Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

czwartek, 8 września 2011

Wyjątkowa wsród wyjątkowych

"Wyjątkowi" - Scott Westerfeld
[ Specials 2006 ] TOM 3 trylogii Brzydcy, Śliczni, Wyjątkowi
Wydawnictwo Egmont 2008

Słyszysz ten głos tak wyraźnie jakby ktoś stał obok Ciebie, a to jedynie szept niesiony przez wiatr z odległego lasu. Zapach świerkowych igieł jest tak wyraźny, że czujesz go niczym słodki syrop w ustach. Dostrzegasz kontur każdej fali w zburzonym korycie rzeki. "Ciało zbudowano na utwardzonym szkielecie ceramicznym, paznokcie i zęby zamieniono w broń, zaś mięśnie i ośrodki odruchów" podkręcone do maximum. Ostre kości policzkowe twarzy z której spoglądają perfekcyjnie czarne tęczówki. Nie jednak wygląda jest przerażający ale to oblicze świata jakie można dzięki niemu oglądać, tak piękne i doskonała, że aż porażające.

"Gdy wszyscy ludzie tego świata uczą się postrzegać piękno jako piękno,
pojawia się świadomość brzydoty.
Gdy wszyscy poznają dobro jako dobro, pojawia się świadomość zła"*


Wyjątkowe Okoliczności były jedynie miejską legendą. Można było przeżyć całe swe życie i żadnego z nich nie spotkać, ale nie Tally. Ona chciała tylko z wybiciem godziny swych urodzin porzucić brzydkie oblicze i stać się jedną z Ślicznych. Odebrano jej to marzenie zmuszając do zdrady przyjaciół. Gdy mimo jej usilnych starań ponownie ją wytropiono i zabrano do miasta by przemienić w Nową Śliczną, ona już tego nie chciała. Nie za taką cenę. Operacja odbiera osobowość i wolę walki. Tally sama pokonała chirurgicznie wytworzoną skazę. Gdy myślała, że już jej się udało odkupić wini i ocalić przyjaciół, znów pojawiły się Wyjątkowe Okoliczności.
W pierwszym tomie Tally witała kolejny paskudny dzień oczekiwania jako Brzydka. W części drugiej obudziła się w apartamentowcu jako Nowa Śliczna. Teraz przebudzi się jako najbardziej wyjątkowa z Wyjątkowych. Rekrutacja do Wyjątkowych Okoliczności została zakończona.

"Każdy spogląda w przyszłość, świadom własnej przeszłości"**
Tally tym razem pozostawiono wszystkie wspomnienia aby dokładnie wiedziała, gdzie zmierza jej zemsta. Nowy Dym, gdziekolwiek jest, musi upaść a wraz z nim David i jego matka przez których rozpętało się to piekło z lekiem na skazy dla Nowych Ślicznych. Tally wraz z Shay należą teraz do Nacinaczy, najmłodszej grupy Wyjątkowych Okoliczności jaką kiedykolwiek stworzono.
Rozpoczyna się bezwzględny pościg i walka o przyszłość. Bez skaz ludzkość ponownie zniszczy głuszę, która dopiero co zdołała się odrodzić po spuściźnie Rdzawców i na powrót pogrąży się w wojnie. Tally wyszkolono nie po to aby broniła obywateli miasta lub zabijała Dymiarzy. Stworzono ją na nowo, uzmysławiając jej okrom piękna tego świata aby nikomu nie pozwoliła go zniszczyć.

David, Zane, Shay, Peris - kogo z nich straci a kogo ocali gdy ten pełen doskonałości świat pogrąży się w wojnie ? Kto wywołał ten konflikt i kto tym razem go zakończy ? Czy Tally uda się raz jeszcze wygrać z bezwzględnymi realiami operacji i zachować wierność wobec sobie samej ?

FINAŁ PRZYSZŁOŚCI
Finałowa część tej niezwykłej antyutopijne trylogii autorstwa Scotta Westerfelda. Percepcja doznań i akcja podkręcone do swojego maximum. Dla Tally jako jednej z Wyjątkowych nie ma bowiem praktycznie żadnych ograniczeń. Absolutnie nieprzewidywalna fabuła jak i sama końcówka tej niesamowitej opowieści. Od pierwszej części, od chwili obejrzenia zwiastuna, wiedziałam, że Tally to jakimś czasie czeka los Wyjątkowej. Nie wiedziałam tylko jak do tego dojdzie. Zdradzenie tego szczegółu w niczym nie zepsuło mi czytania. Jest do zdecydowanie jedna z tych serii do której będę wielokrotnie powracać. Zdecydowanie zdyskwalifikowała większość antyutopii jakie pojawiają się obecnie na rynku, choć sama została napisana już dość dawno temu. Świat samotnych lecz samowystarczalnych miast rozrzuconych po kontynentach w otoczeniu dzikiej głuszy porywa od pierwszego tomu, zachwyca postępem technologicznym, ale i niesie niezwykle ważne przesłanie.
"Wolność jednocześnie niszczy."***

MOJA OCENA : 9,5 / 10

TOM 1 - "Cena piękna" - RECENZJA "Brzydkich"
TOM 2 - "Piękno w swej istocie" - RECENZJA "Ślicznych"

