Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 23 sierpnia 2015

"Słowa na lodzie"

"Siły potrzebne do kłamstwa" 

Callum Hunt właśnie ma podejść do ważnego egzaminu... który ma świadomie oblać. Ojciec od wczesnego dzieciństwa ostrzegał go przed światem magów, którego progu nigdy nie powinien przekroczyć. Magisterium przyciąga jednak swoim czarem, a mimo niepowodzeń Próbę Żelaza Callum przechodzi pozytywnie... tylko, że to dopiero początek pierwszego roku w podziemnej szkole magii, zwanego też Rokiem Żelaza. Kto nie przejdzie go pomyślnie, tego magia zostanie związana, tak by nie mógł skrzywdzić innych.

Callum Hunt z każdym dniem pragnie magii coraz bardziej - także siły jaką ona daje. Magisterium dało kulejącemu od zawsze chłopcu także prawdziwych przyjaciół. Miałyby chcieć zostawić to wszystko, by wypełnić wolę ojca? A może w Callum'ie jest coś więcej, jakaś jeszcze wcześniejsza historia, która powoduje, że lepiej byłoby w tym wypadku nie przejść ani Próby ani Roku Żelaza?

UWAGA: Recenzja zawiera odniesienia do HP i spore spoilery dla osób, które nie czytały serii o małym czarodzieju i szkole magii, gdzieś w odległym zakątku Szkocji.

Często, czytając już finałowy tom przygód Harry'ego Pottera, zastanawiałam się, jak potoczyła by się akcja, gdyby Harry od początku wiedział, że nosi w sobie horkruksa. Jak wpłynęło by to na akcję i wydarzenia każdego z siedmiu tomów? Być może odpowiedź na to pytanie udzieli seria Magisterium, jeśli Cassandra Clare i Holly Black kreatywnie poprowadzą nakreślony już szkic fabuły.

NA BAZIE UNIWERSUM: Jak podobne jest Magisterium do Hogwartu i świata Harry'ego Pottera? Otóż nie za bardzo. Podobieństwa niewątpliwie są, lecz czytając "Próbę żelaza" nie miałam nieustannego wrażenia powtarzalności. Przedstawiony świat był inny, a styl, tak dobrze znany z Darów Anioła, zachęcał do dalszej lektury. I choć to seria typowo skierowana do młodszej młodzieży (chociażby z uwagi na wiek głównych bohaterów - 12 lat), to jest obowiązkową lekturą dla fanów Cassandry Clare. Jest pewne podobieństwo do serii HP, ale czy to nie Clare napisała przypadkiem kiedyś nawet fanfiction w tym uniwersum (LINK)? Może to taka próba stworzenia czegoś na bazie tamtej fascynacji? Tak, wiem sporo odniesień do HP było też widocznych w "Mieście Kości", ale jak seria potem ładnie ewoluowała już samodzielnie. Myślę, że Magisterium warto dać szansę... o wiele bardziej niż detektywistycznej serii J.K.Rowling, która kompletnie do mnie nie przemawiała.

WE WSPÓŁPRACY: Cassandra Clare zaskarbiła sobie już moje serce "Miastem Kości" i od tej pory zawsze sięgałam po jej kolejne powieści. Jeśli chodzi o Holly Black, to także jest mi to znana autorka, ale jedynie z pierwszego tomu serii Kroniki Spiderwick. Mam już co prawda w domowej biblioteczce jej autorstwa inne dwie powieści o wróżkach ("Danina. Nowoczesna baśń" i "Waleczna. Wielkomiejska baśń"), lecz nie zabrałam się jeszcze za ich lekturę. Cała "Próba Żelaza" jako powieść jest bardzo spójna i nie można jasno określić, która fragmenty pisała Clare, a które byłyby autorstwa Black. Można za to dostrzec wątki, które są charakterystyczne dla Clare - chociażby z Darów Anioła. Po Kronikach Spiderwick mam wrażenia, że za usytuowanie Magisterium w rozległej sieci jaskiń odpowiada w całości Holly Black. Za to ostrza, które mają swoje imiona, oraz eksperymenty w przesuwaniu granic poznanej mocy... mocno kojarzyły się z Nocnymi Łowcami Clare. Zgromadzenie magów przywodziło na myśl Clave. Za to magowie, którzy biorą pod swoją opiekę tylko wybranych przez siebie uczniów, zaledwie kilku, kojarzyło mi się z sagą Gwiezdnych Wojen, której zresztą fankami są obie pisarki.

