Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

wtorek, 10 kwietnia 2012

A Place of Secrets - Rachel Hore


"Pod nocnym niebem" - Rachel Hore
[ A Place of Secrets ]
OPOWIEŚĆ W JEDNYM TOMIE
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Przechadzając się po parkowych terenach, otaczających rezydencje na terenie całej Anglii i nie tylko, można swoją wędrówkę często zakończyć u stóp folly. Wieże, ruiny zamków lub starożytne świątynie z czasów rzymskich. Obiekty te zostały wzniesione w latach dużo późniejszych, szczególnie popularne w osiemnastym wieku. Miały być niecodzienne, fantazyjne, zaskakujące z zestawieniu z otoczeniem, część z nich spełniała także dodatkowe funkcje. Na szczycie jednej z nich astronom amator wraz z swoją przybraną córką dokonają jednego z największych odkryć stulecia.

TAJEMNICA FOLLY
Historia folly trwa poprzez wieki, a tajemnice przeszłości możemy poznać dzięki dociekliwej Jude, która dokonuje wyceny biblioteczki Anthony’ego Wickhama, astronoma amatora z osiemnastego wieku. Odkrywa ukryte tam jego dzienniki, które z czasem pisać zaczęła Esther Wickham, jej śladu nie ma jednak w rodzinnych drzewach genaologicznych. Niedopowiedziane fragmenty historii zdają się ujawniać sny Jude, a także jej siostrzenicy. Fragmenty układanki trzeba połączyć w całość, a przewodzi wszystkiemu mapa nieba.

SIÓDMA PLANETA
"Pod nocnym niebem" to moje pierwsze spotkanie z brytyjską pisarką Rachel Hore. Akcję swojej powieści osadziła w rodzinnym hrabstwie Norfolk. Opowieść o tajemniczej Esther i jej przybranym ojcu, którzy zamieniają noc na dzień, przeczesują nocny nieboskłon, wzorowana jest na prawdziwych postaciach William Herschel i jego siostry, którzy za pomocą teleskopu o wzmocnionych soczewkach odkryli siódmą planetę układu słonecznego, dzisiaj zwaną Uranem. Folly, podobna do tej opisanej w powieści, związana byłą z historią konfliktu sióstr - w powieści są to relacje Jude i jej starszej siostry.


REKOMENDACJE
Powieść napisana jest nieskompikowanym językiem z którym kontrastują bardziej wyszukane listy i wspomnienia Esther. Szczególnie wyróżnia ją ukazanie historii na przełomie wielu pokoleń, nie tylko daleko w przeszłości, ale również w czasie obecnym, gdzie swoimi wspomnieniami wymienić się mogą prababcia z swoją prawnuczką. Opowieść o stracie ważnej osoby w życiu i próbie radzenia sobie, w zdawać by się mogło, pustej już teraz codzienności. Rozdzielone linie losu bohaterów, które przeplatają się ponownie, nawet gdy oni sami są tego jeszcze nieświadomi. Tylko ciekawa koncepcja dziedziczenia snów nie została aż tak dobrze rozwinięta.
Ciekawa, niezobowiązująca, jednak niesamowicie zajmująca książka.
Inna powieść autorki, dostępna już u nas, to "Okruchy przeszłości" i bardzo chętnie chciałabym zapoznać się z nią w przyszłości (Może ktoś z was już już czytał ?).

MOJA OCENA: 8 / 10
Za możliwość zapoznania się z historią astronomii osiemnastego wieku dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

FOLLY W TWOJEJ OKOLICY
Rozejrzyjcie się dookoła, poszukajcie w swojej okolicy, bo może i tam wśród lasów czy parków skrywa się któraś z folly, posiadająca historię równie pełną tajemnic. W mojej rodzinnej miejscowości od dawna fascynowały mnie dwa takie obiekty, nigdy jednak nie wiedziałam jak je nazwać. Obie to wieże ciśnień: jedna nadal na wzgórzu, druga wkomponowana w nowoczesną galerię handlową.

