Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

sobota, 2 stycznia 2021

Hazel Wood - Melissa Albert

Co się stanie, gdy zaczną znikać kolejne egzemplarze dzieła jeszcze wcześniej tajemniczo zaginionego autora? Odpowiedzi na to pytanie postanowią poszukać wnuczka pisarki wraz z oddanym fanem twórczości jej babki.

HAZEL WOOD: Nie tylko "Opowieści z Uroczyska" niezwykle trudno jest dorwać. Taka sama mroczna aura okrywa inne projekty związane z tym fikcyjnym światem: niedokończona ekranizacja czy słynące z licznych zaginięć okolice posiadłości autorki, w miejscu zwanym jako Hazel Wood. 

TRZY POKOLENIA: Alice przez lata dość już miała obsesyjnie podążających za jej rodziną fanów swojej babki. Kiedy jednak chce poznać jej twórczość, nie ma już żadnego dostępu do książki Althea'i - sławnej pisarki jednego dzieła. Co zaskakujące te fikcyjne historie pamięta jej kolega ze szkoły Ellery Finch. Nie brakuje mu pieniędzy by na aukcjach szukać egzemplarzy powieści, a także czasu by pomóc wnuczce ulubionej autorki w jej poszukiwaniach.

ZAGINIĘCIE I JEGO KONSEKWENCJE: Relacje rodzinne grają pierwsze skrzypce w powieści "Hazel Wood" i są z całą pewnością niecodzienne. Więź jaką ma siedemnastoletnia Alice ze swoją matką przypominają uczucie bardziej siostrzane. Przy czym matka Alice zmieniając co chwilę partnerów zapewnia córce podróż po całych Stanach. Kryje się pod takim działaniem jednak poświęcenie, które Alice będzie musiała odkryć wraz z zaginięciem matki (czy tylko dla mnie brzmi to jak początek przygód Clary w "Mieście Kości" i w Darach Anioła?). Rozpoczyna się wyścig z czasem, który zawiedzie bohaterów na skraj mrocznych baśni.

W OBJĘCIACH MROCZNEJ BAŚNI: Hazel Wood to tytuł powieści jak i tajemnicze miejsce, w którym przebywać miała babka bohaterki. To z przekroczeniem jego bram, rozpoczyna się fantastyczny aspekt historii. Od pierwszych stron powieści budowana jest groza i napięcie związane z perspektywą możliwości spotkania baśniowych potworów. Kiedy jednak już w samej tej baśni czytelnik się znajdzie, można odnieść wrażenie, że bohaterowie stają się bezwolni, a całość wymiaru "Uroczyska" jest tak skrajnie poplątana, że można je określić tylko mianem przedsionka szaleństwa. Przypadkowość, która nie wnosi najczęściej nic do akcji, poza zaprezentowaniem przekroju okrucieństwa Uroczyska.

REKOMENDACJE: Niezmiernie cenię sobie baśniowe wątki w powieściach: zarówno jako odwołania do klasycznych baśni jak i próby stworzenia nowych opowieści w ich stylu przez współczesnych autorów. Baśnie jednak rządzą się określonymi prawami, a jedna z nienaruszalnych ich zasad to system sprawiedliwość. Nawet jeśli nie zwycięstwo dobra, to wymierzenie sprawiedliwości wobec zła. Tego właśnie zabrakło w "Hazel Wood", gdzie praktycznie każda opowieść kończy się krwawo, ale bez większego przesłania.

Pierwsza część serii Melissy Albert miała w sobie potencjał. Nie ona jedna podejmuje się jednak zrealizowania pomysłu, w którym to baśniowe postacie próbują zaistnieć w naszym wymiarze rzeczywistości. Więcej spodziewałam się po pierwszym tomie, lecz z oceną całości pomysłu poczekam do lektury kontynuacji. Baśnie w wydaniu z Uroczyska, jak i bohaterowie uwikłani w ich losy, mnie osobiście do tej pory nie przekonały.

"Hazel Wood" - Melissa Albert
Tom 1 z 2
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data premiery przekładu: 15.05.2019
Kolejna część: Kraina Nocy (już wydana)
W kolejności: NR 24/2020/11/01 (604)

Obie części (jak i wiele innych książek) są dostępne w serwisie Legimi, który można wypróbować korzystają z bezpłatnego okresu próbnego - czyli aż miesiąc czytania! Warto sprawdzić ich bazę tytułów.

Z jaką książką Wy rozpoczynacie Nowy 2021 rok? Zapraszam także na Bookstagram

#czytamzlegimi #czytambezlimitu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...