Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 15 maja 2013

Podwójna nieskończoność - "Revenge"

"Każda historia ma dwie wersje. Podobnie jest z ludźmi. Jedną twarz ukazujemy światu, a drugą ukrywamy. Tą dwoistością rządzi równowaga światła i ciemności. Każdy z nas może czynić dobro i zło, ale prawdziwą władzę mają Ci, którzy potrafią zatrzeć dzielącą je granicę." (Revenge 01x07)

Dramat, thriller psychologiczny, tajemnica - takimi hasłami reklamuje się ten właśnie serial.
Swego czasu oglądałam wiele kryminałów / thrillerów francuskiej produkcji (Zodiak czy Kamienie Śmierci), ale "Revenge" , od stacji ABC, to coś więcej niż zwyczajna kombinacja znana z thrillerów czy też dramatycznych opowieści, gdzie przeszłość dogania teraźniejszość. Bohaterowie nie padają ofiarą nieznanego mściciela, oni sami podejmują się tytułowej zemsty.

Przyznam się szczerze, że kiedy serial debiutował w 2011 roku, po obejrzeniu dwóch pierwszych epizodów nie wciągnęłam się w historię zemsty. Niedawno o niej sobie przypomniałam i od tego momentu seria nie dawała mi spokoju, kolejne odcinki zapewniały zagęszczenie się intrygi, a emocje były porównywalne do tych towarzyszących "Dollhouse" (Dom Lalek) - serii, którą równie gorąco polecam.

"Prawda to starcie punktów widzenia.
Ludzie widzą tylko to, czemu się gotowi stawić czoła.
Nie liczy się to, na co patrzymy, tylko to, co widzimy.
Kiedy dwa punkty widzenia ścierają się ze sobą, prawda ginie. Zamiast niej pojawiają się potwory." (Revenge 01x14)

HISTORIA PEWNEJ ZEMSTY
Bohaterowie tej opowieści o zemście i słowo o nich. Zamiast streszczać wstęp do fabuły historii Zemsty, każdy z bohaterów doda słowo od siebie, kolejno uzupełniając obraz całości krajobrazu zniszczenia. Ostatecznie pierwsza scena, jaką widzimy, to ogromny cliffhanger na następne pół sezonu!

Emily Thorne/Amanda Clarke - główna bohaterka i narratorka opowieści. Grayson'owie wrobili jej ojca w działalność wspierającą terrorystów. David Clark, kochający ojciec i opiekun małej Amandy, trafił z malowniczego domu na plaży za kratki, a jego mała córeczka do rodzin zastępczych by ostatecznie skończyć w zakładzie poprawczym. Ojciec Amandy był niewinny, lecz ludzie finansowani przez rodzinę Grayson'ów sprawili by w niego zwątpiła. Bohaterka, już jako Emily Thorne, po latach powraca do Hamptons, odkupuje domek na plaży i rozpoczyna zemstę. Zapłacić mają wszyscy.

Sama już koncepcja sprawiedliwości w oczach Emily jest błędna, gdyż sprowadza się do decyzji osób, które mają własne doświadczenia i wyobrażenia o dobru lub złu.
"Właśnie dlatego, sprawiedliwość musimy wymierzać sami."

Victoria Grayson - postać zagrana w mistrzowski sposób przez Madeleine Stowe. Amanda pamięta, że Victoria miała romans z jej ojcem, tym bardziej bolał jej udział w sprawie i ostateczna zdrada. Jej mąż, Conrad Grayson, utwierdził ją w słuszności udziału w spisku celem chronienia ich rodziny.


Nolan (Mitchell) Ross - młody miliarder, w którego firmę kiedyś zainwestował ojciec Amandy. Po wyjściu nastoletniej już Amandy z zakładu o zaostrzonym rygorze, przekazuje dziewczynie dzienniki ojca, po lekturze których bohaterka dowiaduje się prawdy i tworzy plan oczyszczenia imienia ojca. Nolana polubić można od samego początku, choć pomaga Emily, zawsze (najczęściej) stara się odwieść ją od podjętej drogi zemsty. Zdolności hakerskie ma nieocenione.

Ashley Davenport - asystentka od organizowania licznych przyjęć państwa Grayson. Początkowo przyjaciółka Emily, jednak z czasem wygrywa jej chęć zdobycia pieniędzy i kariery.

Jack Porter - miłość jego dzieciństwa to Amanda. Kiedy jako Emily powraca, Jack nie rozpoznaje jej, ale robi to pies dziewczynki, którym zaopiekować miał się przed laty Jack. Emily niezaprzeczalnie czuje coś do Jack'a, lecz każdy dodatkowy czynnik rozpraszający uniemożliwiał będzie realizację planu.

