Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 2 listopada 2014

"Córka Mistrza Luster"

"Najpiękniejsza z nich wszystkich"

Oto historia córki mistrza luster - powszechnie znana jako baśń o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Zła Wiedźma jest tu przedstawiona jako młoda dziewczyna, córka mistrza luster, niepewna swej urody. Jej matka była nieprawdopodobnie piękna, ale czy w niej jest i to samo piękno? Król zwraca jednak na nią swoją uwagę, nazywając ją najpiękniejszą w całym królestwie, a nawet na terenach poza jego granicami.

Akcja tej odsłony baśni rozpoczyna się w dniu ślubu Króla i Córki Mistrza Luster. W weselu uczestniczy już młoda Śnieżka, wtedy jeszcze dziecko, a którego niespotykana uroda już promieniuje. Choć nowa Królowa i jej pasierbica mają ze sobą wiele wspólnego (z całą pewnością więcej niż można by przypuszczać), pojawia się na horyzoncie także to, co w przyszłości je podzieli.
Skąd wzięło się zaczarowane zwierciadło? Kto nauczył Królową czarów, dzięki którym rzuciła klątwę? Jak miłość do pasierbicy zamieniła się w pragnienia jej zguby? By poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się, jak przeistoczy się ta baśń, wracając do znanego biegu wydarzeń, postanowiłam zainwestować w ten tytuł, mimo iż troszkę rozczarowała mnie "Prawdziwa historia Diaboliny", którą najpierw poznałam jako książkę a dopiero potem jako film (OPINIA).

Problem z takimi adaptacjami (ze zmianą perspektywy narracji opowiadanej baśni) jest taki, że główni bohaterowie są często mocno pozbawiani swojej roli i znaczenia. Tutaj wydźwięk baśń zawdzięcza tylko tym Złym (ale niegdyś Dobrym) charakterom. Przez to oryginalnie główne postacie zdają się zbyt często pasywne, pozbawione woli i kontroli na swoim własnym losem. W tym przypadku "Wiedźma" to jednak lepsza propozycja niż zmieniona wersja "Śpiącej Królewny" zaprezentowana w filmowej "Czarownicy".

Na plus jest zdecydowanie to, że widać w takich nowych interpretacjach jak jedna baśń wyrasta wewnątrz innej baśni. Tu znajdzie się scena, w której Królowa opowiada swojej pasierbicy (Śnieżce) baśń o smokach, a szczególnie o jednej niezrozumianej i samotnej czarownicy, która tak właśnie potrafiła przemienić swoją postać (nawiązanie do Śpiącej Królewny). Z kolei postacie trzech "kuzynek" Króla, w istocie trzech wiedźm, zadają się być zapożyczeniem z baśni "Dzikie Łabędzie".

Ta adaptacja klasycznej baśni mieści się o wiele bardziej w ramach konwencji, gdyż nie narusza struktury i roli poszczególnych bohaterów z oryginalnej wersji. Jednocześnie wykorzystuje wiele luk, by dopowiedzieć swoją własną opowieść. Są tu więc i lustra, które rozświetlają świat, ale są i takie zwierciadła, które odmieniają duszę, pociągając ją coraz to bardziej w mrok. Są długi, zaciągnięte lata temu wobec magii, a które następne pokolenie też musi raz jeszcze spłacić. Raz rzucone czary i powstałe dzięki nim twory domagają się bowiem kontynuacji swojego dziedzictwa. Wreszcie jest i tak typowe jak i charakterystyczne dla klasycznych baśni mroczne zakończenie, które czytelnikowi pozwala odpowiednio się zinterpretować i zadecydować jak długo będzie trwać w tym przypadku "Długo i Szczęśliwe" bohaterów.
Niestety dodatkowo wprowadzeni bohaterowie jakoś niespecjalnie zapadają w pamięć. Znajdzie się tu najlepsza przyjaciółka Królowej, praktycznie niczym jej siostra, dwórka Vivien czy też wuj Króla, łowca smoków. W "Wiedźmie" godny zapamiętania jest raczej ogólny wydźwięk tej drugiej strony jednej z najbardziej znanych baśni.

"Wiedźma. Prawdziwa historia Złej Królowej"
Autor: Serena Valentino
W oryginaleFairest of All: A Tale of the Wicked Queen, 2009
Wydawnictwo: Dream Books
Stron: 272 (duży druk)
W kolejności: NR 69/2014/11/01 (345)
W skrócie: To seria opowieści, które stanowią nieznany dotąd prequel do baśni, potem uzupełniony o nową perspektywę, kiedy historia wkracza już na znany fanom baśni Disney'a tor.

SERIA TYLKO TEMATYCZNA - [KAŻDY TYTUŁ TO OPOWIEŚĆ W JEDNYM TOMIE]
W serii "Prawdziwe historie" (taka nazwa robocza, skoro powtarza się w naszym tłumaczeniu) ukazały się:
1*."Czarownica. Prawdziwa historia Diaboliny" - Elizabeth Rudnick
2*."Wiedźma. Prawdziwa historia Złej Królowej" - Serena Valentino
3."Bestia. Prawdziwa historia Księcia" - Serena Valentino

1.) Trzeba zaznaczyć, że "Prawdziwa historia Diaboliny" jest to książka na podstawie filmu, a więc w praktyce taki bardziej rozszerzony scenariusz. Obawiałam się, że podobnie będzie w przypadku "Wiedźmy" i "Bestii", ale to książki w pierwszej kolejności (a nie adaptacje filmu na książki), nadal jednak wydane pod logiem Disney'a, a przez to zgodne z tamtą wersją baśni - nie tą spisaną przez braci Grimm.
2.) To wciąż seria książek wydanych pod znakiem Disney'a. Perspektywa opowiadania tych historii jest dostosowana o wiele bardziej do młodszego niż starszego czytelnika. Świadczy o tym nie tylko duża czcionka, ale i wiele opisów rzeczy, przedmiotów, strojów - wszystkiego tego, czego można się z łatwością domyślać samemu już na podstawie przebiegu akcji. Krótkie rozdziały i mała ilość tekstu na stronie także sugerują młodszą już widownię.
3.) Ponieważ interesują mnie nowe adaptacje baśni i zawsze chętnie poznaję kolejne tytuły, tematycznie z tym związane, mam zamiar przeczytać i następny tom - czyli będzie to "Bestia".

Czytaliście już te tytuły? Znacie jakieś nowe, ciekawe adaptacje klasycznych baśni? Za ONCE już szaleję :)

3 komentarze:

  1. Mimo wszystko mam ogromną ochotę na tę powieść :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Żadnej książki z tej serii jeszcze nie czytałam, ale szaleję za baśniami więc z pewnością przeczytam ;)
    A ONCE mam w planach, ale zawzięłam się, że pierw pokończę rozpoczęte seriale i jak będę z nimi na bieżąco, to wtedy zabiorę się za coś nowego. ;)

    OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...