Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 5 września 2011

Piękno w swej istocie

"Śliczni" - Scott Westerfeld
[ Pretties ] Tom 2 serii Brzydcy, Śliczni, Wyjątkowi
Wydawnictwo Egmont

Poznaj antyutopijną rzeczywistość - poznaj Cenę Piękna - recenzje tom 1 "Brzydcy"

Niebo rozświetlają tysiące sztucznych ogni. Tańczący wkoło ludzie unoszą kieliszki w niemym toaście za wspaniałe życie. W ich tęczówkach lśnią blaskiem najprawdziwsze diamenty. Po ich skroniach wspinają się tatuaże, które pulsują wraz z przyśpieszonym rytmem serca. Oblicze piękna w każdej z tych osób, które tego wieczoru lśni na najwyższym wieżowcu Miasta Nowych Ślicznych. Życie to wieczna impreza, która nigdy się nie kończy. Nie w tym perfekcyjnym świecie.

PIĘKNE OBLICZE, BRZYDKI UMYSŁ
Tally Youngblood marzyła tylko o jednym. Wraz z wybiciem godziny jej szesnastych urodzin miała przejść przez operację i stać się jedną z nowych Ślicznych, tak jak tysiąc Brzydkich przed nią. Tak się jednak nie stało. Zamieszana w ucieczkę swojej przyjaciółki została zmuszona sprowadzić ją na dobrą drogę. Prawie przypłacając to życiem, dotarła do miasta ulotnego niczym mgła - Dym, siedziba rebeliantów. Miała zdradzić, lecz tam poznała największe kłamstwa jakimi żyła dotychczas w Mieście. Nie podobało jej się wiele aspektów niewygodnego życia w głuszy, ale miała dla kogo tam zostać.
Nieświadomie jednak zdradziła. Aby odkupić swoje winy ponownie udała się do miasta aby tym razem stać się Śliczną... lecz na tej szali złożyła własną osobowość.

ZAPOMNIANY LIST Z PRZESZŁOŚCI
Tally żyje teraz w Mieście Nowych Ślicznych. Jest popularna i zaproszona do najbardziej elitarnej grupy Ślicznych - Krymów. Wstęp tylko dla tych, którzy za swoich Brzydkich czasów robili numery godne podziwu, godne miana "kryminalistów". Poznaje Zane'a, który w swojej przeszłości ma także spotkania w Wyjątkowych Okolicznościach. W dodatku otrzymuje list od siebie samej z przeszłości. Pisze w nim, że dobrowolnie przyjmie lek (znajdujący się w fazie eksperymentalnej) aby odzyskać swoje dawne ja i powrócić do Dymu. Dlaczego miałaby to robić ? Czemu poświęcać perfekcyjnie dopracowane życie dla tak wielkiej i niebezpiecznej niewiadomej ? Jeśli lek nie zadziała, może przypłacić to życiem i nie uratuje ją wówczas nawet najnowsza technologia i medycyna Miasta. Zane i Tally rozpoczynają wyścig z czas. Ich pamięć powraca, a oni przebijają się przez słodką mgłę nieświadomości, która spada na umysły Nowych Ślicznych wraz z operacją.
Pragniemy życia doświadczać z całą jego intensywnością. Pragniemy żyć świadomi tego co nas otacza. Wyjątkowe Okoliczności znów interesują się Tally. Tym razem nie dlatego aby ją ukarać, lecz nagrodzić miejscem wśród najbardziej ekstremalnego i niebezpiecznego piękna.

W WALCE O SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ
Drugi tom niezwykle emocjonującej i porywającej antyutopijnej trylogii Brzydcy, Śliczni, Wyjątkowi. Akcja utrzymana na dobrym poziomie, napięcie wciąż wzrasta wraz z coraz to bardziej niebezpiecznymi numerami prawie na miarę Wyjątkowych Okoliczności. Wiemy jakie życie czeka Brzydkich, teraz przekraczamy granice świata wiecznej zabawy, gdzie lśnią tylko i wyłącznie Śliczni. Poznajemy nowych bohaterów oraz na powrót tych starych, których zdawało się już znaliśmy. Tym razem nie uczymy się dostrzegać czym jest piękno, lecz jak zachować najcenniejszy skarb - siebie wraz z tym wszystkim co nas tworzy : wspomnieniami, uczuciami, nadziejami, żalami oraz miłością.
Będziemy świadkami zaskakującego eksperymentu przez który zwątpić będzie można w słuszność obalenia zasady tego antyutopijnego świata. Może życie postrzegane jako szczęście, w błogiej nieświadomości to nie tylko środek kontroli ludzi. Może to jedyna droga wiodąca do ocalenia ?