Daniel Grayson - to klucz do tego właśnie planu, dziedzic globalnej spółki rodzinnej. Dzięki związkowi z młodym Grayson'em, bohaterka dostaje się łatwno na teren posiadłości. Uczucie Daniela jest szczere, z czasem jednak maleją szansę na szczęśliwe zakończenie, kiedy z dnia na dzień młodzieniec decyduje się podążać ścieżką wytyczoną przez szemrane załatwianie spraw w rodzinnej firmie.

Charlotte Grayson i Declan Porter to w serialu reprezentacja młodzieżowej grupy, przedstawionej często jako nierozważnej i lekkomyślnej. Trudno przewidzieć przyszłość tego wątku, ale uwikłanie obu bohaterów w sprawy dorosłych z czasem zmienia charakter tych dwojga.

Sezon pierwszy kończy odcinek 22 utworem "Seven devils". Nie mogłam uwierzyć, gdy go usłyszałam, gdyż byłam prawie pewna, że został on skomponowany do filmu "Piękne Istoty". Pasuje jednak i do tej serii na finał.

"Rozgrzeszenie jest zmyciem grzechu i obietnicą odrodzenia. Szansą ucieczki od przestępstw poprzedników. Najlepsi z nas uczą się na błędach przeszłości. Pozostali są skazani na ich powtarzanie. [...] Jeśli ludzie, którym zamierzam wymierzyć sprawiedliwość, nie czują się zobowiązani szukać rozgrzeszenia...
To ja też nie." (Revenge 01x19)

Zemsta nie została jeszcze ukończona, a przynajmniej nie jest kompletna.
Ale od czego jest sezon drugi ?
"Revenge" - "Zemsta"
Sezon: 1
Odcinków: 22
Produkcja: ABC
ZWIASTUN SERII - w tle "It's too late to apologize"
Mocne strony serii:
- Ukazanie opowieści poprzez retrospekcje do dwóch przeszłości: dzieciństwa Amandy oraz wyjścia z zakładu poprawczego
- Plan zemsty realizowany sukcesywnie i konsekwentnie
- Wprowadzająca narracja na początku i podsumowująca na końcu każdego epizodu (część cytatów w tej recenzji)
- Akcja nad morzem to już plus na sam start ;)

W skrócie: Kiedyś decydowałam się oceniać serial jako całość produkcji - wliczając wszystkie sezony. Teraz wydaje mi się lepszym pomysłem ocena poszczególnych sezonów, gdyż często bywa tak, że kontynuacja nie dorównuje sukcesowi pierwszej osłony opowieści.
Ocena: Sezon pierwszy "Zemsty" zdecydowanie godny polecenia ;)

Znacie już opowieść podwójnej nieskończoności ?
U mnie właśnie początek sezonu drugiego ;)

17 komentarzy:

 1. Znam, oglądam ;) Ma lepsze i gorsze odcinki ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. ostatnio polecał mi ten serial kolega i chyba rzeczywiście zacznę go oglądać, jak tylko znajdę trochę czasu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham główną aktorkę ;D
  A sam serial - ciekawy, aczkolwiek chyba lepiej by się stało, gdyby zakończył się po jednym sezonie.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja wczoraj skończyłam sezon drugi - myślałam, że pierwszy był fenomenalny, ale drugi jeszcze lepszy! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już nie mogę się doczekać :) Sporo ten siwy dziadek namiesza i przewodnictwo nauczycieli z Japonii się zmieniło.

   Usuń
 5. Znam i oglądałam, skończyłam chyba tuż przed finalnym odcinkiem pierwszego sezonu. Muszę nadrobić zaległości ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tym w ogóle :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie, ale jakoś ostatnio nie ciągnie mnie do oglądania telewizji :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Superowy serial! Oglądam teraz koniec 2 sezonu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy o nim nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Akurat szukałam czegoś do relaksu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Znam, znam. :) Czekam na tłumaczenie do dwóch ostatnich odcinków drugiego sezonu. Mi również bardzo spodobał się Revenge. Świetny materiał na książkę. ;) Nolan to mój ulubiony bohater. ^^

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba muszę zerknąć na ten serial, narobiłaś mi ogromnej ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Oglądam "Revenge" od czasu do czasu. Niektóre zwroty akcji mnie irytują, wydawać by się mogło, że głównym celem jest zaskoczenie widza i utrzymanie wartkiej akcji za wszelką cenę, nie pogłębianie psychologii bohaterów. Te wprowadzenia na początku każdego odcinka potrafią zniechęcić. A główną zaletą produkcji jest moim zdaniem Emily/Amanda. :)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...