Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 2 maja 2016

W Morzu Ciekawostek - Nowi bohaterowie 20 plus

NOWI BOHATEROWIE: The Flash, Stitchers, Cheese in the Trap, Supergirl

Ile razy można przechadzać się licealnymi korytarzami... aż zacznie to nużyć? W liceum byliśmy tylko raz (chyba, że w koszmarach sennych - gdzie edukacja na tym poziomie czasem się przyśni), w serialach i książkach młodzieżowych zdaje się to być stałym miejscem akcji. Wyjątek stanowi sytuacja, w której historia rozgrywa się już w antyutopijnym świecie (The 100), gdzie liceum brak - lub szkoły zostały zamknięte ze względu na nachodzący kataklizm (Piąta Fala).

To jednak nie jedyne opcje. Możemy wybrać świat, w którym bohaterowie sami decydują już o swoim losie: nie potrzebują zezwolenia rodziców, nie mają nic zadane do domu, ogólnie na ile się tylko odważą - mogą iść gdzie chcą. Brzmi ciekawie? Witamy w świecie młodych dorosłych. Życie zdaje się dopiero rozkręcać na dobre, a odpowiedzialność spoczywa tylko na nas samych.

Może właśnie dlatego bohaterowie w tym wieku (kończący studia lub zaraz po studiach) coraz częściej stają w głównej obsadzie serialowych serii. O podniesieniu wieku bohaterów można troszkę mówić już jak o nowym trendzie. Znajdziemy go w serialowych adaptacjach książek (Shadowhunters, Pretty Little Liars) czy niezależnych produkcjach. To zjawisko ciekawe także w tym względzie, że wiek aktorów i postaci przez nich granych jest o wiele bardziej zbliżony niż kiedykolwiek wcześniej. Oto cztery propozycje seriali od początku skierowanych do tej właśnie widowni.

THE FLASH: W całych dwóch sezonach serialu od stacji CW do tej pory tylko jeden epizod rozgrywał się na szkolnych korytarzach.... a było to i tak w nocy, kiedy liceum pozostawało zamknięte. "The Flash" całkowicie kwalifikuje się do tej kategorii także ze względu na wiek bohaterów tzw. Team S.T.A.R. Labs: są to Barry Allen, Caitlin Snow i Cisco Ramon. Pomaganie w obniżeniu stopnia przestępczości to tylko część ich niezwykłej pracy. Za dnia wszyscy to naukowcy. Barry pracuje w policji, badając miejsca zbrodni (konkretnie jest to dziedzina forensic science). Caitlin to specjalista z dziedziny medycy, a Cisco całe dnie zajmuje fizyka. Ich praca już sama w sobie jest interesująca, lecz miała by miejsce tylko w laboratorium (jedynie Barry musi czasem wyjść zza biurka i osobiście udać się na miejsce zbrodni by zebrać materiał i porobić pomiary). Obecnie jest emitowany drugi sezon tego show, a dlaczego warto mieć ten serial na liście można poczytać TUTAJ.

STITCHERS: Produkcja w pierwszym swoim zamyśle miała opowiadać o grupie nerdów komputerowych, którzy opracowaliby program do rozwiązywania zbrodni... korzystając ze świata wirtualnego (źródło wywiadu). Byłaby to jednak kolejna opowieść o nastolatkach, a twórcy odnieśli wrażenie, że zbliżona tematycznie produkcja już powstała. Dlatego właśnie podnieśli wiek bohaterów, czyniąc z nastolatków młodych dorosłych (20-30 lat), i zabierając akcję ze świata wirtualnego do rzeczywistości. Troszkę z wirtualności jednak zostało, bo gdy Kirsten zostaje "wszyta" we wspomnienia zmarłych niedawno osób przenosi się w świat troszkę wirtualny... a po części z pogranicza snu. Więcej o zarysie fabuły pierwszego sezonu (obecnie sezon drugi w emisji) można poczytać w TYM Morzu Ciekawostek.

CHEESE IN THE TRAP: Drama z Korei to zaledwie jeden sezon serialu, ale tak popularny, że powstaje także kinowa wersja tej samej opowieści. Jej główni bohaterowie to studenci ostatniego roku studiów zarządzania, którzy walczą o jak najlepsze stopnie i szanse na staże w prestiżowych firmach. Ważny jest wniosek płynący z finałowego odcinka, w którym Hong dostrzega, że wzorce osobowości (jakie spotykała na studiach) powielają się potem w życiu dorosłym. Zanim jednak do tego dojdzie, rozegra się opowieść pełna intryg, złamanych obietnic i nadziei przemieszanej w różnym stopniu ze strachem. Wszystkie powody, dla których warto poświęcić czas na taką dramę, znajdziecie TU.

