Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

środa, 4 września 2013

"Za sercem Zachodu"

"Być może natomiast nie wiesz, że w twoim życiu działają potężne siły. Bogowie... potęgi, które nazywasz greckimi bogami, są jak najbardziej prawdziwe."

Pod osłoną czaru przemykają nastoletni czarodzieje, pod urokiem nie można dostrzec Nocnych Łowców, a tutaj mgła przesłania lub zniekształca odpowiednio dostosowując nadnaturalny obraz do ram rzeczywistości... w czasie misji herosów. Świat zawsze ukrywa swoje inne oblicze, które bohaterowie poznają, gdy upomina się o nich dziedzictwo ich krwi. Rzeczywistość wcześniej przed nimi skryta teraz stanowi pole walki o przetrwanie. Tym razem współczesną wersję świata mitów, trwającą w najlepsze od tysięcy lat, poznaje Percy Jackson, a w jego misji partnerują mu Annabeth Chase i Grover Underwood. Rozpoczyna się podróż ze wschodu na zachód kontynentu amerykańskiego, z przystankami w Nowym Jorku, St.Louis, Denver, Las Vegas, Santa Monica aż do Los Angeles.

Ale dlaczego współczesny Olimp znalazł się akurat w Stanach Zjednoczonych ? Wyjaśnia to całkiem przekonująco autor ukazując sposób w jakim przemieszczał się mityczny dwór, co okazuje się stanowić ciekawy szlak architektoniczny po Europie i świecie.

"Ale prawdziwy świat jest tam, gdzie są potwory. Dopiero tam przekonujesz się, ile jesteś wart."
Wstęp do serii o losach współczesnych herosów i Olimpu to świetne odświeżenie z mitologii greckiej, pełne dopracowanych i kreatywnych rozwiązań.

Tak jak zazwyczaj bohaterowie kończą swą przygodę przed wakacjami, a wznawiają ja z początkiem szkoły, tak Obóz Herosów ożywa na czas letnich wakacji, a z normalnością potomkowie półkrwi borykają się w zwyczajnych szkołach dla śmiertelników.

Kiedyś, przed premierą ekranizacji pierwszej części, robiłam już podejście do tej serii. Najwyraźniej na daną lekturę musi być też odpowiedni czas. Teraz opowieść odbierałam o wiele lepiej niż wtedy. Myślałam, że ta książka nie będzie już dla mnie - że jest to bardziej literatura młodzieżowa. Ale nadnaturalność nie jest zbyt magiczna czy mitologiczna i łatwo stapia się ze zjawiskami rzeczywistości.

Co może w tej serii cenić sobie czytelnik dorosły ?
- Poczucie humoru, jak najbardziej nie jest dziecięce czy kojarzone z książkami dla dzieci.
- Nawiązania do mitologii greckiej i ich kreatywne przedstawienie we współczesności.
- Historia jest dobrze przemyślana i to widać.
- Choć bohaterowie mają lat około dwanaście, zachowują się o wiele odpowiedzialnej niż na ten wiek przystało. Są to herosi, a tacy otrzymują wyzwania jak sprzed tysięcy lat.


Wysłańcy, w postaci satyrów, wyszukują półbogów w świecie śmiertelników... tak samo jeden z nich odnalazł Łucję w Narnii ;) Takie skojarzenie ze światem po drugiej stronie starej szafy, ponieważ w tym także przypadku za każdym razem czeka się sporo na kolejną część ekranizacji - oba cykle przecież niesamowite i godne adaptacji filmowych.

"Złodziej Pioruna" - Rick Riordan
Seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: tom 1
Wydawnictwo: Galeria Książki
W kolejności: NR 63/2013/09/01 (245)

Tak samo jak mityczni bohaterowie odbywają pojedynki tak samo można zaplanować pojedynek serii. Wrażenia z lektury "Złodzieja piorunów" spisane dla recenzji porównawczych dla kolejnych tytułów.
Który cykl z wątkami mitologicznymi czyta się wam najlepiej ? Powiem, że Percy stawia poprzeczkę dość wysoko dla innych serii.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...