Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 4 września 2011

Alternatywne nici życia

"Lewiatan" - Scott Westerfeld
Wydawnictwo Rebis
Tom 1 Trylogii

Spoglądasz w niebo i widzisz coś, co może się zdarzyć tylko we śnie. Olbrzymi statek na podobieństwo wieloryba przesłania słońce. Po jego grzbiecie przemieszczają się ludzie i zwierzęta, wkoło niego po niebo śmigają jastrzębie. Błękit nieba równa się teraz morskie toni. Gdy na chwilę spojrzysz na ziemię na linii horyzontu ukaże Ci się ogromna maszyna. Porusza się na wielu odnogach i przemieszcza niezwykle szybko wraz z liczną eskortą naziemną niczym stadem mechanicznych stworzeń. "Kiedy książka pojawia się w twoich snach, nie możesz jej zignorować". Gdy raz zawitasz do świata Lewiatana, nie będziesz chciał go na dłużej opuścić.

NICI ŻYCIA które się splatają
Świat w którym niezależnie wrastają obok siebie tak skrajne dwie potęgi. Wraz z odkryciem przez Darwina nici życia DNA możliwe stało się wskrzeszenie wymarłych gatunków i powołanie do życia zupełnie nowych ekosystemów w jednym organizmie. Rzeczywistość darwinistów w Anglii, Francji i Rosji całkowicie uniezależniła się od wyczerpanych zasobów energii. Byli jednak i tacy, którzy zabawę z kodem życia uznali za bezbożną praktykę i skupili się na udoskonalaniu technologii. Sterowce, machiny kroczące i wiele innych wynalazków przemierza teraz Niemcy, Austro-Węgry i Imperium Osmańskie.

Historia w wielu punktach łącząca się z losami rzeczywistej pierwszej wojny światowej, jednak technologicznie na o wiele wyższym poziomie. "Taka jest natura nurtu steampunk, który miesza przyszłość z przeszłością." Opowieść tą przedstawi nam dwójka bohaterów - Alek i Deryn.
Jak wszyscy wiemy pierwszą wojnę zaczyna zamach w Sarajewie, tak i tutaj to miejsce ma zdarzenie. Alek to syn zamordowanego arcyksięcia i jego małżonki. Zostaje wyrwany w środku nocy pod pretekstem ćwiczeń polowych. Gdy ich maszyna krocząca umyka z Austro-Węgier młodzieniec wątpi w intencje swoich wieloletnich opiekunów i mistrzów. Bolesna prawda jest jednak niezaprzeczalna, a imperium Habsburgów może pewnego dnia potrzebować swego dziedzica.

Dziewczyna w służbach powietrznych to rzecz niepojęta, ale nie dla Deryn. Ona pamięta wspólne loty z ojcem i nie ma zamiaru ładnie kłaniać się ubrana w piękne suknie na salonach Anglii. W przebraniu chłopca (pod imieniem Dylan) i z pomocą swego kuzyna udaje jej się dostać nawet na pokład Lewiatana. Jak długo jej tajemnica pozostanie w ukryciu ? Pewnego dnia "losy dwojga bohaterów, których różni niemal wszystko, niespodziewanie się przecinają". Czyj sekret ujrzy światło dzienne jako pierwszy ? 

ANTYUTOPIA I STEAMPUNK  czyli o autorze
Scott Westerfeld nie ma sobie równego w kreowaniu alternatywnych rzeczywistości. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Wcześniej zabrał on czytelnika w antyutopijną rzeczywistość świata Brzydkich, Ślicznych i Wyjątkowych. Wszystkie powieści tego autora cechuje niezwykle zajmująca akcja, bohaterowie długo zapadający w pamięć, atmosfera tajemnicy i nieustannej walki w takim samym stopniu o samych siebie jak i o lepsze jutro dla całego świata. Nic nie jest zbyt barwne ani wymuszone i choć te rzeczywistości nie są prawdziwe, to czytelnik nie może się wprost oderwać od fabuły aby powrócić do świata realnego.

REKOMENDACJE czyli dlaczego warto
Doskonałe i stopniowe wprowadzenie w nową rzeczywistość wraz z obietnicą przygody i licznych sekretów, które wyjawione zostaną dopiero później. Postęp technologiczny tak dokładnie przemyślany, że wydaje się jak najbardziej możliwy i rzeczywisty. Na pierwszym miejscu stoi jednak niepodzielnie akcja, niezaprzeczalnie zapierająca dech w piersiach. Wątek miłosny rozwijać się będzie stopniowo i jest bardzo subtelny, to jedynie dodatkowa perełka tej powieści.Książka jest wydane przepięknie. Nie można się na nią napatrzeć. Ilustracje Keith Thompson pomagają nam tam, gdzie wyobraźnia nie zna swych granic. Zamieszona została też rozkładana mapka tej alternatywnej rzeczywistości dla Europy, która ułatwia nam śledzenie losów bohaterów i poznanie rozkładu sił między maszynami a darwinistami. Na okładce to jednak nie rysunek, ale zdjęcie i jest to Alek. Na okładce tomu drugiego znajduje się Deryn. Zdjęcia zamieszone są obok recenzji.

