Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 19 sierpnia 2012

Języki Obce na wakacjach

Dzisiaj o kilku ważnych sposobach, które poprawić mogą szybko i efektownie znajomość języka, a przynajmniej zmienić ją w sposób istotny.
Często stawiać można sobie pytanie, czy istnieje jakiś szybki sposób aby poprawić swoją wypowiedź ustną lub pisemną w języku obcym, tak aby efekt był zauważalny natychmiastowo. Nauka języka jest procesem długotrwałym i choć istnieje wiele metod, wymagają one sporo czasu.
Istnieje jednak parę trików aby poprawić swój poziom w ekspresowym tempie. O czym mowa ? O kolokacjach językowych, idiomach i czasownikach złożonych.
Sprawdzonym sposobem jest wplatanie ich w naszą wypowiedź. Zbiór każdej z wymienionych kategorii zwrotów jest ogromny i opanowanie całości zajmuje lata, a i tak trafić można na nowe związki wyrazowe, jakich nigdy jeszcze nie widzieliśmy.
Zalecana technika poprawienia swojej wypowiedzi to nauka zaledwie kilku z nich. Kluczowy jest tutaj wybór, następnie prześledzenie użycia wybranego zwrotu w przykładowym zdaniu (czasem są to już zdania same w sobie, gdzie należy dodać tylko początek) oraz przećwiczenie struktury.
Najlepsze są na początek zwroty uniwersalne, które zastosować będziemy mogli najczęściej. Istnieje osobna kategorie w systemie punktowym oceniania, gdzie punktowana jest znajomość tego typu zwrotów i wplatanie ich w swoją wypowiedź.
Dobrze tutaj sprawdzają się fiszki (Angielski 600 fiszek Kolokacje), dzięki którym poznamy dokładne znaczenie zwrotu i zobaczymy jego użycie w zdaniu dla tego właśnie tłumaczenia. Sprawa często się komplikuje, kiedy skorzystamy z słownika online, gdzie nie ma przykładu zdania, a dany zwrot tłumaczeń ma kilka. Sprawdzone źródła są zawsze najlepsze.
Podczas nauki zwrotu ważna jest dokładność. Przestawienie kolejności słów w kolokacji lub idiomie jęzwykowym, choć pozornie gramatycznie poprawnie, może doprowadzić do całkowitego zaburzenia przekazu. Zarówno kololacji jak i idiomów trzeba się niestety nauczyć na pamięć.
Wybrane fiszki warto mieć przy sobie w czasie zajęć (innych niż sprawdzian oczywiście), gdzieś w zasięgu - w zeszycie czy podręczniku jako zakładkę. Nawet jeśli zapomnimy zwrotu lub jakiegoś jego członu, warto szybko zerknąć i odświeżyć pamięć. Nic nie szkodzi, że jeszcze nie pamiętamy. Poprzez utrwalanie wizualne, a potem natychmiastowe użycie zwrotu w czasie wypowidzi utrwalamy kolokacje w pamięci wzrokowej i słuchowej. Kluczowe właśnie dlatego, że każdy z nas uczy się w inny sposób.Warto mieć kilka takich struktur, przećwiczonych a już utrwalonych, w czasie wypowiedzi na ocenę, wypracowania czy próbnej minimatury.
Angielski 600 fiszek Kolokacje zostały podzielone na grupy tematyczne. Ułatwia to wybranie nauki kolokacji, czyli tych najczęściej używanych połączeń wyrazowych, z interesującej nas tematyki: taką, jaka przerabiana jest na zajęciach i gdzie można wykorzystać swoją świeżo nabytą wiedzę lub podnieść poziom swojej wypowiedzi. Zastosowanie utartych zwrotów jest bezpieczniejsze niż nowe struktury gramatyczne, bo trudniej tutaj o błąd. Jeśli jednak są to kolokacje złożone z też czasowników, należy zwracać uwagę na czas i formę w jakiej ich użyjemy.
Przykładowe fiszki z serii Kolokacje zobaczyć można na stronie wyd. Edgar fiszek-kolokacje
Jeśli zdecydujemy się na wybór czasowników złożonych, to warto zerknąć na 600-fiszek-phrasal-verbs
a jeśli interesują nas idiomy to równie ciekawe są 600-fiszek-idiomy. Dwie ostatnie propozycje są wzbogacone o ćwiczenia.
______________________________________________________________________________

Warto wspomnieć także o aktualnym numerze (36 na wrzesień/ październik) magazynu "English Matters", który prezentuje się teraz w nowej ulepszonej wersji. Rozwiązano problem z zamieszczanym słówniczkiem do tekstów, gdzie zawsze szukać trzeba było kolejnych słówek. Teraz słówka z każdej kolumny w tekście znajdziemy pod pasującym jej oznaczeniem. Graficznie też jest o wiele przystępniej - inny kolor słówka/ zwrotu, a inny dla tłumaczenia - w dobrych tonacjach czerni i szarości wygląda o wiele bardziej profesjonalnie. Zmiany na lepsze widać w całej szacie graficznej.

Chciałam polecić szczególnie jeden zamieszczony tam artykuł, a mianowicie ten w dziale language o tytule "Varietas Delectat".
O co chodzi dokładnie ? Jest to pierwszy taki artykuł prawie z pogranicza metodyki nauczania. Przedstawia on różne podejścia do nauczania języka, te najnowsze metody i te starsze. Każda z metod jest dodatkowo podsumowana jednym z łacińskich sentencji (wyjaśnianych czasem po angielsku, a czasem w słowniczku). Z tego tekstu dowiecie się o najstarszej metodzie nauki, czyli translacyjnej, a także najbardziej powszechnym obecnie podejściu komunikatywnym oraz na czym opierają się metody takie jak: SuperMemo, Sita czy Callana. Jednym z celów nauczania jest uświadamianie ucznia o istniejących stylach nauki czy możliwych metodach nauczania. Ważna jest nie tylko nauka języka oraz kultury danego obszaru językowego, ale i procesu przebiegu nauczania samego w sobie. Samoświadomość to kolejny istotny krok i dlatego warto zapoznać się  z tym tekstem, chociaż nie pokazuje on wszystkich metod, jedynie te ciekawsze i dziś powszechniejsze w użyciu.

8 komentarzy:

 1. Magazynu nie czytam, a fiszki chętnie bym przygarnęła, bo lubię uczyć się taką metodą, a i angielski kocham ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To ważne co piszesz o dokładności. Wiele osób chce natychmiastowych efektów, przerabiając materiał "po łebkach". Bez zaangażowania i szczerych chęci nie zwojuje się nic rewelacyjnego.
  Magazyn kupiłam chyba raz i wiem, że bardzo przypadł mi do gustu. Niestety w małych miastach bardzo trudno go dostać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm, muszę sobie skombinować te fiszki :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, z chęcią kupiłabym te fiszki, ale cena mnie odrobinę przerasta, więc obecnie tworzę własne. Na razie tylko z niemieckiego, bo nauka tego języka idzie mi nieco gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fiszki chętnie bym wypróbowała

  OdpowiedzUsuń
 6. lubię uczyć się z pomocą fiszek, więc to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam inne fiszki Edgara i prawie się na nie skusiłam ;) Jeżeli chodzi o magazyn - mam kilka poprzednich numerów (zresztą, dałam się na nie skusić dzięki jednemu z Twoich postów ;) ) więc i po ten prawdopodobnie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 8. Fiszki są świetne - polecam :D

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...