Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

wtorek, 21 lipca 2015

"Chronić swoje serce"


Harriet została modelką z prawdziwego przypadku. Oznacza to, że takiej kariery nigdy dla siebie nie planowała - jedyny możliwy kurs rozwoju zawodowego stanowiła dla niej dotychczas kariera naukowa. Po pierwszej zagranicznej sesji zdjęciowej (Rosja) przychodzi czas na krajobrazy Japonii. Tylko czy Harriet jest na to wszystko gotowa? Minęło pół roku od wydarzeń pierwszego tomu (LINK) - co przez ten czas wydarzyło się w życiu Harriet Manners i o czym powinniśmy wiedzieć nim na horyzoncie pojawi się Japonia?

CZY TO WE FRANCJI CZY W JAPONII: Tom drugi rozpoczyna się zaraz po egzaminach końcowych i na początku odpoczynku wakacyjnego. Nat (najlepsza przyjaciółka Harriet) zostaje oddelegowana do Francji (kolejny raz w literaturze młodzieżowej kiedy to wyjazd na wakacje i to do innego kraju odbierany jest przez nastolatki jako rodzaj kary...), a osamotnionej Harriet trafia się możliwość wyjazdu do Japonii... do której to od zawsze chciała się udać. Tylko na tyle ciekawostek, jakie bohaterka zna, zaskakująco dużo wpadek typowo kulturowych zalicza w Kraju Kwitnącej Wiśni (skąd pewnie pomysł na tytuł polskiego przekładu). Można to chyba usprawiedliwiać tylko i wyłącznie tym, że o wyjeździe Harriet dowiedziała się na tak późno przed jego realizacją.

MODELKA Z PRZYPADKU: Harriet to postać, którą za wiele rzeczy się uwielbia i miło wspomina... Inne aspekty jej osobowości wydają się z czasem (oraz w trakcie lektury) nazbyt przerysowane.
Co bardzo się ceni u tej bohaterki to obsesja na punkcie ciekawostek i skłonność do ich zapamiętywania. Harriet zna masę ciekawych faktów, które często przytacza (czy to w dialogu czy w swoich przemyśleniach). Wiele z nich można zapamiętać jeszcze długo po lekturze. Postać ta nie powoduje także, że człowiek czuje się taki osamotniony, jeśli wyszukuje często po nocach informacji na temat tego, co go samego interesuje. Może przez to jest się i geekiem, kiedy ciekawostki są tylko dla nas... ale czy człowiek tylko ze swojej natury nie jest sam z siebie ciekawy świata? Sam chce to wiedzieć tylko i wyłącznie dla siebie? Harriet jest tutaj takim przedstawicielem dla osób, które mają bardzo szerokie zainteresowania i ... dobrze im z tym.

PLUSY I... MINUSY: (-) Jedną z wad (nie ma ich dużo) tej serii jest fakt, że czasami bywa to komedia troszkę wymuszona... Nieustannie jest to komedia, ale przecież mogłoby w tej opowieści być sporo scen zabawnych i przez to wyczekiwanych, zamiast na siłę robić komedię z każdej sceny.
(-) Jest tu wątek miłosny (kontynuacja sytuacji z tomu pierwszego), ale przez gatunek powieści jest on natury bardzo komediowej, przez co nie można go potraktować na poważnie.
(-) Główna intryga jest łatwa do wskazania, lecz i łatwa do przejrzenia. Autorka co prawda zwodzi, podając wcześniej jej fałszywe rozwiązanie, ale ostatecznie doprowadza do wcześniej przewidywanego finału.
(+) Wypad do Japonii to przede wszystkim ciekawe sesje zdjęciowe, mające złamać stereotypy związane z postrzeganiem tego kraju. Dzięki temu bohaterowie znajdować się będą w wielu interesujących lokalizacjach.
(+) W skrócie ta seria to masa przezabawnych sytuacji i spora dawka dobrego humoru zalecana na odstresowanie - co przewyższa w zasadzie słabsze strony opowieści.

NOWI W OBSADZIE: Co zapowiadał już tom pierwszy serii...przybywa nowy członek rodziny Harriet i oczekiwana na jego przyjście dają się także we znaki narratorce, która Annabeth lubi i do wszystkiego podchodzi racjonalnie. Dziecko w domu, które jeszcze nawet się nie narodziło, zabiera już dość sporo miejsce. Harriet czuje się pozostawiona z problemami tylko sama sobie. Udaje jej się jednak wynegocjować wyjazd na realizację nowej kampanii w sercu Japonii. Przy okazji poznajemy "babcię" bohaterki, która jednak jest... matką nie jej ojca a właśnie macochy. Ktoś musi pełnić rolę opiekuna prawnego Harriet i to jakiego!

PERSPEKTYWY NA TOM TRZECI: Czy Harriet spełni swoją obietnicę i rzuci pracę modelki (którą to ofiarował jej sam los)? By się o tym przekonać trzeba zapoznać się z tomem trzecim, którym mam nadzieję ukaże się równie prędko jak "Japońska przygoda" (o wiele lepiej by to brzmiało niż "Japońska Katastrofa", która mi się kojarzy z nadejściem klęski naturalnej, ale... rozumiem zamysł tłumacza).
PREMIERA TOMU TRZECIEGO TO ROK 2016! 

"Geek Girl. Japońska katastrofa" - Holly Smale
SERIA: Tom II (obecnie 4 tomy)
Wydawnictwo: Jaguar
Stron: 301 (spora czcionka)
Rozdziały: Bardzo krótka ich forma, co sprzyja szybkiemu pochłanianiu lektury
REKOMENDACJE: W skrócie - masa przezabawnych sytuacji i spora dawka dobrego humoru zalecana na odstresowanie.
AUTORKA TO TEŻ BYŁA MODELKA - więcej w recenzji tomu 1
W kolejności: NR 40/2015/07/02 (396)

Podział część w serii ze względu na lokalizację wydarzeń:
1. Anglia / Rosja         2. Anglia / Japonia    3. Anglia / Nowy Jork    4. Anglia / ?

6 komentarzy:

 1. Książki Scarlett22 lipca 2015 09:14

  Jednak zupełnie nie dla mnie. Książka wydaje się aż nazbyt prosta...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nabrałam wielkiej ochoty na tę serię. Pewnie nie mogłabym książek z cyklu czytać zaraz po sobie przez wymuszony humor, ale jedna książka, co jakiś czas dla odprężenia byłaby przyjemnością. ;) Z chęcią poczytam o szukającej ciekawostek bohaterce. ;)


  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam, nie słyszałam i raczej się nie skuszę ;( Za dużo ciekwszych pozcyji D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie to wygląda, ale chyba raczej nie skuszę się na tę serię..

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba nie przeczytam. Książka nie przemawia do mnie i jakoś nie jestem nią zainteresowana.
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Może kiedyś sięgnę, żeby spędzić miło czas :)

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...