SUPERGIRL: Kuzynka Superman'a też pracuje w redakcji ... tylko jako asystencka właścicielki stacji medialnej. Codziennie biega do pracy, aż pewnego dnia na nowo używa swoich zdolności. Nie wystarczy jej już ukrywanie swoich zdolności, a jednocześnie nie porzuca swojej codziennej jakże nudnej pracy: umawianie spotkań, bieganiem z kawą i po przeróżne zamówienia. Pomysły nigdy nie są wystarczająco dobre, bo jakże mogłyby takie być... kiedy ma się taką szefową? Całość zarysu fabuły można przeczytać TUTAJ.

RAZEM: Oczywiście każdy z tych seriali, poza podobnym wiekiem bohaterów, opowiada zupełnie inną opowieść. The Flash to świat po wybuchu cząstek nieznanej materii, która tworzy anomalie w postaci paranormalnych zdolności. To także rzeczywistość, gdzie prędkość umożliwia podróż między wymiarami... a na innej Ziemi można spotkać nawet swojego sobowtóra. Podobnie jest z Supergirl (te dwa światy mają nawet swój odcinek typu crossover). Stitchers to o wiele większy nacisk na rozwikłanie spraw z pozoru nie do rozwiązania. To Kirsten, która wcześniej zamknięta na wszelkie emocje teraz (drugi sezon) zaczyna je odczuwać za jednym razem. Cheese in the Trap to troszkę NA, ale w żadnym wypadku takie, jakie znamy z książkowego nurtu. Bohaterowie choć mają swoje mroczne sekrety, posiadają także inne ujmujące cechy charakteru, które nie pozwalają ich tak łatwo i szybko skreślać.

INNA SKALA PROBLEMU: Podsumowując więc.... Nie ma zadań domowych... ale ileż jest papierkowej roboty w pracy - nawet jeśli praca sama w sobie jest niezwykle ciekawa, to papierzysk za całym procesem masa. Czy odpowiedzialność spoczywa tylko na młodych dorosłych? To niekoniecznie prawda. Z czasem przejmują oni odpowiedzialność za dobro i bezpieczeństwo rodziny, z której wyrośli. Tylko w "Stitchers" jest takie oderwanie, że każdy z bohaterów odseparowany jest od dysfunkcyjnych osób z rodzinnego grona... Przeszłość nie daje jednak o sobie nigdy tak łatwo zapomnieć.

JEST LUKA, JEST SZANSA: Jeśli spojrzeć na całość wszystkich seriali, to mamy taką lukę. Najczęściej akcja albo rozgrywa się w liceum albo dotyczy już ludzi dorosłych, którzy mają już rodziny czy też właśnie je zakładają. A przecież jest też ten decydujący czas pomiędzy, kiedy człowiek decyduje, co chce ze swoim życiem zrobić! I wbrew pozorom studia nie determinują jeszcze tej decyzji - one tylko dają wiedzę (teorię i podstawy), a gdzie uda się potem to wszystko wykorzystać i jak... to już zupełnie inna historia. W serialach mamy oczywiście bardziej wyszukane zawody, ale pamiętajmy, że akcja musi intrygować i wciągać.

TA SAMA, A INNA JUŻ PUBLICZNOŚĆ: Warto spojrzeć na wypowiedzi osób stojących za produkcjami przykładowo dla stacji ABC Family (obecnie FreeForm). Podkreślają oni w wywiadach fakt, że stacja ma wiernych fanów... a jednocześnie Ci fani dorastali z serialami aż stali się dorośli. Teraz potrzebują opowieści, która dojrzała także z nimi w czasie - której bohaterowie będą w podobnym wieku co widzowie. Fani zostawili już za sobą szkolne korytarze, teraz przeszli do następnej fazy... to samo muszą uczyć i serialowe światy.

Zauważyliście podobny trend w oglądanych przez siebie serialach? 
Może w czytanych książkach?  Jakie tytuły z tej kategorii polecacie?
Pamiętajcie: wiek bohaterów w przedziale 20-30 lat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...