Jeśli więc lubicie dobrą przygodę, ta książka jest z całą pewnością przeznaczona właśnie dla was. Gdy świat Brzydkich, Ślicznych i Wyjątkowych was zachwycił, nie macie na co czekać, tylko zabierać się razem z bohaterami na pokład Lewiatana. Fani gatunku steampunk również będą z całą pewnością zachwyceni (gdy polubiliście świat Alexi Tarabotti)

MOJA OCENA : 10+/10

Strona autora - tam także inne zdjęcia i informacje o serii http://scottwesterfeld.com/
Zwiastun (tutaj sporo ilustracji z pierwszego tomu!)


RECENZJA  TOMU 2 - "Behemot" - TUTAJ 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Rebis. 

Strona ilustratora książki - www.keiththompsonart.com
Mapka Europy w świecie Lewiatana ---> KLIK  
Alek - KLIK

21 komentarzy:

 1. Naprawdę, naprawdę kocham tą książkę! c: Właściwie uwielbiam wszystko, co wyszło spod ręki pana Westerfelda. c;
  Wyczekuję Behemota, miał być w październiku, a jest w zapowiedziach wrześniowych, więc konkretnie nie wiadomo.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Lukrecja właśnie zastanawiałam się kiedy można oczekiwać tomu 2. Miejmy nadzieję, że jednak wrzesień ;) Książki tego autorka u mnie na honorowym miejscu ;) A premiera tomu 3 w USA 20.09.2011 :D

  OdpowiedzUsuń
 3. muuszę się nad nią zastanowić ;) ale Twoja recenzja zdecydowanie będzie w tym pomocna :D

  pozderki xD
  Mircia

  OdpowiedzUsuń
 4. O rany , ale mnie zachwyciłaś swą recenzją, niemal czułam wypływające emocje. Też chce bardzo poznać tę książkę i sama poczuć tę ikrę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Steampunk! Muszę mieć tą książkę bez dwóch zdań! Dzięki za genialną recenzję :D Jak zwykle mnie zachęciłaś i stanę się przez ciebie biedniejsza :D:D

  OdpowiedzUsuń
 6. Prawdę mówiąc czytałam już wcześniej sporo o tym tytule, ale nie zwróciłam wówczas na niego zbytniej uwagi. Jako że historia I i II wojny światowej jest tym działem historii, który najbardziej mnie interesuje, chyba jednak dam się skusić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam małe wątpliwości ale rozwiewały się z każdą linijką Twojej recenzji. Dzięki Cass! Teraz wiem, że warto :-)

  Buziaki :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam już parę pozytywnych opinii tej książki, ale nie zdołały mnie one do końca przekonać. Teraz wiem, że nie muszę się już wahać i mogę po tę książkę sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna mam ochotę na lekturę "Lewiatana". Miałam go sobie nawet kupić... Z całą pewnością przeczytam :).

  OdpowiedzUsuń
 10. Lewiatana już przeczytałam i recenzje opublikowałam w piątek, książka nawet nawet. :) Na mojej półce już stoi Behemot i może w tym tygodniu zacznę czytać. :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tyle dobrych opinii przeczytanych o tej książce więc poszukam jej :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Okładka zdecydowanie mi się nie podoba, ale zawartość powinna przypaść mi do gustu. Zwłaszcza jeśli to seria takiego wysokoocenionego autora

  OdpowiedzUsuń
 13. Rany, naprawdę czuję się przekonana do przeczytania tej książki! Uwielbiam alternatywną historię, a tu nawet przedział czasowy mi odpowiada! Z chęcią sięgnę!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jaka wysoka ocena! Z pewnością przeczytam.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. kurczę, ocena jest tak wysoka, a recenzja tak zachwala, że choć wcześniej o niej nie słyszałam, nie wyobrażam sobie, żebym mogła nie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakoś mnie do nich nie ciągnie, ale się rozejrzę, skoro polecasz :)

  OdpowiedzUsuń
 17. http://ksiazki-dla-nastolatek-i-nie-tylko.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie znam tego autora, a z Twojej recenzji wynika, że powinnam jednak się z nim zapoznać! :) skuszę się na pewno jak tylko znajdę czas :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Z początku nie ciągnęło mnie szczególnie do tych książek, mimo że kojarzyłam autora właśnie z serii "Brzydcy" i jeszcze jednej, którą bardzo bym chciała przeczytać, która nie została wydana u nas. Teraz widzę, że muszę się jeszcze raz zastanowić, bo zachęciłaś mnie do "Lewiatana" ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Brzmi ciekawie, a ocena zachęca do natychmiastowego sięgnięcia po książkę... Którą najpierw trzeba jednak zakupić ;) Chętnie to zrobię jak najszybciej.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zostałam zaintrygowana, a gdy dodać do tego jeszcze fakt, że jestem świeżo po pierwszej części perypetii Alexi Tarabotti, które śledziłam z niemałymi wypiekami na twarzy, to wyjdzie mi, nie chybnie, że "Lewiatan" w najbliższym czasie zawita do mojej domowej biblioteczki ;)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...