Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

sobota, 30 kwietnia 2011

Wejdź do Lasu Zębów i Rąk

" Las Zębów i Rąk " - Carrie Ryan
Wydawnictwo Papierowy Księżyc

Są książki, które nas zachwycają.
Są takie, które z nami na zawsze zostają.
Są wreszcie i takie, które nas zmieniają.

Po przeczytaniu tej książki, odczujecie to wszystko.
Zapraszam do wyprawy wgłąb Lasu Zębów i Rąk.
Kto przejdzie przez pierwsze strony książki, nie zapomni o niej ani na moment aż do ostatniego jej słowa. Wchodzicie na własną odpowiedzialność.

Od roku 2004 można obejrzeć film "Osada". Thriller ten przedstawia historię enklawy ludzi, której życie toczy się w ciągłym strachu. Tytułowa osada jest miejscem otoczonym jedynie przez las. Obszar za ogrodzeniem zamieszkują stworzenia, które tylko czekają aby dopaść mieszkańców. Koniec tego filmu daje nam jednak to czego oczekujemy. Ukojenie. Zapewnienie, że ten strach, którego doświadczyliśmy, był wytworem naszej wyobraźni. Daleko idą przez las dojść przecież można do świata zewnętrznego jaki znamy, jaki wciąż pozostał i czekał zawsze na nas. Bohaterowie "Lasu Zębów i Rąk" nie mają tyle szczęścia.
Ich koszmar nie znika. Żadna normalność nie pozostała.
Nie będzie ukojenia nawet po śmierci.

Główną bohaterką jest Mary. Społeczeństwo w jakim żyje podlega Siostrzeństwu i Strażnicy. To oni znają prawdę o życiu za ogrodzeniem. Cienkie metalowa siatka stanowiąca ogrodzenie. Przypomnij je sobie dokładnie, ileż to razy w życiu takie widziałeś.Teraz wyobraź sobie, że tylko coś takiego stoi na drodze Nieuświęconych aby Cię dopaść. Każdy kto zostanie zainfekowany przez ranę zadaną przez jednego z nich, nieodwracalnie do nich dołączy. Nie ma lekarstwa, nie ma ratunku. Ludzie, twoi znajomi ze szkoły, sąsiedzi, przyjaciele, rodzina, umierają aby za moment powrócić jako Nieuświęceni. W ich oczach brak zrozumienia, a jedynie pragnienie abyś i Ty do nich dołączył. Osadę otacza bezkresny las, a w nim Nieuświęceni. Życie nieustannie otacza śmierć. Mary najpierw straciła ojca, a teraz i matkę. Będąc przy niej w jej ostatnich chwilach, przestaje wierzyć w jakąkolwiek Bożą opatrzność o jakiej wciąż powtarzają Siostry. Ten, którego kocha, nie upomniał się o nią. Jego brat, który obdarzył ją uczuciem, także oddala się pod wpływem tragedii, która dotknęła jej rodzinę. Przyjaciółka okazuje się osobą niewarta tego miana. Własny brat odmawia jej schronienie i opieki. Wszyscy zdawać się mogło spisali już dziewczynę na straty. Przebywając pod opieką Siostrzeństwa Mary zyskuje jednak coś, co nadać może jej życiu ponowy sens - nadzieję.
Od dziecka matka opowiadała jej o życiu przed Powrotem. O metalowych budowlach, które sięgały nieba. O ludziach, który kiedyś byli szczęśliwi. Wreszcie o wielkim oceanie, gdzie nieba sięga aż po horyzont. O świecie bez ciągłego strachu, bez nieustającego jęku Nieuświęconych drapiąc i forsujących cienką barierę.
Gdy choć jedna z opowieści przekazywanych w jej rodzinie przez pokolenia może okazać się prawdą, Mary podejmuje decyzję. Stopniowo odkrywa sekrety, tak dobrze ukryte, że płaci się za nie życiem. Zdobywa wiedzę, która być może zdoła uratować ją i jej przyjaciół gdy zostaną zmuszeni aby wkroczyć do Lasu Zębów i Rąk. Ten dzień w końcu nadejdzie, bariera jest cienka, a oni ciągle czekają.

Akcja i napięcie w tej powieści to jej najmocniejsze punkty. Narracja prowadzona jest w sposób perfekcyjny. Książka nie posiada momentów nieciekawych czy zbędnych. Wszystko ma swoje znaczenie. Nie znajdziesz wymówki aby ją choć na chwilę odłożyć. Każdy z bohaterów wędrówki przez las skrywa swoje sekrety mroczniejsze niekiedy bardziej niż otaczający ich zewsząd las. Sama czytałam książkę praktycznie bez większej przerwy przez cały dzisiejszy dzień.
Świetna literatura antyutopijna, która wyznacza zupełnie nową ścieżkę. Porównać można ją jedynie do "Igrzysk Śmierci" czy serii GONE. Historia pióra pani Carrie Ryan jest zdecydowanie najmroczniejszą z nich. Nigdy nie czytałam jeszcze tak zatrważająco pięknego horroru. Jeśli chcesz aby jakąś książka całkowicie Cię pochłonęła, wstrząsnęła i spędziła można nawet sen z powiek, to z całą pewnością dobrze trafiłeś.
Dowiedz się jak może wyglądać świat po zagładzie, która nie jest sprawką żywioły czy wojny, ale zła budzącego się w ludziach.

