Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 30 grudnia 2018

Dramy koreańskie - podsumowanie roku 2018

Najbardziej wyczekiwane odcinki dram koreańskich w roku 2018Niezmiennie od roku 2016 dotrzymuję swojego postanowienie by poznawać coraz to nowe tytuły ze światy koreańskich produkcji serialowych. Rok 2018 nie był wyjątkiem w tym względzie i na listę obejrzanych można zapisać 11 nowych dram, 3 mini dramy oraz dwa filmy. Łącznie od 2016 roku obejrzałam 37 dramy.

NR 01/2018/01 (25) - Go Ho's Starry Night
NR 02/2018/01 (26) - I’m Not a Robot 
NR 03/2018/02 (27) - Just Between Lovers
NR 04/2018/03 (28) - A Korean Odyssey 
NR 05/2018/07 (29) - I am...
NR 06/2018/07 (30) - My Only Love Song
NR 07/2018/07 (31) - Miss Hammurabi
NR 08/2018/07 (32) - 109 Strange Things
NR 09/2018/07 (33) - What's Wrong With Secretary Kim
NR 10/2018/08 (34) - Are You Human Too?
NR 11/2018/08 (35) - My ID is Gangnam Beauty
NR 12/2018/09 (36) - Thirty But Seventeen
NR 13/2018/11 (37) - 100 Days My Prince

Cześć dram udało się zrecenzować, część zostanie jako materiał na kolejny rok. Poza “My Only Love Song” i internetowymi mini dramami, wszystkie produkcje oglądałam w czasie rzeczywistym - były to nowości emitowane w Korei. Listę najlepszych z nich tworzą te, na których odcinki najbardziej wyczekiwałam, i które chciałbym ponownie obejrzeć w całości.

1. I’m Not a Robot - RECENZJA
Drama ta zaczyna zestawienie, gdyż była wspominana (więc i emitowana) w trakcie pisania zeszłorocznego podsumowania. To pierwsza taka opowieść o przyszłości, w której funkcja robotów to także towarzyszenie samotnym. Bohater tej historii ma wszystko, czego można zapragnąć. Ma też ogromną traumę, która wywołuje w jego ciele alergię na kontakt z drugim człowiekiem. Grupa naukowców proponuje towarzystwo robota, a ponieważ ten jedyny egzemplarz uległ tymczasowemu zniszczeniu, jego miejsce zajmuje prawdziwa osoba (na niej wzorowano wygląd), która robota będzie udawać. Czy to oszustwo może zrodzić miłość? A może tylko przysporzyć bólu? Aktor gra obecnie główną rolę w fenomenalnej dramie "My Strange Hero", która już teraz skradła moje serce i jedno z pierwszych miejsc w przyszłorocznym rankingu.

2. Are You Human Too? - RECENZJA

Temat robotów, dokładnie wyglądających i zachowujących się jak ludzie, to dwa tytuły. Tym razem mamy robota z prawdziwego zdarzenia, w "I am not a robot" też  taki był, ale nie brał on bezpośredniego udziału w akcji. Nie wchodzi też w skomplikowaną relację z człowiekiem. Tutaj robot nie ma już tylko towarzyszyć, ale także i chronić osobę, na której podobieństwo został stworzony. Zostają za to zadane ważne pytania na temat człowieczeństwa. Czy można je zaprogramować i tak samo zablokować za pomocą wirusa? To drama dla wielbicieli zarówno romansu jak i scen akcji. Aktorkę można także zobaczyć w "My Only Love Song" (to zaś polecane dla fanów komedii).

3. My ID is Gangnam Beauty

Tematem operacji plastycznych zajmie się wyjątkowo “My ID is Gangnam Beauty”, gdzie mamy dwoje milczących i trochę wycofanych bohaterów. Po ukończeniu liceum a jeszcze przed pójściem na studia, bohaterka decyduje się na przeprowadzenie w tajemnicy przed ojcem operacji plastycznej. Jej wygląd po zabiegu zdecydowanie przekracza jej oczekiwania, ale czyni też oczywistym fakt, że takiej operacji się poddała. Pozwala jej to zacząć od nowa, ale niskie poczucie własnej wartości i brak akceptacji społeczeństwa nadal ją prześladują. Nietypowy czarny charakter udający przyjaciela oraz historia oparta to komiksowej internetowej wersji czyni ten tytuł wartym uwagi. Romans na pierwszym miejscu, trochę dramatu rodzinnego w tle.

