknie nam akcji w żadnym momencie tej historii. Dzięki postaci ujmującego swą postawą Luke mamy także nieprzesłodzony, lecz długo zapadający w pamięć wątek romantyczny. Każdej chwili spędzonej z lekturą towarzyć będzie także pytanie : co byłoby, gdyby mi w udziale przypadł taki właśnie dar ?

A PRZYSZŁOŚĆ - WSPOMNIENIE...
Wiele jest w literaturze opowieści o ludziach, którym dane było widzieć fragmenty przyszłości. Wśród nich wszystkich London i tak silnie by się wyróżniała. Nie mogę zdradzić pochodzenia dziwnego daru, lecz na samym początku lektury przeszłość wydawała mi się ceną jaką bohaterka musiała zapłacić za wgląd w przyszłość (i to stosunkowo bardzo daleki). Sam London jest postacią, której nie można lubić z uwagi na to, jak czasem trudna jest dla niej zwyczajna codzienność. Momentami możliwe jest zarzucenie jej pasywności w działaniach. Z czasem coraz więcej korzysta z swojego daru, aby uniknąć przyszłości, którą zobaczyła, a nie tylko biernie czekać na jej nadejście.
Nic za to zarzucić nie można postaci Luke i to chyba ją najbardziej zapomiętam z tej właśnie powieści. Poza matką bohaterki i najlepszą przyjaciółką poznajemy całkiem sporo innych bohaterów. Akcja jest zdecydowanie dobrze przemyślana i obserwowanie biegu wydzarzeń to prawdziwa przyjemność. Styl nie jest specjalnie wyszukany, lecz odpowiednio dobrany do danych momentów.

REKOMENDACJE
Powieść godna polecenia wszystkim. Historia kompletna w jednym tomie, pełna akcji, ale i zmuszająca do chwili refleksji. Bohaterowie z którymi mile spędzimy czas i fragmenty, do których będziemy powracać wiele razy. Zdecydowanie polecam jako lekturę na początek roku 2012.

MOJA OCENA : 9,5 / 10

O AUTORCE

Cat Patrick w pewien deszczowy listopadowy ranek niewyspana i zmęczona opieką nad nowo narodzonymi dziećmi zapomniała nagle, co właściwie robi. Spróbowała odtworzyć w pamięci swoje poprzednie czynności, ale zamiast tego narodził się pomysł na „Zapomniane”. To jej pisarski debiut. Prawa do ekranizacji powieści zakupił Paramount Pictures.
Strona autorki www.catpatrick.com
PREMIERA KSIĄŻKI : 12 STYCZEŃ 2012

Za możliwość przeczytania książki jeszcze przed jej premierą dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka - zapraszam na stronę książki na stronie wydawnictwa.
* cytat pochodzi z recenzowanej książki
**Tytuły poszczególnych fragmentów recenzji to podzielone hasło reklamowe z okładki prebook'a.

34 komentarze:

 1. Wiedziałam, że to będzie ciekawa lektura. Jak będzie premiera to na pewno kupię i przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chętnie przeczytam, wydaje się szalenie ciekawa ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaje się ciekawa no i w końcu opowieść mająca swój początek i koniec w jednym tomie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tę książkę przeczytam na pewno. Ciekawi mnie od czasu, gdy przeczytałam jej opis. Już nie mogę doczekać się lektury. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już czytałam gdzieś że ta pozycja jest bardzo dobra :D Zdecydowanie jak będę miała okazję to się z nią zapoznam ;P Zazdroszczę egzemplarza przedpremierowego :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mogę się doczekać, aby ją przeczytac! Robisz mi smaczka na nią ;) I okładka jest taka piękna

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się być ciekawa... :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się niezwykle oryginalnie i interesująco. Okładka również ładna. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam już na jakimś blogu, że Zapomniane to bardzo dobra książka, a twoja recenzja mnie w tym utwierdziła. Jestem bardzo jej ciekawa i na sto procent przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna recenzja, a książka wydaje się jeszcze bardziej świetna :) Z pewnością przeczytam. Wielki plus za jednotomowość!

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze że do premiery nie zostało dużo czasu :D:D

  OdpowiedzUsuń
 12. Pozwoliłam sobie przeczytać pobieżnie, ponieważ otrzymam ją do recenzji i nie chcę psuć sobie zabawy. Wiem przynajmniej, że warto czekać :))

  OdpowiedzUsuń
 13. No proszę, kolejna pochlebna recenzja! Będę musiała kupić jak tylko ukaże się w księgarniach :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wow:) Jak ja Ci zazdroszczę jej przeczytania:P Ja też chcę:P Ja też:P

  OdpowiedzUsuń
 15. Widzę, że i Tobie książka się spodobała. Mi również bardzo przyjemnie się ją czytało:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam ogromną ochotę na tą książkę. Pewnie ją niedługo kupię. Jeszcze taka zachęcająca recenzja. Już bym się rzuciła na tą książkę :))

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo chcę przeczytać tę książkę i już nie mogę doczekać się premiery!! ^^ Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Zazdroszczę, że mogłaś już przeczytać, ja o tym marze.

  OdpowiedzUsuń
 19. Zapowiada się super:) Chętnie przeczytam.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 20. Zaintrygowałaś mnie tą książką, cieszę się, że to nie kolejny paranormal :) Na pewno przeczytam "Zapomniane"

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo podoba m się okładka i z wielką przyjemnością przeczytałabym tę książkę :) Mam nadzieję, że nadarzy się taka okazja!

  P.S. Kessie, dostałaś mojego maila ?

  OdpowiedzUsuń
 22. Zaciekawiłaś mnie. Fabuła brzmi bardzo ciekawie, dobra ocena i zapewnienie, że nie jest to kolejny paranormal romance... Chętnie przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. ,,Zapomniane" już czekają w schowku na premierę ;) Absolutnie nie mogę się doczekać. Nie wiem, czy ktoś już wspomniał, ale czytałam, że prawa do ekranizacji zostały zakupione przez Paramount Pictures.

  OdpowiedzUsuń
 24. Aż taka świetna? W takim razie nie mogę się doczekać premiery!;D

  OdpowiedzUsuń
 25. Już o niej słyszałam i mam ją na swojej liście koniecznej, przeczytam na 100 proc. bo strasznie mnie zaintrygowała!!

  OdpowiedzUsuń
 26. Naprawdę ciekawy temat i mam nadzieję, że równie ciekawe jest wykonanie. Mam nadzieję, że będę miała okazję sięgnąć po tą pozycję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo ciekawa historia, chyba sie skuszę :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 28. Po tak przychylnej opinii wręcz muszę po nią sięgnąć. Zapowiada się nader interesująco ;)

  OdpowiedzUsuń
 29. Wygląda interesująco. Chyba się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Jestem w trakcie czytania i... super! ;D

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...