Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

wtorek, 24 września 2013

"Mechaniczna Księżniczka"

"Iskierka w ciemności, trwałość duszy"*

Wprowadzenie do akcji tego tomu i recenzji w "Clockwork creations".

"Mechanicznej Księżniczce" nie mogło zabraknąć akcji, gdyż Tessa zawsze się zastanawia, co by w tej chwili uczyniły książkowe postacie, o których tyle czytała - albo co mogłyby uczynić by wyrwać się z danej sytuacji. Nie można sobie wyobrazić lepszej bohaterki dla trylogii i narratorki. W Diabelskich Maszynach autorka serii zdecydowała się na stałe rozdzielenie narracji opowieści między inne postacie. Można usłyszeć myśli, uczucia i nadzieje praktycznie wszystkich mieszkańców Londyńskiego Instytutu. Dary Anioła relacjonowała sama Clary, a późniejsze rozszerzenie narracji wydawało się dziwne, tutaj jednak tak się nie dzieje i ja skłaniam się do takiej formy opowiadania kronik Nocnych Łowców.

Clary i Tessa - tak naprawdę serie pani Clare są o zagubionych w codzienności Nocnych Łowcach, którzy nie mają pojęcia o swoim pochodzeniu aż do zetknięcia się z tym magicznym światem: przerażającym, pięknym i pełnym walki zarazem.

Prolog przenosi nas do York roku 1847 a epilog do roku 2008. Zarówno jeden jak i drugi jest szalenie istotny dla zrozumienia całości Piekielnych Maszyn. Prolog to wskazówka do rozwiązania tajemnicy, a epilog to jak całkiem nowa opowieść. Tom ten wyjawia również jaka była pierwsza wizja w wyobraźni autorki, która doprowadziła do powstania tej prequelowej trylogii i które postacie były w niej obecne.

Trylogia ta stara się odpowiedzieć na pytanie: czy można równie mocno a zarazem jednocześnie pokochać dwie osoby ? W świecie Nocnych Łowców żyje wiele ożywionych legend. Tutaj tworzy się też jedna z nowych. Will i Jem myślą tak samo, przewidują swoje ruchy i czyny i kochają też tak samo. Czyż nie byłoby wyjaśnieniem, że pokochali tę samą osobę ? A ona pokochała ich ?

W tamtych czasach zupełnie inaczej działało Przymierze, Podziemni często wiele tracili w ramach polowań grup łowców demonów, więc dlaczego nie mieliby czegoś zrobić w akcie zemsty na Nocnych Łowcach ? W fabule został tutaj wykorzystany jeden z bardziej znanych faktów o niecnych zachowaniach faeries.

Tytuły rozdziałów zaczerpniętez fragmentów wierszy czy powieści tej epoki. Stanowi to świetne rozwiązanie, które dodaje napięcia w oczekiwaniu na wydarzenia kolejnego rozdziału.

Wszystkie legendy o Cadair Idris: te o olbrzymie, który przysiadł by przyglądać się gwiazdom i te o rycerzach Króla Artura, który zostaną wezwani, gdy Brytania się zbudzi oraz o tym, że każdy kto tam zaśnie obudzi się poetą lub szaleńcem. Miejscem akcji w tym tomie jest nie tylko Londyński Instytut, ale i wzgórza Walii. Niezwykle ciekawe są też okoliczności powstania wynalazków takich jak portal czy sensor.

Finał i Mortmain to troszkę niespodziewane zakończenie. Pościg i walka tak długo trwały, więc może dlatego finał zdawał się ułamkiem chwili na tle całości lektury tego tomu ? Nie można jednak zaprzeczyć iż był spektakularny i nawiązywał do samego początku tej opowieści - zawieszki mechanicznego aniołka, który towarzyszy Tessie zawsze. Trzeba też jednak wspomnieć, że są pewne elementy stałe finałów u pani Clare. Natomiast do czego dochodzi przed finałem a tutaj to już szczególnie! - to zarazem rozwiązanie zagadki tego tomu.

Wszystkie te najważniejsze pytania: Kim jest Brat Zachariasz, który pojawia się także we współczesnej akcji  Darów Anioła ?  Jaka jest tajemnica pochodzenia umiejętności Tessy ? Will czy Jem ? Nie tylko odpowiedzi zawarto w trzecim tomie trylogii, ale także wyjaśnienie i zarazem połączenie tej opowieści z kolejnymi historiami Nocnych Łowców. Bardzo udane zakończenie trylogii, niewielu autorów tak potrafi.

"Clockwork Princess" - Cassandra Clare
The Infernal Devices #3
Pages: 570
NR 70/2013/09/08 (252)
Polska premiera: 20 listopad 2013 (wydawnictwo MAG)
*Książka czytana w oryginale, cytaty to tłumaczenie własne - wyłącznie na potrzeby spisania wrażeń z lektury.

14 komentarzy:

 1. "Mechaniczny książę" jak i "Mechaniczna księżniczka" jeszcze przede mną :) Jestem jednak w stu procentach pewna, że przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka tej książki jest przepiękna :) Aż mam ochotę przeczytać, choć to raczej nie moja "działka" :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nazwisko tej autorki jest mi znane jedynie z "Miasta kości" -książki, którą przeczytałam. Ale już parę razy słyszałam, że inne jej powieści są ciekawsze, a zwłaszcza te z cyklu Piekielnych Maszyn (proszę o wybaczenie, jeśli coś pokręciłam z nazwą) 8)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem dopiero przy Miasto szkła, ale planuję przeczytać wszystkie książki, więc tą też.

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto jeszcze dodać, że Cassie w wywiadzie udzielonym dla sic! (studenckiej gazety internetowej) opowiedziała o tym, jak pracowała nad tą książką, zwiedzając Anglię a w szczególności Londyn ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam zamiar zabrać się za tę serię w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham tę serię, a finał rzeczywiście wbija w fotel. Jak dobrze,że nie muszę czekać na polską premierę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem na setnej stronie i wręcz kocham tę książką! Trzeba przyznać, że Cassandra umie trzymać czytelnika w napięciu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak na razie skończyłam czwarty tom "Darów Anioła", ale wkrótce planuję zabrać się i za tę serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wczoraj skończyłam czytać "Mechanicznego Księcia". Wprost nie mogę się doczekać finałowego tomu!

  OdpowiedzUsuń
 11. cudowna okładka, która nie pozwala przejść obojętnie obok tej historii :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Popieram, to dobry tom był ;) Jasne, były jakieś niedociągnięcia, nie ma, że nie, ale jako całość... Clare się spisała jak na nią. Definitywnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczególnie ten epilog! Ogólnie bardzo lubię ten prequel - bardzo dobrze napisany, umie utrzymać napięcie, cały czas pojawiają się nowe wątki a nie tylko dokończenie poprzednich.
   Chciałabym zobaczyć ekranizację tej serii :)

   Usuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...