Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

sobota, 14 maja 2011

Jutro zasady znikają

"Jutro" John Marsden
Wydawnictwo Znak

Zbierasz się wreszcie na odwagę i wychodzisz z cienia. Starasz się przebiec do następnego drzewa. Przez umysł przelatują tysiące myśli, ale tak naprawdę w głowie jest pustka. Ruchy spowalniają jakby to wszystko przydarzyło się komuś innemu, najprawdopodobniej w jakimś filmie. Snop ostrego białego światła przeszywa spokój nocy. Nie słychać syreny, nie ma żadnego ostrzeżenia. Po prostu pada strzał. Tak zaczyna się wojna. Tak może rozpocząć się jutro, które sądzimy, że nigdy nie nadejdzie.

Ellie, Corrie, Fi, Robyn, Homer, Kevin i Lee. Grupa zwyczajnych nastolatków mieszkających w Australii. Zbliżają się kolejne obchody Dnia Pamięci i nikt z nich nie wielkiej ma ochoty na kolejne uczestnictwo w corocznym festynie. Zastanawiają się jednak poważnie nad wyprawą do Piekła. Wbrew swojej nazwie jest to niezwykle urokliwy zakątek świata,tym samym bardzo trudno dostępny. Niewielu udało się tam dotrzeć. Odległość jest spora nawet do pokonania samochodem, a pozostaje jeszcze długa i wyczerpująca wędrówka.
Ryzyko i trud opłacają się. Stała się wręcz rzecz niemożliwa - Piekło okazało się rajem.
Nikt nawet nie dopuszcza do siebie prawdopodobieństwa tego co się wydarzyło podczas tej wyprawy w świecie jaki za sobą bohaterowie pozostawili. Któż mógł przypuszczać, że to po wyjściu z Piekła, rzeczywistość jaką zastaną, okaże się pogrążonym w chaosie wojny światem  ?

Seria "Jutro" zdobyła miliony fanów na całym świecie. Nie trudno się temu dziwić, gdy już zapoznamy się z tą historią. Zawiera zapierającą dech w piersiach akcje, rozluźniające napięcie poczucie humoru kiedy trzeba a do tego pozostaje tak realistyczna.

Znamy historię naszego świata. Uczymy się o niej w szkole, czytamy w książkach, widzimy w filmach dokumentalnych. Okrutny czas wojny, kiedy zacierają się granice jakiejkolwiek moralności ludzkiej. Czas, gdy świat zapomina o tym gdzie dążyć powinien i pogrąża się w otchłani. Zapamiętałam sobie wyraźnie słowa : "To ludzie sami sobie zgotowali ten los". Jest to niezaprzeczalna prawda.
Często analizujemy przyczyny wybuchy wojen. Poczucie nierówności i niesprawiedliwości. Chęć zdobycia większej władzy, nowe obszary, o które można powiększyć terytorium. Żaden z nich, nawet najbardziej wiarygodny, nie usprawiedliwi tego co dzieje się potem.
Kłótnie polityków w telewizji - czy ktoś zwraca na nie jakąkolwiek uwagę ? Samoloty i śmigłowce - czy chociaż podnosisz głowę by na nie spojrzeć gdy przelatują nisko po niebie ?
Po co to robić ? Przecież żyjemy w czasach pokoju. Problem w tym, że pokoju nigdy nie ma na całym świecie, zawsze gdzieś toczy się wojna. Jak więc jak ja i Ty byśmy się zachowali gdyby to spotkało właśnie nas ?
Nie znam odpowiedzi, a swoich przypuszczeń nie mogę być pewna.
Wydaje mi się jednak, że wszyscy bohaterowie serii "Jutro" pokazują rzecz niespotykaną. Zwykli młodzi ludzie, to oni w obliczu zagłady starego świata wyznaczają swoje zasady i nie poddają się.

Nie wiem do jakiej innej serii mogłabym to porównać. Jest to z całą pewnością literatura podoba do antyutopijnej, moim zdaniem jednak o wiele bardziej wstrząsająca. W Igrzyskach Śmierci czy Dobranych widzimy już świat, jakim jest po przemianie, dodatkowo dzieje się to wiele wiele lat później. Nie widzimy samego strasznego procesu ani jak do tego doszło. Seria GONE jest chyba najbardziej zbliżona, jednak zawiera ona elementy paranormalne a przez to staje się mniej prawdopodobna aby mogła przydarzyć się właśnie nam.
Nie ma jednak żadnej przeszkody aby "Jutro" się urzeczywistniło.
Zdecydowanie ze wszystkich wymienionych wcześniej ten właśnie czynnik sprawia, że to najbardziej przerażająca wizja.

