![]() |
Lauren, Payson i Kaylie |
"Make It or Break It" - ABC family
Sezon 1
Odcinków: 20
"Wskrzesić nadzieję"
Przywdziać złoto lub przeżyć upadek. Ozłocić czy też wypaść z gry. Gdzie bardziej widoczny jest sukces i porażka jeśli nie w sporcie. Pokonywanie samego siebie i ustalanie nowych granic możliwość ludzkiego ciała najbardziej zachywca w dyscyplinach olimpijskich, takich jak gimnastyka wyczynowa, którą możemy oglądać w serialu "Make it or Break it" (za "Wszelką cenę").
Na arenie snów...poziom trudności nieustannie rośnie z czasem, gdy serial nabiera rozpędu. Najpierw zawody wewnątrz klubu, potem z sąsiednim stanem, następnie mistrzostwa kraju i zgrupowania zagraniczne w Francji czy też Chinach, aż do olimpijskiego złota.
Bohaterki, choć całe dnie spędzają na sali gimnastycznej, nie unikają dramatów dnia codziennego. Nie trenują jak reprezentacja Chin w zamkniętych, odizolowanych od całego zgiełku świata zewnętrznego ośrodkach szkoleniowych, więc nie są tak nieustannie skupione na swoim celu, ale to właśnie w tym widzą swoją siłę dziewczęta z Rock i jednocześnie przewagę nad przeciwniczkami. Życie samo w sobie też potrafi bowiem hartować aż do olimpijskiego stopu metali.
Jedna z dublerek w serialu |
Czas kariery w gimnastyce
Łatwo zwieść się jednak iluzji Hollywood, lecz odtwórczynie głównych ról to nie zawodowe gimnastyczki, a aktorki. Przechodzą treningi pod okiem trenerki aby doświadczyć bólu i poświęcenia płynącego z gimnastycznej profesji. Ich rola ogranicza się do rozbiegu przed skokiem i...wylądowania. Spektakularne przewroty i akrobatyczne figury, jakie widzimy na ekranie, to zasługa dublerek - byłych zawodowych gimnastyczek lub człońkiń reprezentacji.
Większość z nich ma już ponad 20 lat i musi szukać innej życiowej drogi, gdyż wiek ten jest granicą dla uzyskania pełni możliwośći w gimnastyce wyczynowej. Planują więc: kaskaderstwo, dziennikarstwo sportowe, czy prowadzenie zespołów tanecznych. I te zajęcia mają swoje ograniczenia czasowe (poza dziennikarstwem).Wiedzą o tym doskonale i bohaterki serii ABC family, dla których Igrzyska 2012 to ostatnia życiowa szansa na medal.
Przy dramatach jakie przeżywają Payson, Emily, Lauren czy Kaylie, pozorne problemy postaci z innych serii tej stacji, takich jak : Pretty Little Liars, The Lying Game czy Jane By Design, wydają się wręcz błahe.
Nie wszyscy wygrywają, a konsekwencje porażki są żywe i realne - to gimnastyka wyczynowa, gdzie cięższe elementy, włączone aby ponieść poziom trudności układu, mogą kosztować urazy, koniec kariery, a nawet i życie. Wystarczy do tego tylko jeden niefortunny upadek. Dzięki temu seria zyskuje, bo staje się przez to bliższa rzeczywistości, gdzie problemy są bardziej poważne niż wybór sukienki na bal czy też partnera. I takich bardziej przyziemnych w serii nie brakuje, ale zestawione są one z innymi. Rodziny stawiają wszystko na jedną kartę: przeprowadzają się, zadłużają, zmieniają pracę - wszystko aby umożliwić karierę i spełnienie marzeń.
Sezon pierwszy dzieli się na dwie części:
- odcinki 1-10 czyli od przybycia nowej zawodniczki do wyboru reprezentacji narodowej
- odcinki 11-20 czyli od zgrupowania w Londynie do starcia z Chinkami
Zawodniczki, których losy śledzimy, są cztery. Od pierwszego miejsca w rankingu klubu:
1. Payson Keeler - najbardziej rozpoznawalna nadzieja klubu. Skromna dziewczyna z zasadami. Jej rodzina przeprowadziła się parę lat temu aby mogła trenować w The Rock. Gwiazda poręczy asymetrycznych. Bohaterka, której losy najchętniej śledzę.
2. Kaylie Cruz - córka niedoszłej gwiazdy sportu, zawsze dostaje to, czego pragnie. Początkowo nie widać w niej jednak zbyt dużej motywacji, co z czasem się zmienia. Ulubienica publiczności, najlepsza w układach dowolnych.
3. Lauren Tanner - czarny charakter serii, ale nie można jej nie lubić, gdy pozna się okoliczności. Mistrzyni równoważni.
4. Emily Kmetko - nowa stypendystka, talent wypatrzony na placu zabaw. Nie ćwiczyła gimanstyki od dziecka i teraz, choć ma talent, za to płaci. Ma problemy z kozłem, ale dobrze radzi sobie na poręczach asymetrycznych.
Nie można też zaprzeczyć, że serial powstał w 2010 roku, czyli na czas odpowiedni dla promocji Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Serial ma trzy sezony, właśnie jestem w trakcie pierwszej połowy drugiego sezonu i nadal jest ciekawie. Nie byłam do serii przekonana, ale spróbowałam i jestem z niej bardzo zadowolona, dlatego mogę ją polecić. MOJA OCENA: 9,5 / 10