Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 10 października 2011

"Pokrewieństwo Wyklętych"


"Okup drapieżców" - Emily Diamand
[ Reavers Ransom/ Flood Child 2009]
Wydawnictwo Wilga
Opis wydawcy - Klik!

Fale przypływu niosą z sobą zapach morza. Szarość dnia powoli ustępuje, mgłę przegania zachodni wiatr i odsłania się błękit nieba. Gdzie nie spojrzysz tam wszystko ogarnia woda, rzeka lub bagniste pola. Mgła oddaje władzę słońcu w zenicie. Nie ma już rozmytych cieni, teraz liczne wieże ruin wyraźnie pną się ku niebu. Wody Taminy odmywają ich brzegi. Dzwony na wieży zegarowej Big Bena wybijają kolejną godzinę. Coraz dalej od Upadku.

ZATOPIONA PRZYSZŁOŚĆ
Jest rok 2216. Świat przeżył Upadek, a to co z niego pozostało stworzyło nową rzeczywistość.
Ostatnie Dziesięć Hrabstw Angii to miejsce gdzie znajduje się wioska Lilly. Bohaterka wychowuje się w prostej osadzie rybackiej, która słynie z przychylności kotów morskich. Jeden z nich wybrał młodą Lilly na swoją panią i to z nią spędza najwięcej czasu, ku zgorszeniu innych mieszkańców osady. Koty potrafią wyczuć  ławicę ryb, złowrogie prądy czy też nadchodzący sztorm. Ciężkie lecz pełne chwil szczęścia życie Lilly zmienia się drastycznie wraz z wizytą drapieżców...
Londyn to teraz miejsce gdzie spotkać można przedstawicieli różnych rodzin drapieżców. To oni przetrwali Upadek w Londynie ogarniętym chaosem, gdy nikt im nie pomógł. Zeth jest synem szefa Angle Isling. To on ma przejąć kiedyś po nim władzę nad jego rodziną, wojskiem i niewolnikami. Wartości są stałe i niezmienne, coś jedna wstrząsa jego światem, gdy zbliża się wizja wojny, której drapieżcy pragną, a pełna jest ona intryg, szpiegów i zdrajców wysłanych nie tylko ze strony tych okropnych Angoli...
Większa Szkocja to obecna potęga światowa. Jej obywatele nie muszą wracać do prymitywnego i brutalnego stylu życia. Ich rzeczywistość pełna jest luksusów i technologii, gdzie solarne statki poszukują dziedzictwa poprzednich cywilizacji z przed Upadku...

OSTATNIE LOGOWANIE ... 147 LAT TEMU

"Okup drapieżców" to prawdziwa antyutopijna wizja świata. Potomkowie pokoleń ocalałych z Upadku podzielili się na dwie grupy tworząc odmienne rzeczywistości i realia życia. Część osób za Upadek obwiniła rozwój technologii i związaną z nim ludzką pychę, zniszczono więc wszystkie puttery (tak, to nasze komputery) i uznano za zło. Dlatego podniosły się wody i nigdy już nie opadły, a chaos ogarnął świat. Byli też inni, która zachowali poprzedni styl życia i udoskonalili technologię. Lecz co było prawdziwą przyczyną Upadku ?