Już na dniach recenzja tomu 3 i finału losów Tally Youngblood. Właśnie zaczytuję się w tej części i jest wspaniała. Tutaj w roli głównej : Wyjątkowi. Zmysły przykręcone do maximum wraz z eksplozją doznać w walce o przyszłość. Tylko po której staniemy stronie ? Pierwsza antyutopia, gdzie nachodzą nas takie właśnie wątpliwości.
Ponownie zachęcam do tej jednej z lepszy antyutopijnych serii. Z każdą książką jestem coraz bardziej pełna podziwu dla twórczości tego autora.
MOJA OCENA : 9,5 / 10

Polski zwiastun do tej trylogii w recenzji tomu 1 - WARTO !

*** *** ***
Scott Westerfeld to autor także przerażająco wciągającej serii z gatunku steampunk "Lewiatan" - zobacz Alternatywne nici życia - RECENZJA (lub post wcześniej)

Tom 2  "Behemot" już  07.09.2011 w księgarniach ! 
RECENZJA NA BLOGU - WKRÓTCE (nie mogę się doczekać!)

16 komentarzy:

 1. Ja widzę, że ty lubisz publikować późno w nocy :P Po tą antyutopie już dawno bym sięgnęła ale nie mam jak i skąd i w ogóle jakaś lipa z tymi książkami ostatnio! Jarken się bulwersuje!

  Dzięki za jak zwykle świetną i mega zachęcającą recenzję! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A tak w ogóle to pierwsza! i druga przy okazji :D:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma jej w bibliotece? Nie możliwe ! Jej a ta książka jest już troszkę stara - to z 2007 roku. A może w mieście uczelnianym będzie ? :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak zachwalasz, że chyba będę musiała przyspieszyć czytanie "brzydkich". Mam nadzieję, że mnie również książka przypadnie tak bardzo do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Za mną chodzi ta seria w dzień i w nocy a to za sprawą cudownego zwiastuna, który urzekł mnie i oczarował. Jak tylko będę miał okazję gdzieś promocyjne upolować całą serię, to chętnie zakupię i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesująca recenzja, ciekawa książka, trzeba jej poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Baaardzo mnie zainteresowałaś tą trylogią, tym bardziej, że neiczęsto sięgam po tego typu ksiązki. Teraz czuję, że muszę :) Dobrze że to wydanie z 2007 roku, to łatwiej będzie dorwać niż nowość. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie pierwszy tom tej serii był masakrą jakich mało. Strasznie mi się nie podobała. Nie dość, że się nudziłam jak mops to jeszcze ci bohaterowie jacyś tacy... Nie, zdecydowanie nie dla mnie...
  Gdybym nie miała do czynienia z twórczością Westerfelda wcześniej to Twoja recenzja bardzo, ale to bardzo by mnie zachęciła, ale po tym co przeszłam czytając "Brzydkich" dam sobie spokój ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie bym przeczytała tę serię, ale na razie i tak mam sporo nieprzeczytanych książek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Recenzja tego tomu trochę bardziej mnie zachęciła do tej serii, jednak raczej sobie odpuszczę, gdyż antyutopijne nie są moim ulubionym gatunkiem literackim.

  OdpowiedzUsuń
 11. Strasznie mnie zachęciłąś, chętnie przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakkolwiek sporo antyutopii mam w planach, po tę serię sięgnę jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ale mnie zaintrygowałaś tą serią! Muszę się rozejrzeć za nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam i średnio mi się podobało... Najlepsza i tak jest trzecia część, natomiast nie polecam Nieważców. To była totalna klapa. Nigdy się tak nie wynudziłam przy lekturze. Nie sięgnęłam nawet po Nieważców 2.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak tylko przeczytam "Brzydkich", to z pewnością sięgnę i po kontynuację :) Chyba, że naprawdę mi się nie spodoba, w co wątpię ;)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...