Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

sobota, 6 czerwca 2015

"Jestem dziewczyną od bałaganu"

"Przykro mi, moi drodzy, żadnych pojedynków: przepisy bhp nie pozwalają."

MIEJSCE AKCJI - WENECJA: Tylu autorów wybierało już Wenecję na miejsce akcji swoich opowieści - z różnym skutkiem.W tym przypadku Wenecja jest miejscem zamieszkania, planem do zdjęć filmowych i... miejscem, gdzie odnajdują się kolejni Przeznaczeni, choć poznali się już wcześniej i w innych okolicznościach. "Znajdę Cię, Crystal" to nie tylko tytuł, ale zarówno zapowiedź jak i obietnica.

DWIE HISTORIE W JEDNYM CZASIE: Każdy tom tej serii to nowi bohaterowie. Po jednej stronie zawsze będzie to ktoś z braci Benedictów, po drugiej ich Przeznaczone. Tym razem jest to tytułowa Crystal oraz jej siostra Diamond. Siostry przebywają w Denver na konferencji dotyczącej spraw bezpieczeństwa, oczywiście takiej dla społeczności sawantów. Dziewczyny stają się ofiarami napadu rabunkowego i nie pomagają nadnaturalne zdolności Diamond jako negocjatorki. Z ratunkiem przychodzi Trace, który okazuje się Przeznaczonym Diamond. Od razu to wiedzą - tak działa przecież połączenie. Crystal może się tylko przyglądać, jak obok niej kolejna osoba z rodziny spełnia swoje marzenie.

"Czy byłam zazdrosna? No oczywiście."
Choć pojawia się potem Xav, ze swoim darem leczenia, i wydaje się irytująco wręcz irytująco czarujący nie tylko ze swoimi zdolnościami ale i wyglądem. Crystal pozostaje coraz bardziej rozczarowana. Wie bowiem, że takie uczucie nigdy ją nie spotka - nawet jeśli gdzieś tam, jest jej Przeznaczony - nie odnajdą się. Dziewczyna jako jedyna z rodziny nie może poradzić sobie z komunikacją za pomocą telepatii, gdyż wywołuje ona u niej młodości, a jej jedyny dar... to odnajdywanie zagubionych rzeczy - czyli niezwykle "przydatne" po nitce do kłębka - ale jak to porównać do innych darów sawantów, takich jak telekineza, czytanie w myślach, uzdrawianie, przywoływanie płomieni lub przewidywanie przyszłości? A może jednak w Crystal jest coś, co tak wielu przeoczyło, a stanowić będzie zupełnie niespotykany dotąd dar?

PRZEZNACZENI I PRZEZNACZONE SAWANTÓW: Jeśli zaś o sawantów chodzi, bohaterów tej serii, to można im w takim samym stopniu zazdrościć, co współczuć. Każdy z sawantów ma swojego Przeznaczonego i to przepiękna wizja - widzieć, że jest tam ktoś w świecie, kto do nas idealnie pasuje i przy kim, nasze możliwości (w przypadku sawantów paranormalne zdolności) będą zwielokrotnione. Jest też i druga strona tego medalu. Sawant, który nie trafi na swojego Przeznaczonego, może wejść co prawda w inny związek, ale zawsze będzie mieć świadomość, że gdzieś tam czekało na niego wiele, wiele więcej. Ponieważ Przeznaczeni to bratnie dusze, utrata takiego osoby powoduje pustkę, którą trudno czymkolwiek zastąpić. I tak można przeżyć życie, nie poznawszy tej osoby - żyć jako jednostka niekompletna

Jednakże osoba Crystal, bohaterki i głównej narratorki tego tomu, oferuje rozwiązanie tego problemu (porozrzucanych po świecie sobie przeznaczonych), które obudzi nadzieje wielu - choć jak w przypadku każdego rzadko pojawiającego się daru tak i tutaj będę proporcjonalne konsekwencje.

"- Ja mam urodę do podkreślenia?
- Och, przestań, Crystal! - odpaliła signora. - Nie wiem, skąd u ciebie ten pomysł, że jesteś brzydka.
Z lustra? - pomyślałam."

ZNAKI ROZPOZNAWCZE SERII: Każdy tom z tej serii czyta się niezwykle przyjemnie i nadzwyczaj szybko. Joss Stirling nie ociąga się i nie przedłuża akcji na siłę, co bardzo sobie cenię. Każdy rozdział i zdecydowana większość scen wciągają na całego w losy postaci. Nawet bohaterowie epizodyczni, którzy nie znajdują się w głównym centrum wydarzeń, są tutaj dobrze skonstruowani - łatwo przychodzi ich zapamiętać i powiązać z konkretnym momentem w akcji.

