Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 6 stycznia 2013

"Miłość...czy wieczność?"


W roku 1902 doktor Falk przeszukiwał las równikowy i znalazł to, czego szukał. Zgodnie z legendą rośnie tutaj kwiat, mogący wydłużyć ludzie życie, a przybliżyć marzenie o nieśmiertelności.
Dokładnie pięć pokoleń później zaszczytu poznania tajemnicy Elizji i sekretnego katalizatora, skrywanego przez zespół Immortis, ma wkrótce dostąpić Pia - pierwsza z genem nieśmiertelności istota doskonała z perspektywą wieczności.

Ośrodek badawczy Little Cambridge w sercu amazońskiej głuszy lasu deszczowego
Obiekt tego eksperymentu jest świadomy swojej natury - tego kim jest i jak został stworzony. Pia odczuwa to, że jest jedyna,a przez to także niezmiernie samotna i dlatego dąży do jeszcze większej doskonałości by pomóc przy tworzeniu innych takich samych jak ona - nieśmiertelnych ludzi mających przed sobą wieczność. Ich skóry nie jest w stanie zranić żadne ostrze na tym świecie, a reakcja na bodźce wyprzedza procesy w mózgu, zapewniając błyskawiczny refleksji jak i nadprzyrodzoną prędkość. Osobowość bohaterki kształtowana jest do profesji naukowca doskonałego jak ona sama. Będzie to umysł pozbawiony zbędnych uczyć na czas trwania niezbędnych prób i eksperymentów, wierzący iż cel zawsze uświęca środki.

Przekroczenie granicy kusi i Pia zanim przyłączy się do Immortis chce doświadczyć wolności. Pragnie poznać las tropikalny nie tylko z nazw i klasyfikacji gatunków, nie z książek i obserwacji pod mikroskopem, nie zza szklanej ściany swojego pokoju, ale przemierzając jego puszczę. Naderwane ogrodzenie tylko ułatwia podjęcie decyzji. Tak poznaje drugiego z najważniejszych bohaterów tej opowieści.

Eio należy do równikowego lasu. Jego rodzina to Ai'oa, tamtejsza rdzenna ludność, i choć żyje zgodnie z ich tradycjami to posiada o wiele szerszą wiedzę o świecie zewnętrznym niż Pia, dla której wychowywanie się w szklanej klatce dostarczyło rozległej wiedzy z biomedycyny, lecz pozbawiło całej reszty. Dziewczyna, która z precyzją odtworzy każdy szczegół z swojego życia, nie wie jak wyglądają kontury mapy świata, kim był Szekspir czy Dickens oraz jakie są religie na świecie. Miejscowe przekazy mogą objaśnić o wiele więcej niż się spodziewa.

Mądrość życiowa pokoleń przekazywana w legendach z amazońskiej dżungli czy tajemnica śmiertelnej trucizny i jej katalizatora by w genach pięciu pokoleń zrodzić gen nieśmiertelności ?
Najwybitniejsi naukowcy zespołu Immortis czy miejscowa ludność Ai'oa ?
Tylko bohaterka może wytropić opowieści, za którymi skryła się prawda.

"Geneza" to losy dziewczyny u progu dorosłości, przed którą roztaczają się wieki wieczności do przeżycia w tym świecie. Strach i zachwyt wymieszane w sercu na myśl, że jej przeznaczeniem jest stworzenie nieśmiertelnej rasy ludzi, uwolnienie przyszłych pokoleń od bólu i rozpoczęcie nowej epoki.
To Pia jest jej początkiem i to od jej czynów, moralności i postrzegania świata zależeć będą kolejne karty historii.

Akcja płynie wartko, sekrety rozwijane są stopniowo aż do finałowego starcia wartości.
Pojawia się tutaj kilka elementów wspólnych dla młodzieżowych powieści antyutopijnych, bo jest świat za ogrodzeniem, są i sfałszowane lub wykasowane fragmenty z światowej historii.

