Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 28 stycznia 2013

"Sny rodzą rzeczywistość"

Kadr z filmu "Incepcja" (2010)
Sen to jeden z najciekawszych motywów w literaturze i filmie. Ten niezwykły element życia należy też do naszej rzeczywistości, nie tylko tej na kartach powieści czy na wielkim ekranie. Nieprzewidywalny świat, piękny lecz i pełen niebezpieczeństw, skrywający nasze lęki i nadzieje. Czasem udaje się pozostać świadomym tego, że rozgrywające się przed nami zdarzenia to sen, a w ten sposób po części je kształtować. Najważniejsza jednak zmiana to zniknięcie strachu, kiedy mamy poczucie, że w najgorszym wypadku czeka nas przecież przebudzenie.

Jeszcze kilka lat temu o zagadnieniu "świadomego śnienia" można było przeczytać tylko w paru przypadkowych artykułach lub w literaturze zagranicznej. Sny to temat z pograniczna psychologii, a przez swój tak ulotny charakter, także mocno związany z baśniami, mitami i przesądami.

"W snach mają początek nasze możliwości" - William Shakespeare
Wiele razy pytałam znajomych o ich podejście do kwestii snów: czym dla nich w życiu są i jaką stanowią w nim wartość. Niestety spora ilość uważa je tylko za chaotyczne wizje nawiedzające ich zmęczone już dniem umysły i zaburzających spokój nocy.
Po zajęciach z psychologii ogólnej i rozwojowej jestem bardziej przekonana do teorii  Carla Gustava Junga niż twierdzeń Zygmunta Freuda. Chciałam więc zapoznać się również z książką polskiego autora o świadomym śnieniu, szczególnie o tak intrygującej i jakże tematycznej okładce.

"Kiedy słuchamy snów, zmieniamy się
a kiedy sny są wysłuchiwane, zmieniają się." - Carl Gustav Jung
Ten krótki poradnik składa się z czterech kroków.
Rozdział pierwszy wprowadza do zagadnienia oraz zachęca do tworzenia dzienników snów (które sama gorąco polecam - bo to także świetne źródło inspiracji do późniejszego tworzenia opowiadań). Jeśli widzieliście film "Incepcja" (również gorąco polecany) to łatwo skojarzycie metody testowania rzeczywistości. Ponieważ sny to mój obszar zainteresowań od lat, rozdział ten był tylko powtórzeniem. Dla wcześniej niezainteresowanych tym zagadnieniem jest to dobre wprowadzenie teoretyczne.
Rozdział drugi prezentuje metody osiągania świadomych snów, lecz o ich skuteczności można przekonać się tylko samemu. Z częścią prezentowanych ćwiczeń już wcześniej się spotkałam. Najbardziej kusząca wydaje się nadal możliwość powrotu do swojego konkretnego snu po przebudzeniu z niego i jego kontynuacji.
Rozdział trzeci to krok dalej. Pełen jest wskazówek jak utrzymać świadomy sen, gdy już się przydarzy oraz jakie są możliwości przejęcia nad nim kontroli.
Rozdział czwarty to dodatki. Poruszane są już tutaj tematy z pograniczna nauki, takie jak podróże astralne.

Podobnie jak w przypadku różnych hipotez i teorii, nie przychylam się do opinii, że istnieje jeden uniwersalny sposób na osiągnięcie danego zadania. Sny to kwestia bardzo indywidualna i ściśle zależna od osoby, siły jej charakteru i posiadanej osobowości. Książka ta to zbiór ciekawych propozycji wskazówek, które mogą nam coś uświadomić lub też naprowadzić na własny trop do rozwiązania tajemniczych przekazów i klucza do świata naszych snów. Nikt nie znajdzie lub odkryje go za nas, jeśli tego kiedyś dokonamy - to tylko sami - każdy w swojej indywidualnej sprawie.

Publikacja ta stanowi także zbiór bardzo urozmaiconych i trafnie wyszukanych cytatów, które rozpoczynają kolejne części i rozdziały, a powiązane są głównie z motywem snów i ludzkich możliwości. Prezentowane tutaj cytaty zaczerpnięte zostały właśnie z tej książki.
"Świadomy sen czyli jak podświadomość kształtuje twoje życie" - Cetlin Karol Leopold 
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Stron: 168
Fragmenty książki do przeczytania tutaj www.talizman.pl

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Studio Astropsychologii

(z tytułu recenzji): *"Sny rodzą rzeczywistość" - Monteskiusz

PYTANIE: Co myślicie o swoich snach ? Spisujecie ich treść ? Jaką rolę pełnią w waszym życiu ?
(czyli moje standardowe pytanie)

13 komentarzy:

 1. Osiągnięcie świadomego snu wymaga anielskiej cierpliwości ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czasem przydarzy się spontanicznie i dopiero jest radość :D

   Usuń
 2. Ja przeważnie mam świadome sny, więc taki poradnik jest mi zbędny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Incepcja" to mój ulubiony film. Pomysł, efekty, aktorzy - kocham wszystko.

  Możliwość świadomego śnienia i kształtowania sennych marzeń jest bardzo kusząca :) Od jakiegoś czasu zastanawiam się czy nie nabyć jakiegoś tytuł, który traktowałby szerzej o tej tematyce. Gdzieś na strychu mam książkę poświęconą medytacji, w której o ile dobrze pamiętam, jest rozdział poświęcony technikom świadomego śnienia. Muszę chyba przewertować pudła i odświeżyć sobie pamięć. A jeśli moja książka okaże się niewystarczającym źródłem wiedzy, poszukam pełniejszego opracowania.

  Podobnie jak Ty uważam, że sny są świetną inspiracją zarówno dla pisania, jaki i szkicowania czy malowania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś próbowałam świadomego snu, ale nie wiem dlaczego przerwałam. Korzystałam wtedy z pomocy niezbyt znającej się na tym osoby, więc ta ksiązka byłaby dla mnie idealna :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Incepcja była genialna!! Trzeba naprawdę mieć wyobraźnie by coś takiego wymyślić!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się nad snami jakoś głębiej nie zastanawiam. Nie zapisuję ich i w ogóle rzadko mi jakiś na dłużej zapada w pamięć.
  Ale słyszałam, że świadome sny to ciekawe doświadczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo interesujący temat ;) Z pewnością sięgnę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie moje klimaty, nie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię motyw snów w książkach:) Sama nigdy swoich nie pamiętam rano niestety...:(

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mi się podobała Incepcja, więc z cikawości chciałabym przeczytać tę książkę, bo temat jest faktycznie intrgujący. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...