REKOMENDACJE: Lektura pierwszego tomu Magisterium przypadła u mnie niedługo po zapoznaniu się z "Fangirl" (OPINIA), w której świecie popularność biła seria o Simonie Snow - coś na kształt cyklu HP. Może to właśnie dlatego "Próbę Żelaza" czytało mi się tak dobrze i łatwiej przymykało się oko na niektóre minusy. Akcja początkowo troszkę się przeciąga, podziemna szkoła magii, gdzie wcina się porosty, to nie tak przyciągający świat jak Hogwart. Ciekawy był pomysł całej idei funkcjonowania magii - połączenia żywiołów (nie jest to jakaś niespotykane wizja) i oraz dwóch dodatkowych przeciwstawnych sobie elementów: duszy i chaosu. Potem jednak, kiedy w fabule pojawiają się te istoty ożywione dzięki magii chaosu, przypominały one to, co znają fani serii o Gwen Frost (OPINIA), gdzie swoich zwolenników podobnie ożywiał Loki (także pojawiło się tam przygarnięte wilcze szczenię). Mimo podobnych wątków do innych znanych serii, mam przeczucie, że Magisterium ma swój własny potencjał, dlatego chętnie poznam ciąg dalszy przygód bohaterów by zobaczyć jak rozwinie się ta opowieść. Czy będzie to popularna seria? Z całą pewnością nie będą mogli odmówić jej sobie fani Clare.


"Magisterium I: Próba żelaza"
Wspólna praca: Cassandra Clare, Holly Black
Wydawnictwo: Albatros / OPIS WYDAWCY
W kategorii: SZKOŁY MAGII
Grupa wiekowa: Młodsza młodzież (wiek bohaterów - 12 lat)
W SKRÓCIE: Magisterium do szkoła magii do której trzeba zwabić podstępem zarówno dzieci jak i rodziców, by pociechy dostarczyli na przesłuchania - oficjalnie egzamin wstępny, czyli Próbę Żelaza. Callum zaczyna się czuć coraz lepiej w nowym miejscu, ale nie może jednocześnie wyzbyć się przestróg ojca, którego echa słów rozbrzmiewają ilekroć sytuacji robi się niebezpieczna. Mistrzowie i liczba maksymalnie trzech uczniów, których biorą na szkolenie, przypomina zakon z Gwiezdnych Wojen nie tylko z wyglądu szat, a już szczególnie kiedy mówi się o mistrzu, który sprowadzić może na złą drogę. Imiona budzące ostrza mieczy to jeden z wielu elementów znanych z "Darów Anioła", nie wspominając już o losie pewnych eksperymentów.
Stron: 352 (spora czcionka, mniejszy niż standardowy format strony
W kolejności: NR 46/2015/08/02 (402)
FRAGMENT do poczytania: Prolog plus rozdział 1
CIEKAWOSTKI: To z tej powieści dowiedziałam się, że Cassandra Clare i Holly Black prywatnie mieszkają blisko siebie oraz, że obie są fankami Gwiezdnych Wojen.

Seria Magisterium jest rozplanowana na pięć tomów, czyli tyle ile lat trwa nauka w podziemnej szkole magii:
1. Próba Żelaza       2. The Copper Gauntlet      3. The Cosmos Blade
4. The Golden Boy      5. The Enemy of Death

Znacie te autorki: Cassandrę Clare czy też Holly Black? 
Jakie ich powieści już czytaliście? Może była wśród nich "Próba Żelaza"?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...