Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

czwartek, 16 lipca 2015

Sekrety są Bez Serca (PLL 7)


Sekrety są zupełnie bez serca. Niezwykłej siły wymaga ich utrzymanie, często związane z poświęceniem, a tajemnice pozostają bezlitosne - nawet dla tych, którzy mimo wszystko ich strzegą. Nie trzeba o tym przekonywać Spencer, Arii, Hanny oraz Emily. Siódmy już tom serii Pretty Little Liars wprowadza nowe wątki, miejsca akcji i postacie. Dostarcza też odpowiedzi na zasadnicze pytanie: Czy można podążać za wskazówkami "A"... zamiast nieustannie bać się nadchodzącej groźby?

Ze względu na stały podział narracji w tej serii, najlepiej będzie opisywać kolejne tomy, pokazując, co też dzieje się w życiu czwórki przyjaciółek: Spencer, Arii, Hanny oraz Emily.

SPENCER: Tom siódmy to w przypadku tej postaci potwierdzenie pokrętnych więzi rodzinnych, czyli  kontynuacja jak i wyjaśnienie wątku skrywanej adopcji (Ciekawi? Tego w serialu do tej pory nie było!). Trudno byłoby wydobyć taki sekret, ale mama Spencer w książkach wcale nie jest prawnikiem! To spore zaskoczenie, bo akurat ten wątek w serialowej adaptacji jest mocno wyeksponowany. Kiedy Spencer odnajdzie ponownie więź z rodzicami, wychodzi na jaw kolejny rodzinny sekret - w serialu akurat już znane pokrewieństwo z sąsiadami.

ARIA: To zaskakujący romans z Noal'em, przyjacielem bardziej jej młodszego brata niż jej. Tutaj na plan pierwszy wychodzi jednak wywoływanie duchów... bo zdaniem Arii jest to sposób na odnalezienie kanału komunikacji z Ali. Czy powieść zyska taki paranormalny wydźwięk? W "Grze w Kłamstwa" (innej serii tej samej autorki) taki wątek wielokrotnie dominował powieść.

HANNA: Jeśli chodzi o najmodniejszą z Czwórki, to siódmy tom funduje jej prawdziwy urlop od Rosewood w odosobnieniu, czyli pobyt w ekskluzywnym zakładzie dla niestabilnych emocjonalnie (takim ze spa i całą gamą zabiegów pielęgnacyjnych). Żadne tam Radley - które tak nawiasem mówiąc, od poprzedniego tomu jest w książkowym świecie już hotelem. Czy mimo wszystkich udogodnień... Zacisze będzie się różnić od standardowych jednostek dla młodzieży z kłopotami tego typu? A może będzie takie samo, a piękny wygląd z obskurnymi salami łączy masa sekretów z przeszłości pewnych rezydentów?

EMILY: Potajemna wycieczka do osady amiszów z ... polecania "A". Emily wierzy, że widziała Ali w czasie pożaru. Ponieważ reszta dziewcząt (także za namową Spencer) woli wyjaśnienia zwalić na omamy spowodowane dymem, Emily nadal chce być wierna temu, co widziała. Nawet jeśli badania DNA jednoznacznie potwierdzają, kogo ciało zostało odkryte w fundamentach altany (wątek tego pożarowego spotkania był też w serialu, tylko poprowadzono go zupełnie inaczej). Czy odosobniona osada amiszów może... być kluczem do przeszłości jednej ze znanych już postaci?

Tylko czy warto słuchać rad, przesyłanych w anonimowych wiadomościach? Zignorowanie gróźb "A" zawsze skutkuję karą, ale... czy postępowanie zgodnie ze wskazówkami może okazać się strategią przetrwania, a przy tym okazją do pozyskania kluczowych informacji?

KSIĄŻKOWE VS. SERIALOWE WCIELENIA: Największy dysonans powstaje w przypadku postaci Hanny. W serialu zawsze ciekawią mnie jej losy, książki nie za bardzo pozwalają polubić akurat jej postać. Emily cechuje w obu wersjach wrażliwość, Aria wplątuje się w niecodzienne sytuacje, a Spencer szuka sposobu na odnalezienie się w idealnym świecie swojej rodziny.

