Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

wtorek, 14 maja 2013

"Silniejsza niż próby, którym Cię poddają"


"Złota era człowieka [...] Jak to mówią, duma poprzedza upadek."
Long Island, jedna z wysp NYC, to zamknięty przyczółek pozostałej dawnej potęgi.
Choć racjonowanie energii elektrycznej jest surowo przestrzegane, wbrew pozorom wielu rzeczy nie brakuje. Jest dostęp do opieki medycznej, jedzenia, nauki, nowych ubrań i technologii. W tle upadku ludzkości społeczeństwo ukazane w "Partials" potrafiło się całkiem nieźle przeorganizować.

Kira to dziecko nowego pokolenia. Urodziła się w czasie upadku, ale jednocześnie to jej pokolenie stało się ostatnim. Bohaterka i zbliżeni jej wiekiem są bowiem jednymi potomkami, odporni na wirus RM, który tak zdziesiątkował ludzkość.
Kira nie pamięta kim był jej ojciec, choć pamięta jak wyglądał.
W ciężkich momentach bohaterka powtarza sobie jego słowa: "Jesteś silniejsza niż próby, którym Cię poddają."
Z wygląda można powiedzieć, że dziewczyna na hinduskie korzenie, opiekuje się nią podobnego pochodzenia niania. Rodziny w tej wersji przyszłości, choć sztuczne i jedynie adopcyjne, są też silne i szczęśliwe.

Istnieniu pozostałej populacji East Meadow zagrażają dwie organizacje: pełen buntowników Głos oraz tytułowi Częściowcy. Głos kryje się na opuszczonych farmach i innych obiektach na rozległych terenach wkoło wyspy. Podczas kolejnego odzysku, wyprawy po pozostałości przydatnych leków i generatorów, dochodzi do aktywacji jednej z pułapek Głosu.
Kira powraca z wyprawy prosto na kolejny dyżur na oddział położnicy, z każdym dniem mając dość bezradności. Zdaniem bohaterki lek, na zabijający odporność noworodków RM, można wytropić w szeregach Częściowców, gdyż to oni są odpowiedzialni za jego rozprowadzenie. Rodzinna wyspa to jednak teren otoczony pierścieniem ochrony, zaminowany szczelnie na wypadek ataku, a jej opuszczenie może okazać się równie niebezpieczne co wyprawa na teren wroga.

"-Gdyby to było takie łatwe, każdy mógłby się przekraść.
- To tylko wydaje się takie łatwe - odezwał się Jayden leżący za samochodem. - Po prostu jesteśmy świetni w tej robocie."

Częściowców nie widziano też od wielu lat, kiedy to końca dobiegła wojna izolacyjna, którą pomogli wygrać by potem obrócić się przeciwko ludzkości i zniszczyć swoich twórców.
Kira i jej grono przyjaciół podejmuje się odpowiedzialności za przyszłość pozostałej populacji. Młoda medyczka jeszcze nie wie, że prawda może dotyczyć jej bardziej niż innych i w takim samym stopniu ratować jak zniszczyć.

Powieść podzielona jest na trzy części: wyjazd na kolejny odzysk leków i niecodzienne tego konsekwencje, misja na lądzie i jej realizacja, ponowny powrót na wyspę.

"- Jednak muszę poszukać Marcusa.
- Ucałuj go ode mnie. [...]
- Z języczkiem ?
- Tylko trochę. Nie chcę, żeby wziął mnie za zbyt łatwą."

Relacje między Kirą i jej chłopakiem Marcusem to przezabawna wymiana uwag, rozbrajających i często wywołujących uśmiech czytelnika.
Co się zaś tyczy tytułowych Częściowców to "nie są ludźmi, ale maja ludzkie DNA, przynajmniej częściowo." Można powiedzieć, że to biologiczne roboty z łączem myśli i czymś na kształt zbiorowej świadomości o zastosowaniu ściśle militarnym.
Tajemnicze zniknięcie Nadity, hinduskiej niani Kiry, to natomiast zagadka na przyszły tom.