REKOMENDACJE czyli dla kogo i dlaczego warto
Bohaterowie tej powieści mają trzynaście lat, lecz w tamtej rzeczywistości dla Lily to już odpowiedni wiek dla zamążpójścia, a dla Zetha idealny czas na zostanie pełnoprawnym wojownikiem. Książka spodoba się więc zarówno młodszej młodzieży, jak i starszym czytelnikom (a szczególnie fanom antyutopii). Narracja podzielona między Lilly i Zeth'a więc odpowiednia dla obu grup.
Książka ukazująca możliwe konsekwencje naszych obecnych działań, lektura potrzebna i idealna na rozpoczęcie przygody z poważniejszą później antyutopią. Spokojnie wprowadzenie, potem wciągnieńcie czytelnika w wir akcji, która nie ustaje aż do końca książki. Czas spędzony na jej lekturze to przyjemność. Podróż wraz z bohaterami często przypomina klimat rodem z Piratów z Karaibów. Śledzenie ich przygód ułatwia mapka umieszczona na początku książki. Wspaniały debiut literacki i świetna propozycja czytelnicza w szczególności dla młodzieży, ale i nie tylko.
MOJA OCENA : 9 / 10
PS.: Były prawdziwe momenty grozy! Nie doceniamy światu przed Upadkiem, który stworzył być może nawet... sztuczną inteligencje. Zachęcam do lektury! Nie mogę się doczekać tomu 2!
Nagrody : Książka zwyciężyła w konkursie The Times na najlepszą książkę młodzieżową fantasy w roku 2008.


TOM 2 - DZIECI POTOPU
Wszystko jest inne. Londyn to miasto biedaków. Mocarstwem jest Większa Szkocja. Na morzu prym wiodą drapieżcy. Ludzie żyją bez technologii i komputerów.
Czy Lilly po raz kolejny udowodni, że jest mądrzejsza i sprytniejsza od innych i czy uratuje swojego przyjaciela - komputer?
Czy Lexy, córce premiera, uda się ostatecznie uwolnić od podłego ojca i zostać z Lilly?
Czy Zeph poradzi sobie jako szef rodziny drapieżców?

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu WILGA
*Tytuł recenzji zaczerpnięty z tytułu jednego z rozdziałów książki ;)

14 komentarzy:

 1. IMHO recenzja dobra, aczkolwiek z rzeczy traktujących o antyutopiach wolę jednak "twarde"sci-fi. Dick i Cromwell, to niekwestionowani królowie gatunku i wątpie by ktokolwiek mógł się z nimi mierzyć. Od siebie z czystym sumieniem mogę polecić jeszcze braci Strugackich, którzy mimo iż trochę w polsce zapomniani, stworzyli kilka na prawdę ciekawych realmów (vide. "piknik na skraju drogi".

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio mam ochotę na przeczytanie jakiejś antyutopii, z przyjemnością sięgnę po "Okup drapieżców":)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej powieści, ale nie miałam okazji przeczytać, chętnie to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Początkowo miałam sobie odpuścić tę książkę, ale jak wiesz jestem miłośniczką mocniejszych akcentów i jak przeczytałam, że i w tej pozycji znajdzie się parę wątków grozy , to mój umysł od razu zaalarmował przekazując informację, że trzeba nabyć tę książkę. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna antyutopia? to ja zdecydowanie mam ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka raczej nie w moich klimatach, ale okładka rewelacyjna - podobnie jak recenzja:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka bardzo dobra jako prezent dla kogoś ;)
  Szczególnie młodsza młodzież - to właśnie ją bym wybrała sama lub poleciła.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czeka na mnie ta książka i jakoś nie bardzo miałam ochotę się za nią zabierać - recenzje mają jednak wielką moc sprawdzą,bo za moment zabieram się za "Okup Drapieżców" i po raz pierwszy ciesze, że mam tę książkę. ;))

  OdpowiedzUsuń
 9. jestem na tak, zwłaszcza, że ostatnio spodobał mi się ten gatunek. chciałabym ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. cały czas czeka na półce, ale już niedługo przyjdzie i na nią pora :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Autorka jest mi skądś znana, nie mogę sobie tylko przypomnieć skąd. Świetna recenzja i wysoka ocena - możliwe, że skuszę się na książkę. Miła odskocznia od tego co zazwyczaj czytam:P
  Dodaję do obserwowanych:)
  Larysa-recenzuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. czytałam i bardzo mile ją wspominam. już się nie mogę doczekać drugiego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Książeczka już czeka na półce - nawet nie sądziłam, że będzie tak dobra :D:D

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja też się po niej nie spodziewałam tego rodzaju treści i emocji ;)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...