Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 12 września 2011

Wyczucie przestworzy

"Behemot" - Scott Westerfeld
Tom 2 Trylogii Lewiatan
Wydawnictwo Rebis

Alternatywne nici życia czyli recenzja TOM1 LEWIATAN

Lewiatan dryfuje spokojnie nad morzem Śródziemnym. Ciekawskie delfiny chcę dotrzymać kroku temu olbrzymiemu stworzeniu wodorowemu, które zamiast w wodzie płynie w powietrzu. Chwilowy pokój od ogarniętej Europą wojny znika wraz z przybyciem bohaterów do Konstantynopola. Od tego kto uzyska wpływy w Imperium Osmańskim, darwiniście czy chrzęsty, mogą zależeć losy tej wojny. Wpływy niemieckie okazują się jednak o wiele silniejsze niż przypuszczano i Lewiatan mógł tym razem przybyć za późno.
Alek, następca tronu Austro-Węgier, chcę jak najszybciej zakończyć ten konflikt. Deryn jest już pewna tylko jednego - zostanie z nim i pomoże za wszelką cenę, nawet jeśli nigdy nie będzie mogła zdradzić kim naprawdę jest i co czuje.


MECHANICZNE OBLICZE NOWEJ RZECZYWISTOŚCI
Drugi tom trylogii utrzymanej w konwencji steampunk doskonale utrzymuje napięcie i wzbudza ciekawość czytelnika. Dobrze znane ilustracje autorstwa Keith Thompsona pozwalają rozwinąć wyobraźni skrzydła. Tym razem na okładce mamy Deryn jako Dylana w służbie brytyjskiego lotnictwa.
Sojusz z rewolucjonistami, spotkanie z sułtanem i być może obalenie jego władzy, działa Tesli mogące powstrzymać Lewiatana, zbyt ciekawski dziennikarz amerykańskiego dziennika, nowe stworzenia darwinistów i egzotyczne maszyny kroczące w postaci starożytnej bogini, dżinów i golemów.
Alek powierza coraz więcej swoich sekretów Deryn, a ta nie potrafi wyznać mu całej prawdy. Z każdą chwilą zdaje sobie jednak sprawę, że prawda może nie być w tym momencie najlepsza. Tylko czy kiedykolwiek nadejdzie ten odpowiedni na to moment ?
Zarówno hrabia Volger jak i doktor Barlow nabierają podejrzeń. Nawet otrzymany medal i uratowanie innego kadeta mogłyby nie złagodzić tego rodzaju kary.
Do tego pojawia się Lilit, córka przywódcy sprzymierzonych rewolucjonistów, która zaczyna interesować się ... Dylanem. Co z tego wyniknie ? Czy wizyta bohaterów w odmętach Imperium Osmańskiego może zmienić równowagę sił w tej wojnie ?

W światach jakie tworzy Scott Westerfeld pragnie się pozostać i w nich żyć. Nie dlatego, że są to rzeczywistości tak idealne. Powodem jest siła naszej wyobraźni, która umożliwia zobaczenie tego na własne oczy i jest ona zniewalająca. Kiedy nam się to się uda, nie chcemy już przestać patrzeć.
Autor uwielbiam kończyć akcje w najbardziej nieprzewidywalnym momencie. Znamy jednak przyszły kurs Lewiatana. Nie wracamy do Europy, lecz lecimy wgłąb Azji na granicę darwinistycznej Rosji i Japonii, której to Niemcy wypowiedzieli wojnę. Tutaj rozegra się finał tej wciągającej do granic możliwości trylogii.
Czy czeka nasz także wyprawa poprzez Ocean Spokojny do Ameryki ? Zobaczymy.

MOJA OCENA : 8 / 10 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowanie książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu REBIS.

ZAPOWIEDŹ TOM 3
Finał trylogii w trzecim tomie "Goliath"
Premiera USA : 20.09.2011
Opis [ jest to moje tłumaczenie ]

Alek i Deryn wykończeni są już podróżą dookoła świata w poszukiwaniu sposobu na zakończenie Pierwszej Wielkiej Wojny, próbą odzyskania przez Alka tronu jako księcia Austrii, a w końcu przyznania głosu swojemu własnemu sercu. Dwa pierwsze cele mogą okazać się trudniejsze do osiągnięcia, kiedy ich statek powietrzny Lewiatan zbacza z kursu i kieruję się do serca Azji, dalej od wojny (i korony). Jeśli zaś chodzi o miłość, byłoby o wiele łatwiej gdyby Alek wiedział, że Deryn jest dziewczyną  (Deryn skrywa swój sekret aby służyć w Brytyjskich Siłach Powietrznych). I oczywiście gdyby technicznie rzecz biorąc nie byli wrogami.
Napięcie wzrasta gdy Lewiatan kieruje się do Nowego Yorku z morderczym szaleńcem na pokładzie. Sekretny zostają nagle wyjawione, bohaterowie ponownie ukazują swe oblicze (tym razem prawdziwe) i nic  już nie wydaje się takim jakim było jeszcze przed chwilą w tym zniewalającym zakończeniu do wspaniałej trylogii Scotta Westerfelda.

Źródło anglojęzyczne : http://www.goodreads.com/book/show/9918083-goliath

Polecam także antyutopijną serię autorstwa Scotta Westerfelda "Brzydcy, Śliczni, Wyjątkowi"
Recenzja "Brzydkich" /  recenzja "Ślicznych"  /  recenzja "Wyjątkowych"

12 komentarzy:

 1. chyba raczej nie dla mnie książka. Zapraszam na bloga:

  http://ksiazki-dla-nastolatek-i-nie-tylko.bloog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekałam na tę recenzję! Coraz bardziej przekonuję się do sięgnięcia po ten cykl:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym przeczytała, żebym tylko nie miała i tak tylu nie przeczytanych których posiadam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od jakiegoś czasu "chodzi" za mną ta seria, może w końcu nasze drogi się skrzyżują ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam jak kiedyś wiele osób pisało recenzje pierwszej części. Wówczas miałam niepohamowaną ochotę, ażeby przeczytać powieść, ale po upływie czasu zupełnie o niej zapomniałam. Teraz, po zbyt wielu książkach fantasy, szukam literatury bardziej poważnej. Lecz jeśli kiedyś nadarzy się okazja, to nie wykluczam, że sięgnę po "Lewiatan" - wolę zacząć od pierwszej części. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio chciałam kupić "Lewiatan", ale niestety mi się nie udało :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Taka wysoka ocena? Coś mnie do tej książki w ogóle nie ciągnie, ale sama nie wiem, może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książkę właśnie skończyłam czytać i nawet nawet :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka trzeciego tomu bardzo mi się podoba, a sama seria zapowiada się ciekawie i zachęcająco ("Brzydcy" z resztą też). Panie Westerfeld, nadchodzę:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak już powiedziałam, zdecydowanie sięgnę ;) Ah jak Ci zazdroszczę już drugiego tomu!!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. nie czytałam pierwszego tomu i w najbliższym czasie tego nie nadrobię. Tym samym drugiego też nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę zapoznać się z tą serią, bo Brzydcy, Śliczni i Wyjątkowi bardzo przypadli mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...