Książkę czyta się na jednym wdechu. Nie można przestać. Styl w jakim relacjonowane są zdarzenia wciąga całkowicie. Czytając ją zdarzyło mi się zerwać w jednej chwili na dźwięk nadlatującego blisko helikoptera, aby sprawdzić jaki to samolot. Udało mi się także obejrzeć ekranizacją i przyznać muszę, że choć zawarto elementy główne, to czuje się niekompletność całego obrazu oglądając tylko film. Pozmieniano wiele scen, część z nich zmodyfikowano aby przyśpieszyć jeszcze bardziej akcję i zwiększyć napięcie. Film podobnie jak książka może targać naszymi nerwami ale nie zrobi tego tak dobrze jak powieść. Efekty specjalne są niesamowite ale najbardziej mrożące krew w żyłach obrazy odsuwa nam przecież własna wyobraźnia.

Czy w świcie gdzie znikają wszelkie zasady znajdzie się miejsce na przyjaźń,zaufania, oddanie, poświęcenie,
dobroć i miłość ? Jak zmienia się charakter człowieka, który zmuszony zostaje do ostateczności ? Podda się czy podejmie walkę w imię bliskich, rodziny i wolności ? I co najważniejsze, czy kiedy nadejdzie już koniec, te wszystkie powody wystarczą w pełni jako usprawiedliwienie Twoich czynów ? Czy pozwolą Ci spać spokojnie ?

Jeśli nie obawiasz się spojrzeć w przyszłość, to serdecznie polecam.
Nie mogę doczekać się części następnej.

Moja ocena : 8 / 10

Seria JUTRO obejmuje :
1. Jutro <---
2. W pułapce nocy - RECENZJA
3. W objęciach chłodu  RECENZJA
4. Przyjaciele mroku  RECENZJA
5. Burning For Revenge (początek roku 2012)
6. The Night Is For Hunting (2012)
7. The Other Side Of Dawn (2012)

Egzemplarz otrzymałam dzięki Lubimy Czytać  
za co bardzo dziękuję
(Wygrana w konkursie ufundowana przez wydawnictwo Znak)

Jest mi bardzo miło również poinformować, że otrzymałam szanse przeczytania i napisania recenzji "W pułapce nocy" jeszcze przed premierą - za co bardzo dziękuję.

12 komentarzy:

 1. Z pewnością przeczytam, bo wszyscy tak zachwalają, że chyba się nie oprę pokusie:)))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytam na 100%, to już któraś z kolei tak pozytywna ocena, więc wiadomo, że się nie oprę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie ją czytam, jestem niesamowicie zachwycona, szkoda że taka krótka :( drugą część na pewno kupię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Również miałam okazję przeczytać "Jutro" i z niecierpliwością czekam na drugą część :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała książka:) Nie mogę doczekać się drugiej części!

  OdpowiedzUsuń
 6. Evita, MirandaKorner - dobrze, że już tak mało czekania do premiery drugiego tomu ;)

  Mircia - czekam na Twoją recenzje :D

  kasandra_85 i Ven - słusznie ludzie tą powieść chwalą, sama nie mogłam usiedzieć spokojnie czytają pozytywne opinie innych osób, a nie mogąc jeszcze przeczytać książki w tamtym czasie ;P

  OdpowiedzUsuń
 7. mnie się książka bardzo podobała już się nie mogę doczekać by przeczytać kolejną część :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi niesamowicie zachęcająco!

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie, chyba przeczytam, jeśli dopadnę ją w bibliotece. c;

  OdpowiedzUsuń
 10. Wizja jutra bardzo mi się podoba, muszę się z nią koniecznie zapoznać !

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno przeczytam, chętnie obejrzę również ekranizację - czyżbym przegapiła ją w kinie?... Czasem trochę nie nadążam za repertuarem... ;) Mądre jest to, co piszesz o historii, o wojnie - mam podobne przemyślenia.

  OdpowiedzUsuń
 12. "Jutro"- co tu dużo mówić, świetna książka. Również udało mi się ją przeczytać i byłem nią mile zachwycony. Z początku nie sądziłem, że mnie aż tak w ciągnie- jednak myliłem się. Teraz w niecierpliwości czekam na kolejną część. Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...