Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

sobota, 23 grudnia 2017

Because This is My First Life

"Decydując się podążać za marzeniami, wiedziałam, że moje życie będzie niczym droga przez ciemny tunel. Nie zdawałam sobie tylko sprawy, że będzie w nim tak ciemno. I że będę tak samotna."

Trzydzieści lat to okres życia, w którym przemyśleć przychodzi tak wiele decyzji. Czasy studiów dawno się skończyły i trzeba się zmierzyć z tym, jakie opcje kariery zawodowej dostępne są na rynku. Czas przemyśleć też kwestie takie jak małżeństwo. Czas zmierzyć się z tym, co pozostało w nas jeszcze z naszych marzeń.

Yoon Ji Ho zawsze marzyła o tym aby pracować jako pisarka. Choć pracuje nad scenariuszami dram telewizyjnych, nigdy nie jest ich głównym autorem. Kiedy dochodzi do realizacji jej własnego projektu, zaufanie wobec jej najbliższych zostaje poddane w wątpliwość. Tak w dzień swoich trzydziestych urodzin Yoon Ji Ho ląduje na ulicy, wędrując po nocnym Seulu, a jej ścieżka ponownie przecina się z Nam Se Hee.

"Wystarczy jedna a prawdziwa miłość w życiu."

Nam Se Hee usłyszał kiedyś, że nie zasługuje na miłość i te słowa, choć zapisane na kartce papieru, dotarły do jego serca i tam pozostały, zmieniając jego osobowość. Kiedy czterdziestka widoczna jest już na horyzoncie, jego życie wydaje się proste i wyjątkowo nieskomplikowane. Do szczęścia wystarczą mu dom (mieszkanie w dobrej lokalizacji, blisko szpitala), obejrzany mecz Arsenalu oraz kot. Choć ma bardzo dobrą pracę, nie zarabia wystarczająco dużo aby szybko spłacić swoje mieszkanie. Wtedy na jego drodze pojawia się Yoon Ji Ho. Dziewczyna potrzebuje miejsca do zamieszkania, on potrzebuje osoby, która płaciłaby czynsz, karmiła kota i segregowała śmieci. Dwójka bohaterów decyduje się zawrzeć fikcyjne małżeństwa na zasadach kontraktu, które trwać będzie dwa lata.

"Życzę nam wszystkim szczęścia. Aby wszystkim się nam powiodło. Ponieważ to nasze pierwsze życie."

Wiele jest ważnych w życiu chwil, a w tak wielu z nich bierzemy udział po raz pierwszy. Jest pierwsze wyznanie miłości, pierwszy ślub, pierwsze małżeństwo, pierwszy rozwód. Wszystko to zdarza się po raz pierwszy. Nie mamy doświadczenia, jak postępować w takich sytuacjach i jak się zachować aby nie stracić a zyskać. Nie wiemy, jak ustrzec się od błędu. Na tej właśnie koncepcji oparta jest cała fabuła tej historii. Poza bardzo spokojną parą, jaką tworzą Yoon Ji Ho i Nam Se Hee, zobaczymy tu jeszcze losy czwórki ich przyjaciół. Tradycyjnie będzie para, która jest ze sobą od lata, jedna strona nie chce być przymuszana do małżeństwa, przez co związek się rozpada. Jest też para, której charaktery nie mogłyby być bardziej skrajne, a jednak dochodzi między nimi do porozumienia. Są presje społeczne i tradycje, od których trudno się wyzwolić. Wszystko, co ważne, dzieje się po raz pierwszy.

REKOMENDACJE

"Because This is My First Life" to moja dwudziesta czwarta drama koreańska, a tym samym dwunasta obejrzana w tym roku. Jak wiele tytułów z tego gatunku ma bardzo mocny wstęp i kończy się z przytupem. Zainteresowanie można byłoby stracić jedynie w trakcie trwania opowieści, kiedy akcja lekko zwalnia. Liczyłam zdecydowanie na więcej w temacie produkcji dram (kulis procesu), skoro autorka pisze scenariusze. Początkowo sam tytuł uważałam za nawiązanie do reinkarnacji, choć takie wątki nie pojawią się tam wcale.

Główny bohater ma problem z wyrażaniem emocji, a bez tego główna bohaterka nie wyobraża sobie swojej jedynej życiowej miłości. Choć chłopaka pokochała (mimo okoliczności i kontraktu), nie chciałaby żyć w stałej niepewności uczuć. Jest fikcyjne małżeństwo, ale pojawia się prawdziwa miłość. Czy wszystko uda się jeszcze naprostować?

"Because This is My First Life"
Stacja: tvN
Ilość odcinków: 16
Czas trwania epizodu: 1 godzina
Emisja: październik - listopad 2017
W SKRÓCIE: Ciepła opowieść w wielu momentach zbudowana na bazie komedii, choć jednocześnie nie unikająca trudnych tematów. Fajerwerki na początku i w finale historii, ale tytuł zdecydowanie wart uwagi.

Widzieliście już "Because This is My First Life"?
A może znacie inne historie, w których pojawia się wątek fałszywego małżeństwa?


P.S.: Zawsze tak troszkę jest, że porównujemy poprzednią dramę do tej obecnie oglądanej, prawda? Nawet jeżeli to inny gatunek - przyglądamy się samej konstrukcji historii. Aktualnie oglądam "I’m Not a Robot" i jestem zachwycona atmosferą typu "Strong Woman Do Bong Soon".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...