Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 17 lutego 2014

Kolekcjonować słowa

Nie czuję się kompetentna na pisanie recenzji dla tej książki. Trzy razy wypożyczałam ją z biblioteki zanim przeczytałam w całości.
Jeśli ktoś czuje, że powinien przeczytać "Złodziejkę książek", to powinien po prostu to uczynić.

MINI RECENZJA w punktach:
- Powieść wydana w 2005 roku, od stycznia 2014 roku także na ekranach kin w Polsce.

- Książka opowiada o życiu Liesel Meminger (od 10 do 14 roku życia), które przypada na czasy drugiej wojny światowej. Dziewczynka nie jest jednak narratorem tej opowieści.
- Narrator to tajemnicza postać, a jego rola - zbieranie ludzkich dusz.
- Liesel Meminger, po utracie brata i rozstaniu z matką, zostaje wysłana do rodziny zastępczej, w której zyskuje dwójkę niezwykłych ludzi w swoim życiu: Rose i Hansa. Papa (Hans) gra pięknie na akordeonie i dzielnie trwa przy dziewczynce, kiedy jej sny nawiedzają senne koszmary stworzone ze wspomnień. To z nim dziewczynka ma najlepszy kontakt, Rose jest bardziej surowa (te właśnie relacje nieustannie przywoływały mi losy "Ani z Zielonego Wzgórza"). To papa podejmuje się trudu nauczenia Liesel czytania i pisania.
- Nauka poznania słów nie przebiega łatwo, ale kiedy dziewczynka je już dobrze pozna, będzie kontynuować swoją działalność jako Złodziejka książek.
- Zaczęło się od książki, którą Liesel zabrała jako pamiątkę - zabrała choć nie mogła jej przeczytać. Potem zarówno książki jak i słowa kolekcjonowała i pomogły jej one przetrwać najtrudniejsze chwile.

- Dlaczego także inni zaczęli nazywać Liesel Złodziejką książek? W jakich okolicznościach dochodziło do kradzieży i co się dalej działo ze skradzionymi skarbami pełnymi słów?

- To opowieść o małym miasteczku w hitlerowskich Niemczech, jednak nikogo ona nie rozgrzesza ani nie usprawiedliwia, choć opowiada historię o niemieckiej rodzinie, która spłacała dług przeszłości ukrywając w piwnicy Żyda.
- Czy osoba zabierająca dusze to idealny narrator dla ludzkiego życia? W średniowieczu popularny był obraz danse macabre - i w kręgu nie ważne było już kto jest kim. Aby poznać odpowiedź, trzeba poznać rodzaj narracji wybrany dla "Złodziejki książek".

"Złodziejka książek" - Markus Zusak
[OPOWIEŚĆ W JEDNYM TOMIE]
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Stron: 496
Opisywane czasy: II wojna światowa, Niemcy
Status: książka z biblioteki
W kolejności: NR 07/2014/02/04 (283)

Pewnie sporo osób już czytało, a zdążył zobaczyć ktoś także ekranizację? 
Jak w relacji do książki? (Pozostawiono taką samą narrację jak w powieści?)

12 komentarzy:

 1. Złodziejka książek czeka na półce :D Mam na nią ogromną ochotę! A potem od razu do kina! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie w kinie już nie grają tego filmu (a myślałam, że dany tytuł grany jest około miesiąca). Dla mnie to chyba jednak ekranizacja, którą wolałabym obejrzeć na DVD - więc i tak poczekam :)

   Usuń
 2. Nie widziałam jeszcze filmu, książki też nie czytałam. Powieść niedługo zakupię (choć naprawdę nie lubię filmowych okładek, to tutaj nie mogę się zdecydować, która jest ładniejsza :) ). Podchodziłaś do tej książki trzy razy - to znaczy, że ci się nie podobała czy może wręcz przeciwnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym się decydowała na filmową jednak w tym przypadku :)
   Podchodziłam do niej trzy razy, bo (dla mnie) to nie jest książka, którą da się przeczytać na jeden raz. Nie przepadam także za opowieściami, które dzieją się w czasie II wojny światowej, więc to może być również powód.

   Usuń
 3. Mnie jakos specjalnie do tej ksiazki nie ciagnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja czytałam i oglądałam i to i to mi się podobało, ale nie mogę stwierdzić co bardziej. Mogę jedynie powiedzieć, że narrator został zachowany i naprawdę fajnie, że tego szczegółu się trzymali :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam, jestem oczarowana i w przyszłym tygodniu idę do kina na ekranizację. Mam nadzieję, że się nie zawiodę :3

  OdpowiedzUsuń
 6. Z jednej strony ciekawi, ale nie chcę czytać teraz, mimo że film wchodzi do kin, ja jeszcze poczekam. Może za jakiś czas. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. czytałam książkę i była świetna .. obserwuje ..

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja ty;czytałam i to już jakieś 3 lata temu, bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam dosyć skrajne opinie o tej książce, ale chciałabym się przekonać na własnej skórze cóż też w nie take jest lub czego nie ma.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam tą książkę i jestem nią zachwycona. Mimo, że już prędzej wiadomo było jak to się skończy nie byłam pewna do końca. Oglądałam film, ale książce on nie dorównuje (przynajmniej w moim odczuciu), ale warto obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...