Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

wtorek, 26 lutego 2019

"Wiedźma morska" - Sarah Henning

Zdjęcia zawsze na Bookmark To The Future
Pewnego razu było sobie troje przyjaciół. Mieszkali w nadmorskim królestwie na terenie dzisiejszej Danii. Chłopiec nosił koronę na głowie, jedna z dziewczynek posiadała tytuł szlachecki, a druga pochodziła z rodziny, która zasłużyła się dla rodziny królewskiej. Jako towarzysze zabaw często rzucali wyzwania morzu. W końcu potężna siła żywiołu odebrała jedno z dzieci, a reszcie pozostawiła smutek i bolesne wspomnienia, że można było uczynić coś więcej. Po latach morze oddaje to, co odebrało. Czy szczęśliwe zakończenie dopełni losy bohaterów?

NIEJEDEN KSIĄŻĘ ALE DWÓCH

Na temat Evie już wcześniej szeptano wiele. Jej przyjaźń z księciem Niklas'em przypisywano czarom. Choć dziewczyna stara się opanować magiczne zaklęcia, odgradzana jest od rodzinnych sekretów. Na coroczne uroczystości, z których Havnestad słynie na cały kraj, przybywa także Iker - inny książę z sąsiedniej zatoki, który stara się skraść jej serce. W tym samym czasie książę Havnestad z serca sztormu ocalony zostaje przez piękną nieznajomą. Czy możliwe aby Anna powróciła pod postacią syreny? Evie z jednej strony pragnie, a z drugiej obawia się uwierzyć w taki cud. To ona najlepiej wie, że pradawna magia istnieje. I jaka jest jej cena.

PREQUEL DO BAŚNI

Sarah Henning wychodzi z założenia, że wszyscy znamy zakończenia ukochanych baśni, a tym - czego nam brakuje - jest właśnie prequel. Tym razem nieodkryta historia stanowi część powtarzającej się historii syren, które pragną powrócić na ląd. Dla jednych morze od zawsze było domem, dla innych stało się nim w wyniku morskiej katastrofy.

Wydarzenia w historii prezentuje Evie, a w przebłyskach scen z przeszłości dołączają do niej także inni narratorzy. Fabuła jest tak skonstruowana, że sekret prawdy odsłania się tylko częściowo. Intencje bohaterów (nie tylko syreny, ale i książąt) do samego finału to tajemnica. Podobnie jak w przypadku opowieści o początkach Królowej Kier w "Bez Serca" autorstwa Marissy Meyer, tutaj także znamy już finał. Nie wiemy jednak, jak do narodzin czarnego charakteru doszło. Kim jest tytułowa "Wiedźma morska"? Czy to dziewczyna, którą od zawsze oskarżano o czary? A może jest to syrena, która poświęciła wszystko by skraść serce i duszę księcia?

DLA KOGO? 

Sarah Henning proponuje nie tyle retelling baśni o "Małej syrence" co prequel do tej właśnie opowieści. Będzie to w takim samym stopniu opowieść o miłości jak o nienawiści, o poszukiwaniu zemsty lub odkupienia. Książka szczególnie polecana dla fanów klasycznych baśni, w których szczęśliwe zakończenie walczy o zwycięstwo z mrocznymi stronami magicznego świata.

KONTYNUACJA

Powieść Sary Henning ukazała się na anglojęzycznym rynku na wakacje 2018 roku. Jej kontynuacja "Sea Witch Rising" zapowiedziana jest na początek sierpnia tego roku. Choć brak jeszcze dokładnego opisu fabuły, może się spodziewać, że tym razem będzie to przebieg opowieści o "Małej syrence" w wersji bardziej czytelnikowi znanej. A może autorka znów nas zaskoczy? Postacie na okładce jednocześnie mogą odnosić się do Evie i Anny, więc możliwości dla kontynuacji fabuły jest więcej. By poznać odpowiedź pozostaje czekać na premierę.

"Wiedźma morska" - Sarah Henning
Wydawnictwo: Niezwykłe
Typ: Seria tom I
W kategorii: Mitologiczne i Baśnie
PREQUEL do baśni o "Małej Syrence"
Stron: 301
W kolejności: NR 10/2019/02/06 (562)

Książka to także mój patronat. Od 27.02.2019 znajdziecie ją w księgarniach - a wewnątrz także logo Zakładki do Przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...