"Teraz naprawdę chcę odwiedzić krainę Częściowców."
Wypisałam sobie z tej powieści sporo cytatów wartych zapamiętania. Czytana lektura była lekka i wciągająca, choć autor pozostawia dość wskazówek aby przewidzieć końcowy zwrot akcji. Jestem zadowolona z takiego biegu wydarzeń, jaki obrała ta powieść, gdyż zwiastuje on równie obiecujący tom drugi.
"Partials. Częściowcy" - Dan Wells
[TRYLOGIA]
0.5 - Isolation
1. Partials
2. Fragments
3. Ruins
Wydawnictwo: Jaguar
Stron: 415
Fragment: LINK
W kolejności:
Ocena: Początkowo nie byłam zachwycona "Częściowcami" w tytule i pozostawienie oryginalnego tytułu uważałam za najlepsze wyjście. W czasie lektury jednak zupełnie mnie ta nazwa nie raziła i teraz uważam ją za dobry odpowiednik.
To lekka i wciągająca opowieść, pełna akcji i tajemnic, które czekają na wyjawienie. Zdecydowanie godna polecenia. Przeczytajcie by dowiedzieć się czy Kira odnalazła tytułowych Częściowców, a wraz z nimi lekarstwo na RM.

Tutaj zwiastun od ParaGen - organizacji starego świata, odpowiedzialnej za stworzenie Częściowców.
Za możliwość kolejnej przygody w przyszłości dziękuję Wydawnictwu Jaguar.

16 komentarzy:

 1. Książka czeka na mnie na półce, za niedługo postaram się ją przeczytać, bo sporo pozytywnych opinii widzę. : )

  OdpowiedzUsuń
 2. Póki co czytałam jedną książkę Dana Wells'a, jednak zrobiła ona na mnie spore wrażenie i z pewnością sięgnę po inne teksty spod jego pióra :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno przeczytam, jestem ciekawa Partialsów już od dłuższego czasu. A polski odpowiednik, czyli Częściowcy, rzeczywiście brzmią nieźle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początkowo nie byłam do niego kompletnie przekonana, ale nabrało to znaczenia w czasie fabuły.

   Usuń
 4. Tę książkę mam w planach. Jako, że naczytałam się o niej samych dobrych rzeczy, nie wiedzę innego wyjścia jak się w nią kiedyś zaopatrzyć!

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę już dosyć sporo dobrych opinii na temat tej książki, więc muszę po nią w końcu sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i naprawdę bardzo się wciągnęłam w losy bohaterów. Teraz czekam na drugą część:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawie kiedy premiera ? :D Mam nadzieję, że tak prędko jak do "Blasku" wychodzi "Iskra" :)

   Usuń
 7. Od zapowiedzi mam na nią ochotę, będę musiała ją zdobyć i szybko przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakos mam przesyt młodzieżówek xD Póki co nie mam tego tytułu w planach. Inną sprawą jest to, że mam w ogóle lekkie zaległości z ksiażkami, które nakupowałam samodzielnie więc tym bardziej na nowości się nie rzucam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ostatnio takie postanowienie, żeby przeczytać wszystko to, co zakupiłam albo zgromadziłam z wymiany :)
   Kupować tylko w przypadku niecierpliwie oczekiwanych kontynuacji - zobaczymy czy się uda :D A przynajmniej do urodzin XD

   Usuń
 9. Mnie również książka się podobała i liczę, że szybko będzie nam dane poznać dalsze losy bohaterów :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie mogę się doczekać, by w końcu przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie postaram się to przeczytać. :D Zaciekawiła mnie Twoja recenzja.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi naprawdę ciekawie :D Coraz bardziej ciągnie mnie do tej powieści, więc podwójnie się cieszę, że mam ją już na półce :D

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...