"Las Zębów i Rąk" stanowi pierwszy tom trylogii, która zdobyła popularność na całym świecie.

TRYLOGIA 
0. Hare Moon
1. Las Zębów i Rąk  < ---
2. Śmiercionośne Fale  RECENZJA 
3. Miejsca ciemne i puste

Moja ocena 10 / 10

25 komentarzy:

 1. Kolejna zachęcająca recenzja tej książki, więc pewnie się jej nie oprę i przeczytam:D
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. ojojoj! Kolejna trylogia... niedobrze... mam na nią ochotę, ale przeraża mnie fakt rzekomego podobieństwa do "Igrzysk śmierci"

  OdpowiedzUsuń
 3. Łaaa.! Zachęciłaś mnie! I coraz więcej jest książek za które mam się wziąć. Muszę się wybrać do empiku...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze mówiąc to, nie porównywałabym tej książki do "Igrzysk śmierci" ;) To jednak zupełnie coś innego. Niech "Las..." pozostanie Lasem, a "Igrzyska..." igrzyskami ;)

  Całkowicie zgadzam się za to z recenzją! Dawno nie czytałam tak fascynującej i wstrząsającej książki :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiałam się nad kupnem tej książki :) Teraz po twojej recenzji już nie muszę się zastanawiać :) Na pewno tę książkę kupię!

  OdpowiedzUsuń
 6. O kurczę, kurczę, tyle dobrego słyszałam o tej książce i po prostu muszę ją przeczytać, koniecznie :)

  Świetna recenzja :) Bardzo zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kuuuurde. Same dobre recenzje czytam. I ta ocena! O.o przeczytam na pewno ^_^

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna dobrze zapowiadająca się trylogia :)
  Ps. miło tu u Ciebie :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Najprawdopodobniej dostanę ją na urodziny. Już się nie mogę doczekać kiedy ją przeczytam. Naprawdę jak Tobie się tak bardzo podobała to nie mam żadnych wątpliwości ze i mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 10. Rewelacyjna książka, właśnie skończyłam ją czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka na mojej"gorącej liście do kupienia" :)

  OdpowiedzUsuń
 12. film 'Osada' mnie rozczarował, a najbardziej zakończenie, jestem ciekawa tej książki właśnie dlatego, że 'nie będzie ukojenia nawet po śmierci'

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę przeczytać koniecznie, zwłaszcza, że zbiera same dobre opinie:)

  OdpowiedzUsuń
 14. dziękuję za odwiedziny ;)

  na tę powieść mam chrapkę od dłuższego czasu.. a Twoja recenzja jest tak zachęcająca, że jak tylko wpadnie mi troszkę grosza to prawdopodobnie "Las zębów i rąk" zagości na mojej półce z książkami do przeczytania ;)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Zarąbiście cieszą mnie takie recenzje, tym bardziej, że ta książka już czeka na mnie na mojej półce. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetna okładka. Po prostu tak mi się podoba, że kupię tą książką ze względu na nią. Oczywiście fabuła również zapowiada się interesująco itd. Koniecznie muszę przeczytać :D.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziękuję za odwiedziny:)))))

  Ciekawie piszesz... i zachęcasz:)

  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawa opinia. Dodaje pozycję do listy książek do przeczytania. Pozdrawiam

  P.S. Dziękuję za odwiedziny ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Cieszę się, jeśli kogoś zmotywuję do przeczytania tej książki ;) Jest to dla mnie najlepsza książka przeczytana w tym roku. Mimo upływu czasu i czytaniu już następnej książki, ja nieustannie myślę o tamtej XD

  @lma, Tajemnica33 - cudownie ;)

  bluedress - ja właśnie tutaj widziałam, to czego zabrakło mi w osadzie. Szczególnie, że tamten film, to thriller a "Las..." to horror ;)

  toska82, Alicja - staram się aby było ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie podoba mi się tytuł tej książki, taki głupkowaty mi się wydaje, jednak zachęciłaś mnie swoją recenzją do dania szansy tej powieści. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Już wcześniej chciałam przeczytać tę ksążkę, ale po przeczytaniu twojej recenzji już stem pewna. Naprawdę mnie zachę ciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Loony_lunatic - warto dać jej szanse zapewniam ;)

  Tristezza - Będzie mi miło jeśli książka Ci się spodoba :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Z tego co widzę, to książka jest świetna. Będę musiał ją sobie załatwić. Czytałem "Igrzyska śmierci" oraz "W pierścieniu ognia", obie części mnie zachwyciły. Zgadzam się, że "Las zębów i rąk" jest w pewnym sensie podobny do dzieł Suzanne Collins- niesie ze sobą ogromny bagaż emocji i przedstawia zniszczony przez ludzi świat, w którym należy nauczyć się walczyć o siebie, aby przeżyć. Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 25. Oj jak bardzo choruję na tę książkę, to nawet nie macie pojęcia. Uwielbiam tematykę zombie, postapokalipsy i w tym przypadku antyutopii... nic tylko polować na "Las zębów i rąk" w księgarniach!! A recenzja bardzo ciekawa!

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...