Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 28 czerwca 2017

Heartless - Bez serca

Jaka była Kraina Kier, zanim na tronie zasiadła królowa bez serca?


[ RECENZJA PRZEDPREMIEROWA] 
Dawno temu dwie krainy dzieło Lustro. By przedostać się z jednego świata do drugiego, trzeba było dowieść, jak bardzo jest się zdesperowanym, ofiarować dar i przejść przez labirynt, kończący się taflą zwierciadła. Nie bez powodu Krainę Kier i Szachy dzieliło tylko przeszkód. Oto historia o tym, gdy coś przedostaje się i pozostaje po niewłaściwej stronie Lustra.

Kraina Czarów w interpretacji Marissy Meyer to miejsce, w którym można się obudzić obok rzeczy wyśnionej wprost ze swojego snu. Kot z Cheshire to także wyśniony twór Cath - młodej córki markiza dla której matka wybiera czerwony kolor sukni aby przyciągała uwagę na czarno-białym balu. Jedynym czego zaś pragnie Catherine, to otworzenie najlepszej piekarni w całej krainie Kier. Pieczenie to jej pasja, coś w czym jest naprawdę dobra i co sprawia jej satysfakcję. Żeby urzeczywistnić marzenie musiałaby uzyskać dostęp do swojego posagu. Matka nie aprobuje jej planów, a w umiejętnościach córki widzi sposób na zdobycie serca króla.

Źródło: Tumblr
Królewski Trefniś pojawia się dokładnie w tej chwili, kiedy Cath miałaby zaakceptować królewskie zaręczyny. Jest ratuje ją od udzielania odpowiedzi w obecności wszystkich obecnych na balu mieszkańców Krainy Czarów, nie mówiąc od tym, że prawdopodobnie skradł też i serce, wkradając się na stałe do snów młodej markizy. Rozumieją się tak dobrze, że zdaje się iż to nie ich pierwsze spotkanie, a z całą już pewnością nie ostatnie. Choć Cath ma początkowo wątpliwości czy nadworny trefniś traktuje poważnie kwestie uczuć, szybko się przekonuje, że nie tylko urok jego czarów tak ją przyciągał. Dziewczyna pragnie się zakochać, a nie wychodzić za mąż z poczucia obowiązku - nawet jeśli miałaby zaraz po ślubie zasiąść na tronie Kier.

Tymczasem Kraina Kier przestaje być spokojnym miejscem, gdzie zwierzęta rozmawiają z ludźmi w czasie gry w krykieta. Krążyć zaczynają plotki zarówno o Dżabbersmoku jak i małej dziewczynce ze świata Za Lustrem, która wpadła do korytarzy Rozdroży - przejścia między najdalszymi zakątkami Kier.Jako czytelnicy odwiedzamy wszystkie te miejsce, w których towarzyszyliśmy kiedyś Alicji w jej podróży wgłąb króliczej nory. Jest to znany czytelnikowi świat, jednocześnie będący czymś nowym - jak we wszystkich dobrych retelling'ach klasycznych baśni. To Kraina Czarów na moment przed jej przeistoczeniem w coś innego, o wiele bardziej niebezpiecznego. Po raz pierwszy pojawia się smok, o którym nawet mieszkańcy myśleli w kategoriach dawnych i nieistniejących już legend. Sny stają się coraz bardziej niepokojące i bliższe urzeczywistnienia. Czy to fakt, że stała się wybraną króla i musiała przyjąć oświadczyny bez miłości... czy może utrata szansy na życie z tym, którego pokochała, doprowadziła do przemiany Cath w Królową Kier? Znamy finał tej baśni, nie znamy jednak przeszłości Królowej Kier, a raczej odpowiedzi na pytanie: czyja głowa spadła jako pierwsza i dlaczego?


Bez serca - Marissa Meyer
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Typ: opowieść w jednym tomie
W kategorii: Mitologiczne i Baśnie
W skrócie: Marissa Meyer po raz kolejny oczarowuje czytelnika w swojej interpretacji znanych baśniowych światów - tym razem zabierając nas do Krainy Czarów. Nie tylko odtwarza znane motywy, ale wprowadza nowy ich podział i raz jeszcze zaciekawia (znanym mogłoby się już wydawać) światem klasycznych opowieści. Tym razem akcja pozostaje w miejscu, gdzie magia jest możliwa - nie jest przeniesiona w kosmiczną przyszłość, jak to miało miejsce w Sadze Księżycowej. Nieujawniana przeszłość czarnych charakterów świetnie współgra z nowymi postaciami, o których długo nie zapomnimy. Jeśli sięgać po powieści Marissy Meyer - to bez zastanowienia. To świetna propozycja lektury dla wszystkich fanów baśni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...