4. What's Wrong With Secretary Kim?

Dramę należy docenić przede wszystkim jako komedię (jedna z scen bezpośredni nawiązuje do Goblina). Mamy tu opowieść o traumie z dzieciństwa, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie w dorosłym życiu (chodzi o porwanie). Jak to w dramach bywało, bohaterowie traumatycznych przeżyć spotykają się po wielu latach (tak około po 8-10 latach) by rozprawić się raz na zawsze z przeszłością, a swoje życia wprowadzić na lepsze - szczęśliwe - tory. Czy szef, który zawsze się wszystkiego czepia i nie daje żyć, może zmienić się na lepsze? Czy kogoś, kogo nie chce się widzieć więcej niż to konieczne, można pokochać? Tytuł dla wielbicieli romansu i komedii.

5. A Korean Odyssey - RECENZJA

"A Korean Odyssey" to przypadek podobny do "Goblina" - wiele tu z wierzeń i mitologii, ale zakończenie łączny smutny motyw. To, co"Goblin" dostaje jako epilog, Odyseja Koreańska nie otrzymuje - tak jakby miał być tu drugi sezon, co w dramach niezwykle rzadko się zdarza (i nic o tym nie wiadomo). Jest to warta uwagi opowieść o tym, co może się stać, kiedy śmiertelnik miesza się w sprawy bóstw. Będzie to historia o miłości, której nie można być pewnym, bo może ona być wynikiem czaru - a więc i oszustwa. Czy tak było? A może uczucie jednak jest prawdziwe? Wiecie, gdzie szukać odpowiedzi.

BONUS: NOWE - ale i powtarzające się - MOTYWY 2018 / 2019


Pojawia się coraz więcej takich historii, w których bohaterowie swoją miłość życia odnajdują dopiero około trzydziestki. Opowieść dwojga dorosłych ludzi, którzy dopiero około tego wieku wchodzą w swoje pierwsze relacje pokazują dwie dramy z tego zestawienia: "What's Wrong With Secretary Kim?" oraz "Thirty But Seventeen". Druga z nich to losy młodej skrzypaczki, która zasypia w śpiączkę w wieku lat siedemnastu by obudzić się mając lat już prawie trzydzieści. Jest też chłopak, teraz już mężczyzna, który jak najmocniej odgrodził się od świata - w wyrazie winy za śmierć ukochanej. Czy wszystko już stracone? A może stracony czas można jakoś odzyskać?

OŻYWIONE LEGENDY
Mamy też dwie dramy historyczne, które odtwarzają znane w Korei legendy. Jedna opowiada o miłości księżniczki, która rzuca wszystko dla swego ukochanego - to "My Only Love Song". Druga to historia o amnezji następcy tronu i jego zniknięciu na sto dni - "100 Days My Prince". W tym czasie udaje mu się spotkać dziewczynę, której szukał od długich lat - choć o tym przez zamach na swoje życie też zapomniał. Czyli motyw miłości około lat trzydziestu także i tutaj.

SMUTNE ALE PRAWDZIWE - SKRYWANE ZA WSZELKĄ CENĘ

"Miss Hammurabi" to prawnicza drama, ale ze względu na szerokie spektrum problemów społecznych, jakie ukazuje, należałoby zestawić ją z "Just Between Lovers", która także podobnie trudne sytuacje opisuje. Mamy tutaj w tle katastrofę budowlaną i traumę, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Tutaj także uczestnicy tragedii spotykają się po latach i początkowo nie rozpoznają. Katastrofa odbierająca najbliższych i trauma (przed kontaktem z innymi ludźmi) to wątki obecnie także w emitowanej teraz produkcji "Clean With Passion For Now", tylko więcej tam licznych elementów komediowych. "Just Between Lovers" to przez większą część czasu jednak smutna opowieść.

UDAŁO SIĘ WAM OBEJRZEĆ JAKIEJŚ KOREAŃSKIE DRAMY W TYM ROKU? 
KTÓRE BYŁY WASZYM ZDANIEM NAJLEPSZE?

To już wiecie co można tańczyć w Sylwestra, prawda?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...