Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

czwartek, 16 kwietnia 2015

Misja Języki Obce #1

PAMIĘĆ: Żeby poprawić pamięć można grać w różne gry: takie tradycyjne lub też dostępne poprzez (darmowe) aplikacje (przykładowo pobierane ze stron Google Play). Choć każdy trening poprawiający kondycję naszej pamięci jest wartościowy to dla mnie najczęstszym materiałem do pracy i zabawy są słówka w języku obcym

FISZEK ŚWIAT: Przyznam szczerze, że mam już tych różnego rodzaju fiszek w domu pełno. Jeszcze więcej jest tych wykonanych samodzielnie, wliczając w to także zbiory z czasów, kiedy profesjonalnie opracowane fiszki dla tak szerokiej oferty językowe to było tylko marzenie. Dziś mamy praktycznie do wyboru do koloru, a raczej do języka :)

CO PRZYCIĄGA UWAGĘ: Podczas wizyty w salonie (Empik) moją uwagę przyciągnął tytuł do nauki języka niemieckiego. Samodzielnie opracowanych fiszek by zapamiętać rekcję (stałe połączenie czasownika z przyimkiem plus przypadkiem) wyprodukowałam już sporo, ciekawiło mnie jednak jak wyglądać będzie opracowanie przygotowane przez wydawnictwo. Powiem jeszcze całkiem szczerze, że skusiła mnie nie obietnica nagrań mp3 do pobrania (te oferowane są już do większości tytułów) lecz dołączony program do utrwalenia wiadomości. Takiego zestawu (fiszki + nagrania + program do nauki) jeszcze nie spotkałam, zaryzykowałam więc i kupiłam ten zestaw.

PRZEGLĄD: Sto fiszek to nie jakaś ogromnie duża liczba, jeśli sięgamy po język, którego już wcześniej się uczyliśmy. Po przejrzeniu całego zestawu z tych zaproponowanych 100, chciałabym sobie powtórzyć 44 fiszki, z czego nowość stanowić może zarówno jakieś słowo (użyte w przykładowym zdaniu) lub sam czasownik z rekcji.

WYGLĄD FISZKI: Fiszki tematycznie podzielone są także na kategorie, w zależności od tego użycia jakiego przypadku (Dativ, Akkusativ, Genitiv, a może tylko Nominativ) wymaga dany czasownik. Tradycyjnie mamy tu czasownik w bezokoliczniku plus przykład użycia tej rekcji w zdaniu, a na odwrocie tłumaczenia zawrotu i zdania przykładowego. Co jeszcze bardzo jest przydatne, w przypadku języka niemieckiego ale nie tylko, dla każdego czasownika podano jego formy Imperfekt oraz Perfekt (dwóch czasów przeszłych) - niezależnie od tego, czy jest to czasownik odmieniający się regularnie czy też nie. Dzięki temu powtarzamy nie tylko rekcję, ale i formy czasów.
Dodatkowym ćwiczeniem: może być też przekształcanie zdania przykładowego tak by było w innym czasie niż wyjściowy (w jakim je zaprezentowano).
DODATKI (I POMOC TECHNICZNA): Teraz najważniejsza część, czyli ten aspekt tego produktu, który skusił mnie do zakupu. Troszkę miałam problemów natury technicznej: po pierwsza skąd pobrać ten program? Choć na stronie wydawnictwa (KLIK!) mamy screeny z prezentowanego programu, nie ma tam bezpośredniego linku / pola by kod zrealizować (sam kod jest zamieszczony na skrzydełku opakowania fiszek). Jest za to formularz kontaktowy, z którego skorzystałam - i otrzymałam błyskawiczną odpowiedź oraz pomoc. Kody do fiszek można zrealizować w Strefie Gratisów (LINK).
PROGRAM: Dodatek ten nazywa się Aktywny Trening i są w nim skumulowane nagrania mp3 z ćwiczeniami z zdaniami typu wielokrotnego wyboru. Można dobierać tłumaczenie lub wykonywać ćwiczenie ze słuchu, w którym trzeba rozpoznać, który czasownik z rekcji został wypowiedziany (łatwe ćwiczenie na rozpoznawanie). Manipulować możemy zarówno liczbą pytań (20 albo 40) lub samemu dobrać zestaw, zaznaczając czasowniki bezpośrednio z listy nagrań. Jeśli chodzi o nagrania mp3 to czytane jest słówko (tutaj czasownik plus przyimek) jak i zdanie (to samo przykładowe użycie czasownika jak na fiszce w zestawie).
Jest też opcja by samemu nagrywać słówka i dodawać ich tłumaczenia, choć mnie akurat ona nie interesuje, gdyż wolę mieć za model nagrania idealnej wymowy native speaker'ów (rodowitych użytkowników języka).

W SKRÓCIE: Opcja dodatkowego programu, który jeszcze bardziej urozmaici powtarzanie materiału, poznanego dzięki przeglądaniu fiszek, to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych zestawów z serii fiszek językowych. Nagrania mp3 to pobrania, by utrwalić wymowę obcych słów i zwrotów, to już praktycznie standard. Program Aktywny Trening nie zajmuje dużo miejsca, posiada przyjemny interfejs i zachęca do powtarzania materiału. By przenieść same nagrania mp3 na odtwarzacz, co zwykle się zaleca, raczej bym się na to nie zdecydowała, ale jeśli przykłady wymowy są w postaci nagrań - a te przeniesione w ramy programu komputerowego by można było komponować z nich ćwiczenia - to znaczenie zwiększa moją szansę by do nich sięgnąć.

REKCJA CZASOWNIKÓW
Język: Niemiecki
Ilość: 100 fiszek
Poziom trudności: A2 - B2
Wydawnictwo: EDGARD  (opis wydawcy)
Cena: 9,99
UWAGA: Zaciekawił mnie akurat język niemiecki, ale warto też posprawdzać na opakowaniach fiszek (do nauki innych języków obcych) czy nie zawierają one aby programu do pobrania. To miła forma urozmaicenia nauki przy tak korzystnej cenie - programy do nauki oferowane są zwykle przy większych (i droższych) zestawach.

Jakie metody Wy stosujecie aby poprawić swoją pamięć? 
Może macie jakieś sprawdzone gry / aplikacje ? 
Być może też uczycie się aktualnie z jakiegoś zestawu fiszek? :)

7 komentarzy:

 1. Chyba przy Fiszkach+ spotkałam się z tym programem i rzeczywiście jest to bardzo fajna opcja. Choć, jakby się uprzeć, wszystko można zrobić w Anki czy na Quizlecie, bez płacenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny zestaw. Muszę polecić go mojej nastoletniej bratanicy, bo ona niedawno marudziła, że same fiszki do nauki języka niemieckiego jej nie wystarczają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fiszki to naprawdę fajna rzecz, też mam jeszcze u siebie te własnoręcznie robione, chociaż ja zawsze robiłam je do historii a nie języków :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna sprawa dla kogoś kto uczy się języków lub chce je utrwalić, niemieckiego co prawda się nie uczyłam nigdy, ale polecę mojej przyjaciółce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szykuje mi się egzamin z historii Grecji i Rzymu (starożytność, ale też filozofia i literatura) więc chyba też porobię sobie fiszki, bo materiału jest sporo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zainteresowały mnie te Fiszki+ (już wcześniej wpadły mi w oko). Dla jakiego języka wypróbowywałaś?

  OdpowiedzUsuń
 7. Angielski na poziomie średnio zaawansowanym. Warto było :)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...