Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 25 listopada 2012

Płatki róż w kryształowej kuli - "Śniąc na jawie"

"Zanim zostałam skażona krwią demona."

"Strąceni" oczarowali czytelnika wizją niezwykle pięknych, ale i zatrważająco strasznych krajobrazów z świata koszmarów.
Tom drugi serii o świecie snów to już nie tylko walka o zakazane uczucie, ale i walka o dusze, o swoje miejsce w konflikcie zła i dobra. To historia demona z ludzką duszą i dziewczyny z krwią demona.

Theia jest w tym tomie o wiele bardziej barwną i ciekawą postacią, może właśnie przez rodzący się wewnątrz niej konflikt, który nie dotyczy już tylko jej relacji z Haden'em, ale jej samej jako dobrej lub złej strony w tym konflikcie na pograniczu jawy i świata snów.
Pragnienie dziewczyny by ocalić ludzką cząstkę demona Haden'a postawiła jej własną duszę i niewinność pod znakiem zapytania. Pobyt w Podziemiach wtłoczył w jej żyły demoniczną krew, a przez jej pryzmat inny wydawał się już będzie świat, rzeczywistość i pragnienia.
Czy krzywda wyrządzona we śnie także powinna być liczona ?

Konflikt niczym z mrocznej części baśni: zła królowa kontra młoda spadkobierczyni. Tylko, że w posagu przekazana została skażona krew, a wraz z nią moc i pragnienie zła.
Pozbyła się złej władczyni i oczarowała księcia aby razem mogli rządzić królestwem... lecz było ono w Podziemiach - świecie gdzie błąkają się dusze i rodzą koszmary.

Krainy Koszmarów nie można jednak obrócić w ruinę by następnie zastąpić ją pięknym snem. Działanie takie zaburzy ludzką naturę snów - w takiej samej mierze zachwycających wizji co koszmarów.
Z tej sytuacji muszą wybrnąć bohaterowie, a jednocześnie zawalczyć o miłość, przyjaźń, dobro i własne dusze.

Paranormalny wątek rozszerzony został tutaj o kolejne dwie pary, znajomych i przyjaciół głównych bohaterów. Pobyt w Podziemiach wyzwoli także ich lęki i ujawni kilka sekretów przeszłości, w tym także kim była pierwsza osoba, która przyciągnęła uwagę Mary na długo przed uczuciem Hadena i Thei. Ich narracja, choć ciekawa, nie wnosiła więcej do głównej historii.

Podobne wątki jak w tej historii można znaleźć w kilku innych powieściach, są już one jednakże przedstawione z innej perspektywy. Istoty z koszmarów, takie jak mary, spotkamy też w "Pożeraczu Snów". Sytuacja, w której jeden z bohaterów zostaje zesłany do świata snów i odmienia swoją naturę to wątek wspólny z "Nevermore". Akcja także w dużej mierze odbywa się poprzez sny i wizje na pograniczu obydwu światów. Wreszcie świat snów nazywany jest Podziemiem i tam także znajdziemy zbłąkane dusze. Bohaterka może wybrać życie tam u boku ukochanego, który do tego świata należy lub zapomnieć o wspomnieniach z innego świata oraz o tym uczuciu. Przypomina to mity o Persefonie i Hadesie przedstawiony w serii "Porzuceni" oraz "Świat Podziemi".

"Śniąc na jawie" to dobra kontynuacja tomu pierwszego. Łączy w sobie wiele wątków wspólnych dla innych powieści, gdzie bohaterowie balansują na pograniczu świata snów i wizji zaświatów. Poprzez udział w zdarzeniach nadnaturalnych i chcąc uwolnić się od nękających ich koszmarów, dowiadują się niespodziewanie duże o otaczającym ich od zawsze świecie, kiedy widzą go już  "po przebudzeniu".

Powieść spodoba się tym, którzy z satysfakcją przeczytali "Strąconych". Wygląda na to, że seria ta zamknięta będzie w dwutomowym cyklu. Nie ma planów kontynuacji, a zakończenie tomu drugiego zamyka większość wątków.
Polecam wszystkim tym, który lubią poznawać kolejne odsłony wizji z świata snów.
"Śniąc na jawie" - Gwen Hayes
TOM 1 - "STRĄCENI" - RECENZJA
Wydawnictwo Amber
Stron: 320

Obecnie na stronie księgarni empik.com można nabyć książki wydawnictwa Amber po -40% zniżce. To szansa aby uzupełnić swoją biblioteczkę. Wśród tytułów są:
- Niezgodna (KLIK) oraz Zbuntowana (KLIK)
- Żelazny dwór. Księga 1. Żelazny król (KLIK) oraz Żelazna córka (KLIK)

Za egzemplarz kolejnej części przygód z krainy snów dziękuję wydawnictwu Amber.

16 komentarzy:

 1. Kiedyś nawet myślałam by przeczytać pierwszą część, ale na planach się skończyło. Może kiedyś sięgnę po "Strąconych" oraz kontynuacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. No nie wiem. Jakoś nigdy nie byłam zainteresowana tą serią i teraz też nie jestem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam jak zachwycałam się "Strąconymi", z chęcią sięgnę po kontynuację. Bardzo lubię motyw snów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem ciekawie się zapowiada :) Będzie trzeba rozejrzeć się za tą serią :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O nie wiedziałam, że tylko dwie części będą. Myślałam, że to trylogia. Jesteś pewna, że tylko 2 części?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na portalu Goodreads i na stronie autorki nie ma informacji o kontynuacji. Zwykle po wydaniu drugiego tomu taka wiadomość się pojawia. Zakończenie jest też dość zamknięte.

   Usuń
 6. Muszę poszukać najpierw pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałam pierwszy tom i dla mnie wypadł raczej średnio. Jestem ciekawa jak będzie z "Śniąc na jawie", mam nadzieję się w nią zaopatrzyć w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pewnie i tak w końcu przeczytam. Chociaż po przeczytaniu pierwszej części byłam bardzo rozczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta część średnio mi się podobała, zalatywało trochę podróbką Nevermore -.-

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem ciekawa tej części, bo Strąceni bardzo mi się spodobali :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam pierwszej części jeszcze, ale na razie nie mam ochoty:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę najpierw nadrobić zaległości z pierwszym tomem :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Musiałabym najpierw sięgnąć po część pierwszą, ale na razie mi się to nie widzi. Może kiedyś je obie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. U Ciebie są zawsze recenzje takich fajnych i niespotykanych książek :) Zazdroszczę.

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...