OD KIEDY HISTORIA TRWA: Pretty Little Liars to seria książek, która na rynku amerykańskim obecna jest od 2006 roku. Sporą popularność przyniósł historii serial, na podstawie historii czterech, a właściwie pięciu przyjaciółek. Jednak telewizyjna adaptacja i książkowy pierwowzór to dwa różne światy, które tylko czasami się stykają. W grudniu dla świata anglojęzycznego zadebiutował 16 już tom serii. "Bez serca" to dopiero tom siódmy, który w oryginale ukazał się w 2010 roku.

CIEKAWOSTKA #1: Dopiero w tym tomie (siódmym) Spencer, Aria, Hanna oraz Emily dostają przydomek "Kłamczuchy", co w oryginale ma stanowić wyjaśnienie tytułu serii, czyli Pretty Little Liars. W serii książek to ksywka nadana im przez najbardziej poczytne czasopisma na Wschodnim Wybrzeżu. W serialu jak do tej pory nie pojawiło się tak bezpośrednie nawiązanie do tytułu całej serii.

CIEKAWOSTKA #2 i UWAGA JEST TO SPOILER, ale jeśli nie zabieracie się za książkowy pierwowzór... to równie dobrze możecie to wiedzieć. Powieść z fabuły wyeliminowała już wiele postaci, które w serialu mają się dobrze. Tak więc do Mony i Toby'ego w finale tomu siódmego dołączy także jego siostra - Jenna. Jednocześnie złapany zostaje "przypuszczalny" morderca Ali.

"Bez serca" - Sara Shepard
SERIA: Pretty Little Liars 7 (z 16 tomów)
Wydawnictwo: Otwarte / Moondrive
W kategorii: Serialowe Adaptacje
Stron: 288 (błyskawiczne tempo czytania)
PRZECZYTAJ FRAGMENT
W kolejności: NR 39/2015/06/01 (395)
W ramach wyzwania: Czytamy Ebooki

Wrażenia z lektur poprzednich tomów tej serii:
1. Kłamczuchy                        2. Bez skazy                             3. Doskonałe
4. Niewiarygodne                     5. Zepsute                                6. Zabójcze
Części dodatkowe: Sekrety

Który z wątków, poruszanych w tym siódmym tomie, chcielibyście zobaczyć w serialu? Wyjaśnienie tajemnicy adopcji Spencer, pobyt Hanny w ekskluzywnym zakładzie czy może wyprawę Emily do osady amiszów? 

11 komentarzy:

 1. Dosłownie wczoraj skończyłam czytać "Uwikłane", czyli 9 tom i poprzednie podobały mi się zdecydowanie bardziej, chociaż ten nie był zły. Ciekawa jestem, jak wypadnie u Ciebie :)
  Mimo że bardzo interesują mnie książki i na pewno skończę serię, to jednak serial bardziej mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. A przede mną dopiero trzecia część... gdzie reszta czeka na półce pożyczona od koleżanki. Uff, jeszcze wiele przede mną.

  http://sylwuch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam żadnego tomu, ale jeżeli powiem, że mam Kłamczuchy, to się ucieszysz? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie poznałam tylko I tom książkowy, ale na tyle mnie zaintrygował, że pewnie sięgnę po kolejne. Tylko dosyć długa ta seria.

  http://wybranyswiathistorii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie to także serial jest lepszy :) Zabieram się już za tom 8 :D A czytałaś może "Tajemnice Ali"? Między którym tomami najlepiej czytać ten tom?

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze, że od koleżanki można wypożyczyć :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi Hanna w serialu wydaje się bardziej... troszcząca się o przyjaciół i spójność grupy? Tutaj w serii książek na pierwszym miejscu często jest moda i wszystkie modne dodatki - ale może to dlatego, że w książkach grupa nie jest tak zgrana jak w serialu? Czy to lepiej, że każda z bohaterek działa sama?

  OdpowiedzUsuń
 8. To doskonale rozumiem = też mam w domu takie książki, których serii jeszcze na dobrze nie zaczęłam, a mam więcej niż jeden tom :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Seria istotnie jest troszkę ... przydługa - ale zobaczymy jak się będzie rozwijać potem akcja - czy tak jak w "Grze w Kłamstwa", gdzie jednak troszkę "powoli" ta intryga się toczy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem czy to lepiej, gdyż serial jakoś średnio mi się podobał, a książki wręcz przeciwnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety, tych dodatków nie miałam jeszcze okazji przeczytać :(

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...