Podsumowanie Trylogii
Tally nie była urodzoną rewolucjonistką. Nie pragnęła buntu. Lubiła łamać zasady, ale zawsze chciała stać się jedną z Ślicznych. Jej celem nie było obalenie porządku świata jaki wyznaczyło jej miasto.W historię tą została wplątana zupełnie przypadkowo. To jednak nikt inny, ale ona stała się dowodem na to, że ludzkiej duszy nie można odmienić za pomocą najbardziej zaawansowanej technologicznie operacji. Można zmienić sposób postrzegania milionów ludzi, sprawić, że w pięknie dostrzegą niedoskonałość i brzydotę. Nie można odmienić za to każdego serca z osobna, bo to nikt inny tylko my kształtujemy nas samych od początku aż do samego końca.
Każdy tom pokazywał nam realia życia warstw Brzydkich, Ślicznych i Wyjątkowych. Na każdej z nich o czym się marzy, lecz wraz z utratą zewnętrznej brzydkiej powłoki traci się coś o wiele więcej. Nie doświadczają świadomej pełni szczęścia też pozornie posiadający wszystko Śliczni. Okrutnie rani też taka świadomość i spojrzenia na świat jakim obdarzono Wyjątkowych.

Nieważcy czyli dodatkowy tom
Autor nie pozostawia nam jednak tylko samych przypuszczeń (jak większość autorów antyutopii) jak dalej rozwinął się ten świat przyszłości po rewolucji jaką wywołała Tally Youngblood. Dalsze losy w dwóch częściach Nieważkich. Recenzja wkrótce.

Na podsumowanie i ponownie zachęcenie do tej serii (najlepszej jaką przeczytałam w te wakacje)- jeszcze raz piękny polski zwiastun Brzydkich, Ślicznych i Wyjątkowych.
Cytaty :
*Lao-tsy, Wielka Księga Tao **Pearl S. Buck *** Tally Youngblood :)

21 komentarzy:

 1. hm... może się przekonam. Jakoś do antyutopii mnie nie ciągnie, a już na pewno nie do takich. Jakoś nowoczesny postęp gryzie się z moim priorytetem - a la średniowiecznym światem fantasy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po przeczytaniu twoich recenzji, mam ochotę odwiedzić bibliotekę jak najszybciej, aby znów przeczytać tę trylogię. Z niecierpliwością czekam na recenzję "Nieważkich" - tej części jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem oczarowana ,,wyjątkowością'' tej książki. Mam nadzieję, że uda mi się nabyć wszystkie jej części. A zwiastun ogromnie mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szykuje się prawdziwa perełka, będę musiała się za nią rozejrzeć:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. I recenzja kolejnego tomu, który zapowiada się świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niecierpliwie czekam na recenzję "Nieważkich", bo jeszcze ich nie czytałam. :)
  Co do "Brzydkich", "Ślicznych" i "Wyjątkowych", jest to naprawdę świetna seria antyutopijna i chyba muszę przeczytać ją po raz kolejny. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. nie czytałam żadnego tomu z tej serii, ale myślę, że kiedyś to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jestem pewna, czy ta książka by mi się spodobała. Ale może kiedyś postaram się to sprawdzić i przeczytam :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam nadzieję kiedyś przeczytać wszystkie 3 tomy tej serri, a także Lewiatana - kurczę, a miałam świetną okazję by go kupić ^^

  OdpowiedzUsuń
 10. I jak tu nie sięgać po tak wychwaloną trylogię? Pewnie nie zaskoczy mnie jakoś wyjątkowo, ale mam nadzieję, że także nie zawiedzie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Recenzja zachęca do tej książki, jak i całej trylogii :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Rozglądam się za tą serią ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak tylko wypatrzę w bibliotece, na pewno sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. jeeenneneny jak fajnie spotkać kogoś, kto tak samo zachwycił się "Brzydkimi" jak ja sama :D <3 <3 <3 <3

  Mircia

  OdpowiedzUsuń
 15. Słyszałam o tej serii, ale jakoś nigdy nie mogłam się do niej przekonać. Twoja recenzja i zachwyty trochę zmieniły moje podejscie, ale póki co nie aż tak bym przeczytała w najbliższym czasie xD

  OdpowiedzUsuń
 16. Muszę w końcu przeczytać pierwszą część bo zapowiada sie nieźle ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zupełnie nie słyszałam o tej serii, ale mnie teraz zaintrygowałaś. Jeśli będzie okazja to może przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Koniecznie muszę zabrać się za tę serię, bo inaczej dużo stracę!

  OdpowiedzUsuń
 19. Kupię na bank. Muszę przeczytać.:D:D:D I zapraszam na bloga

  http://ksiazki-dla-nastolatek-i-nie-tylko.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie mogę się doczekać tych tomów;d Muszę je mieć koniecznie. Druga książka jeszcze bardziej mnie zachęciła.

  OdpowiedzUsuń
 21. Uwielbiam serię "Brzydcy" i jestem naprawdę zasmucona faktem, że jest tak mało popularna w Polsce... To naprawdę dobra książka i z chęcią przeczytam twoją recenzję "Nieważkich" :)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...