"Geneza" to jedna z tych wyjątkowych historii, które w dobie mody na wampiry i inne nieśmiertelne istoty, pokazują losy bohaterów walczących z swoim dziedzictwem lub darem nieśmiertelność (jak w "Raven") by odszukać drogę do wieczności dostępną dla wszystkich.
Piękna, poruszająca i zapadająca w pamięć - taka jest debiutancka powieść Jessici Khoury. Serdecznie polecam by odkryć inną stronę nieśmiertelności.
"Geneza" - Jessica Khoury
[ POWIEŚĆ W JEDNYM TOMIE ]
Wydawnictwo Wilga
Stron: 512
Ocena: 5/5
Okładka: Jest bardzo trafiona - odwołuje się to Amazonii, jednego z rejonów świata, gdzie wciąż są jeszcze białe plamy, gdzie istnieją niezbadane gatunki oraz ich zastosowania w medycynie. Orchidea nawiązuje do Elizji. a kontury białej postaci ? Czy wiemy jak wyglądała by istota dokonała ?
Sekret serca Amazonii :)

Zapraszam na filmowy zwiastun książki (ta powieść nadawałaby się świetnie na ekranizacje)
Chciałam przeczytać "Genezę" ale nie byłam pewna tej lektury - teraz jestem już tylko oczarowana: historią, stylem i przesłaniem.

22 komentarze:

 1. Słyszałam o tej książce i fabuła wydała mi się ciekawa, tylko ta okropna okładka, choćby nie wiem jak adekwatna, zniechęciła. Ale jednak dam tej książce szansę, bo widzę, że jest warta uwagi i w dodatku w końcu jeden tom, a nie seria, bardzo dobrze!

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam ją w matrasie ale się zawahałam... I bardzo żałuję! Koniecznie muszę ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam jeszcze o tej książce ale po Twojej recenzji przeczytam jeśli tylko nadarzy się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie :) Mam nadzieję, że uda mi się upolować tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też o niej słyszałam i niezmiernie mnie zaciekawiła. Teraz dobiłaś mnie swoją recenzją i mam nadzieję, że szybko będę miała okazję książkę przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę ją przeczytać, marzę o tym odkąd zobaczyłam ją w zapowiedziach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem ciekawa tej powieści, wydaje się być oryginalna - no i Amazonia *.* .
  W sumie to dobrze, że jest w jednym tomie, nie wpakuję się w kolejnego tasiemca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oooo, czyli chyba się skuszę, skoro warto ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam w święta i muszę przyznać ,że to świetna książka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się zgadzam :) Zerknęłam do recenzji :D Nie wspomniałam o doktor Harriet, ale to równie ważna postać w tej opowieści. Zakończenie nie mówi tego jasno, ale ciekawe czy się dowiedziała, co Pia miała jej do opowiedzenia. Może wtedy epilog byłby inny - gdyby wiedziała ?

   Usuń
 10. Nie spodziewałam się! Teraz będę się rozglądać za książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś wcześniej nie zwracałam na nią uwagi, ale teraz minie zainteresowałaś. No i opis też wydaje się całkiem fajny, więc z chęcią sięgnę. Poszukam w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznam się szczerze, że o niej nie słyszałam jeszcze;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem bardzo ciekawa, choć motyw nieśmiertelności chyba bardziej pasuje mi w książce "Nieśmiertelność zabije nas wszystkich" ale mimo wszystko jestem urzeczona Twoją recenzją i z pewnością poszukam tej pozycji. Aż dziw, że wcześniej o niej nie słyszałam.
  Odczuwam dreszczyk emocji na myśl o tym, co musiała przeżywać bohaterka mając świadomość, że jest pierwszym człowiekiem tego typu :)
  Pozdrawiam.
  ps. wszystkich lubujących się w fantastyce zapraszam do wzięcia udziału w konkursie na moim blogu :) http://www.czytajzfantazja.blogspot.com/2013/01/konkurs-fabryka-sow.html

  OdpowiedzUsuń
 14. zapowiada się naprawdę dobra akcja. tytuł gdzieś mi już przemknął, ale op samej autorce jeszcze nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 15. bardzo chętnie przeczytam
  dodam sobie zaraz tytuł do "listy życzeń" :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Widzę, że książka warta uwagi. Bardzo ciekawie się zapowiada ;) Jak będę miała okazję, to się z nią na pewno zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ooo, bardzo chciałabym ją przeczytać. :3

  OdpowiedzUsuń
 18. Chyba pora rozejrzeć się za tą książką :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo mnie zaciekawiłaś, nie słyszałam wcześniej o tej książce, a teraz z chęcią bliżej jej się przyjrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Właśnie kończę czytać. Uwielbiam tę powieść!

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...