Jak wygląda książkowa folly, wokół której rozegra się wiele ważnych wydarzeń na przestrzeni wieków, możecie zobaczyć na filmiku ( lub na zdjęciu) z udziałem autorki książki - KLIK

27 komentarzy:

 1. Hmm,... ostatnio nie mogę znaleźć jakiejś ciekawej jednotomowej powieści. To będzie chyba idealna.;D

  OdpowiedzUsuń
 2. za historiami w takimi klimacie na ogół nie przepadam, ale może angielska prowincja zdoła mnie skusić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mam na nią ochotę, od kiedy przeczytałam pierwszą pozytywna recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jejciu, dzięki tej pozycji moja lista: co kupić? ciągle rośnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest to jeden z tych tytułów, które chętnie zobaczyłabym u siebie na półce. Recenzja zachęca, a że już wcześniej przymierzałam się do lektury nie pozostaje mi nic innego jak rozejrzec się gdzieś za tą pozycją ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Naprawdę fajnie się zapowiada, zwłaszcza, że jest to opowieść w jednym tomie. Lista książek do kupienia ciągle rośnie, ale tą dopiszę w czołówce.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam bez bicia, że Twoją recenzję przeczytałam dość pobieżnie, ponieważ książkę mam u siebie i już ją trochę zaczęłam (choć złapał mnie czytowstręt i staram się go pokonać).
  Film jednak obejrzałam, co pozwoli mi lepiej wczuć się w klimat powieści.

  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja byłam zachwycona lekturą, książka doskonale wpisała się w mój gust:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że na szarym końcu będę zabierać się za czytanie tej powieści. Jest już u mnie w biblioteczce i czeka na swoją kolejkę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mimo że specjalnie mnie nie ciągnie, to zachęciłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie przeczytam, wydaje się, że to historia w moich klimatach, więc wpisuję na listę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Żałuję, że nie wzięłam jej do recenzji. Spodziewałam się raczej miałkiej lektury, a tu takie zaskoczenie! Będzie trzeba nadrobić we własnym zakresie :)

  Fajnie, że pokazałaś obiekty ze swojej okolicy - muszę się za takimi rozejrzeć u siebie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Intrygujący tytuł!Pozdrawiam i zapraszam do mnie.;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Możliwe, że się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie długo się za nią biorę i już nie mogę się tego doczekać ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zaintrygowałaś mnie, bo nie słyszałam wcześniej o tej książce. Na pewno się za nią rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapowiada się bardzo, bardzo interesująco! Na pewno rozejrzę się za tą książką :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka już za mną i również przypadła mi do gustu:))

  OdpowiedzUsuń
 19. Od dawna intrygowała mnie okładka tej powieści i fabuła. Teraz, przez Twoją recenzję jestem jeszcze bardziej ciekawa ;P

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie słyszałam o tej książce, ale tematyka wydaje się interesująca

  OdpowiedzUsuń
 21. Miałam wziąć tę pozycje do recenzji, ale w ostateczności zrezygnowałam. Teraz trochę żałuje, bo widzę po twojej recenzji, że zapowiada się bardzo interesująca lektura. Może jeszcze kiedyś będę miała ją okazję przeczytać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Obawiam się, że moją uwagę przyciąga cokolwiek z krajobrazami Anglii w tle, więc chyba i po to sięgnę;)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ta książka chodzi za mną już od dawna. Uwielbiam takie 'stare' klimaty, więc postaram się po nią sięgnąć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Dopisuję do listy i jestem jej niezmiernie ciekawa. Do tej pory nie miałam pojęcia czym jest folly, po twojej recenzji tej książki to się zmieniło :) Pozdrawiam i zapraszam do mnie, Maggie

  OdpowiedzUsuń
 25. Wydaje się być ciekawa. Nie mogę się doczekać momentu, kiedy będę mogła przeczytać tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Nie słyszałam o tej pisarce, ale zachęciłaś mnie do tej książki. Mam chęć się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...