Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

wtorek, 6 listopada 2012

"Krąg" - Mats Strandberg, Sara B. Elfgren

Grupa, która wystąpiła w sesji zdjęciowej,
jako bohaterki serii.

"W mocy kręgu"

Wydarzenia z "Kręgu" opowiada kilku bohaterów, łączy ich wspólna szkoła, która staje się miejscem zbrodni. Zanim tytułowy krąg zdążył się utworzyć, już został rozerwany. Niekompletny uniemożliwia spełnienie swojej roli i nie może zapewnić już bezpieczeństwa. Przeciwnik zaatakował zanim siły dobra zdążyły się zjednoczyć. Teraz pozostaje im tylko czekać i spróbować odkryć tożsamość mordercy nim on zdemaskuje pozostałe osoby w kręgu.

Poza kręgiem - o niemagicznej części
Problemy bohaterek dotyczą w takim samym stopniu ich dopiero co odkrywanych zdolności magicznych co pozbawionej magii codzienności.
Tych sekretów z sfery bardziej przyziemnej nie powstydziliby się twórcy serii Pretty Little Liars czy nawet autorka tamtej serii. Jest tutaj romans z nauczycielem, wyprowadzenie się z domu na czas kilku miesięcy, problemy z odżywianiem jak i z własną tożsamością oraz okrutne żarty, które tak mocno wpływają na jakość życia.
Otwarcie nazywa się w tej powieści, jasno i bez wątpliwości, prześladowanie innych uczniów przez ich rówieśników jak mobbing. Nie bagatelizuje się tego pod mianem nastoletniej sprzeczki z "kolegami".
Z drugiej jednak strony bardzo łatwo przypina się tutaj etykiety i podpina pod nie coś na pozór tylko podobnego. Zdaje się też, że zbrodnie jest w tym świecie, gdzie w literaturze królują kryminały, o wiele łatwiej zaakceptować.

Szwecja to jednocześnie wciągająca jak i trochę zatrważająca rzeczywistość, którą poznajemy jako realia życia bohaterów "Kręgu".
Przez długie miesiące słońce skryte jest za płaszczem szarych chmur, oddalone od siebie części miasta pokrywa śnieg, a po drodze można nie spotkać żywej duszy.

Wewnątrz kręgu - o nadnaturalnych wydarzeniach w świetle czerwonego księżyca
Magia w tej książce też utrzymana jest w podobnym klimacie. Księgi pełne są nieznanego powtarzającego się w różnych przypadkowych kombinacjach ciągu symboli. Możliwe jest nie wyczytać z tych stron nic lub też zobaczyć wszystko, co w danym momencie może pomóc.
Nie ma szeptanych prastarych zaklęć po łacinie, jest tylko siła kręgu, polegająca na wzajemnej obecności.
Magia jest w "Kręgu" indywidualna i zależna od osoby. Bywa tak samo przerażająca jak i uzależniająca. Posiada dobre jak i złe oblicze, tak samo zależne od stanu emocji i osobowości.Mimo nawiązania do sześciu żywiołów (tak, nie do czterech) bardzo odbiega od spotykanych wcześniej standardów.

Podsumowanie i rekomendacje
Powieść zdecydowanie inna niż większość jej podobnych zachodnich odpowiedników.
W większość z bohaterek "Kręgu" dostrzegłam coś z siebie, ale to na losach Minoo najbardziej mi zależało, bo to właśnie z nią najbardziej mogłam się zidentyfikować.

To kryminał o czarownicach u progu dorosłego życia. Czyta się błyskawicznie dzięki charakterystycznej dla thrillerów akcji. Większość problemów jest natury przyziemnej, a rodzącą się magia w "Kręgu" stanowi cenny dodatek. To pierwsza powieści, napisana przez dwóch autorów, którą wydała mi się tak jednolita.
Akcja dość nieprzewidywalna, tak jak wiele ślepych zaułków w śledztwie w sprawie morderstwa w tworzącym się kręgu. Rozwiązania niestandardowe i pełne iście mrocznych miejskich legend ze śnieżnej Skandynawii.

"Krąg" łączy w sobie elementy różnych serii: Pretty Little Liars (w sferze przyziemnych intryg), GONE (w starciu z podszeptami nieznanej i obcej siły perswazji oraz Tajemnego Kręgu (w sile tworzonego kręgu, ale nie koncepcji indywidualnych mocy).

Można potraktować jako powieść w jednym tomie lub kontynuować przygodę w następnych częściach trylogii.
W przygotowaniu kolejne części trylogii (wzorowane na szwedzkim projekcie okładek):
- Ogień
- Klucz
"Krąg" - Mats Strandberg, Sara B. Elfgren
Wydawnictwo Czarna Owca
Stron: 576
Dodatkowo wewnątrz podzielona na części i rozdziały.

15 komentarzy:

 1. Nie, raczej po nią nie sięgnę :( Nie mój typ, chociaż ta wizja motywów z GONE, Pretty Little Liars troszkę mnie zaintrygowało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie do mnie idzie. *.* Świetna recenzja! Tym bardziej nie mogę się doczekać lektury. :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na ciekawą książkę :) I bodaj mogłaby mi się nawet spodobać :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba raczej sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i oceniłam chyba troszkę gorzej niż Ty ;) Mimo że była naprawdę ciekawa i podobał mi się motyw kręgu, to nie uważam, aby autorzy dobrze to wykorzystali, tj. wystarczająco, tak jak mieli na to możliwości. Ale cóż, koniec końców i tak wiem, że sięgnę po resztę tomów, więc co ja tam gadam... ;p

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się nadal waham, jakoś nie mogę się przekonać, żeby po nią sięgnąć, ale w sumie nie mówie nie. Ten element ,,pretty little liars" zdecydowanie do mnie przemawia ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi na myśl to właśnie 'Tajemny krąg', ale skoro piszesz, że z tym podobieństwem to tak nie do końca, więc nieco się uspokoiłam. Zainteresowałaś mnie swoją recenzją - na tyle, że dzisiaj zasiądę do 'Kręgu', bo właśnie namyślałam się, jaką książkę teraz przeczytać :)

  PS. Koło formularza komentarzy widzę link do mojego bloga, opatrzonego hasłem 'studenci'. Raaany, aż się uśmiechnęłam :)) Szkoda, że to już przeszłość, chciałabym wrócić do studenckich czasów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hmm, coś w moim typie. Jak tylko uporam się z innymi tytułami, to i za tym się rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam już "Krąg" i wyczekuję kolejnych części. Niesamowita jest ta książka. Inna niż wszystkie, świetnie przełamuje wszystkie konwencje - jest po prostu jedna na milion :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna recenzja! :) Co do książki, to nie do końca jestem do niej przekonana. Jednak nie mówię "nie". Pewnie jeżeli nadarzy mi się taka okazja to dam się skusić :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Po samej zapowiedzi "Krąg" skojarzył mi się z "Pretty Little Liars". Niewątpliwie musi być świetna :D Na mojej liście zajmuje miejsce "Natychmiast do zdobycia". Rewelacyjna recenzja ;) Gratulacje ^^

  OdpowiedzUsuń
 12. super książka właśnie skończyłam czytać

  OdpowiedzUsuń
 13. przeczytałam tę książkę w jeden dzień!! jest super
  wie ktoś kiedy będzie kolejna część

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...