CRYSTAL: Ze wszystkich dotychczasowych bohaterek Crystal jest chyba najbardziej zbliżona do mnie charakterem i czasem też zachowaniem, dlatego tom trzeci uznałabym za ten najlepszy z dotychczasowych. Dziewczyna marzy co prawda o romantycznym uczuciu, ale nie daje się też znowu tak łatwo oczarować. Komplementy często zbywa sarkastycznymi uwagami.

KOLEJNOŚĆ W SERII: Przygodę z serią Joss Stirling rozpoczęłam nietypowo od drugiego tomu, który akurat nadarzyła się okazja by przeczytać. "Jak cię wykraść Phoenix?" okazało się świetną lekturą i wcale nie odczuwałam braku znajomości wydarzeń pierwszego tomu. Historia była zajmująca, akcja skondensowana, styl przyjemny i pełen poczucia humoru. Sięgnęłam potem jeszcze po część wprowadzającą do tej serii, czyli "Kim jesteś, Sky?", ale tutaj historia głównej pary aż tak mnie nie porwała. Śmiało mogę za to rekomendować historię Phoenix i Crystal zaraz obok losów Crystal i Xava.

WSKAZÓWKI CZYTELNICZE: Seria o Braciach Benedictach to całość, ale każdy tom jest tak skonstruowany, że opowiada historię tylko jednej pary i można je czytać bez uwzględnienia kolejności chronologicznej. Czytając zaś książki według kolejności wydania, będziemy mogli obserwować dalsze losy poprzednio poznanych par, choć są to raczej szczególiki, gdyż światła reflektorów w danym tomie zwrócone są tylko ku konkretnej dwójce przeznaczonych sobie osób.

"Znajdę Cię, Crystal" - Joss Stirling
[SERIA] : Tom 3
Wydawnictwo Akapit Press
W kategorii: Paranormale zdolności / Przeznaczeni
W kolejności: NR 35/2015/05/06 (391)
OCENA: Crystal i Xav to para, która zdobyła moją sympatię od samego początku. Ich relacje to nie romantyczne uczucie od pierwszej wejrzenia, ale znajomość oparta na zrozumieniu (nie tak znowu łatwo osiągniętego) i sporej dawce poczucia humoru, które pomaga zmierzyć się z kłopotami. Przez to właśnie trzeci tom serii o Braciach Benedictach to ten, do którego często będę zaglądać.

SERIA O BRACHACH BENEDICTACH to:
1.  "Kim jesteś, Sky?"           2. "Jak cię wykraść Phoenix?"          3. "Znajdę Cię, Crystal"
4. Misty Falls (po angielsku już jest)         5. Angel Dares (premiera na październik 2015)

Czytaliście już których tom tej właśnie serii? 
Jeśli tak to śmiało podajcie link w komentarzu!

10 komentarzy:

 1. Mam serię w planach, tak fajnie o niej piszesz, że może sięgnę po nią szybciej niż planowałam, tym bardziej, że jestem jej ogromnie ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie sięgnę po tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam dwie pierwsze książki, i co zaskakujące również w odwrotnej kolejności tak jak Ty ;) Stałam w bibliotece i nie wiedziałam, która jest pierwsza ( miałam wtedy narzucony przez siebie szlaban na dużą ilość książek z biblioteki ;)) więc wzięłam oczywiście tą złą :D Ale oba mi się podobały, chociaż bardziej jednak ta o Sky i Zedzie. Z niecierpliwością czekam aż poznam dalsze losy bohaterów, chociaż troszkę szkoda, że Diamond i Trace nie doczekali się całkiem osobnej historii ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki, które czyta się szybko i przyjemnie, więc pewnie po tę serię wkrótce sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam - ta seria jakoś totalnie mi umknęła...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie tak dawno widziałam w bibliotece, ale obawiałam się, że seria mi się nie spodoba, teraz mam na nią wielką ochotę. ;) Mimo tego, że nie muszę, ja zwykle czytam serie w kolejności. Nie mogę inaczej. :) Wenecja fakt, często się pojawia. :)


  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Skoro było w bibliotece to jak najbardziej polecam! Także zawsze czytam wg kolejności, ale czasem się cieszę, jak zrobię wyjątek od tej reguły :) Polecam wypożyczyć z biblioteki jak najbardziej - jestem ciekawa czy by Ci się spodobało :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Osobnej się nie doczekali, ale sporo ich tam jest :D Duża część tego tomu to przygotowania do ślubu XD

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy tom czytało mi się niezwykle przyjemnie, ale gdzieś w natłoku lektur zapomniałam o kontynuacji i w końcu nie zabrałam się za kolejne części. Chyba muszę to szybko nadrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Skoro pierwszy się już spodobał, to dalej jest tylko lepiej w tej serii :) A łatwo o niej zapomnieć, bo i nie bywa aż tak często na blogach recenzowana ani nie ma porządnej kampanii reklamowej dla tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...