Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 14 lipca 2013

"Setki sklejonych odprysków kryształu"

Julia Ferrars nadal nie panuje nad swoim darem, a darem tym jest niszczyć. Od wydarzeń poprzedniego tomu minęły dwa tygodnie i Punkt Omega mobilizuje się do przeprowadzenia kolejnej ze swych akcji. Miejsce, gdzie dziewczyna znalazła schronienie i odzyskała poczucie względnego bezpieczeństwa nadal nie stało się jej domem, bo najważniejsze jest zaufać sobie - a śmiercionośny dotyk i niszczycielska siła wciąż pozostają poza kontrolą. Dowódca Castle wymaga od niej postępów, a Kenji nieustannie przypomina o obowiązkach, lecz dla dziewczyny istnieje tylko Adam Kent oraz te chwile, kiedy może odczuć dotyk, który nie niesie zniszczenia.

Zupełnie inne, ale trafne tłumaczenie tytułu z perspektywy całości akcji tego tomu, bowiem tym razem nie tylko Julia skrywa sekret. Część pierwsza pokazała, że śmiercionośny dotyk bohaterki może znieść tylko dwoje ludzi. Dlaczego jest to możliwe i co łączy Adama i Warnera ? W tomie drugim dalsza plejady niezwykłych umiejętności, a wraz z nimi pojawią się też i odpowiedzi.

"Zachować ten sekret"
Całość tej opowieści to narracja Julii. Dziewczyna jest bardzo wrażliwa i skryta aż zdaje się, że zbyt wrażliwa na swój dar. To, że znalazła się osoba osoby, która które może mogą ją dotknąć, nie odczuwając przy tym zgubnych skutków, zupełnie obezwładnia bohaterkę i prowadzić będzie do wielu kłopotliwych sytuacji.

W tym wypadku zdecydowanie Team Warner - moim zdaniem to obecność tej właśnie postaci napędza akcję tej historii. Sama opowieść o uczuciu Julii i Adama by takiego klimatu nie stworzyła, lecz Julia i Warner to zupełnie inna rzeczywistość, choć zbliżona. Były tak śmiałe sceny, jakich między tą dwójką się nie spodziewałam.Warnerowi można wiele zarzucić, ale jednocześnie jest to świat, w którym każdy już zabijał - czy to z rozkazu czy z konieczności - i musi sobie wybaczyć albo umieć z tym żyć.

"Jak więzień nie swojego losu"
To historia o niezwykłych zdolnościach jako odpowiedzi na wyniszczony klimat planety w świecie przyszłości, jednak odnosi się do problemów także naszej codzienności: niemożliwości nawiązania kontaktu z innymi ludźmi, przełamania bariery poczucia winy - tylko tutaj jest to wzmocnione przez niezwykłą  klątwę naturę daru bohaterki.

To antyutopia, ale jednak jej tutaj mało.Potęga militarna kontra garstka ludzi o nadnaturalnych umiejętnościach - kto wygra w tym konflikcie i zadecyduje o dalszych losach planety, nie jest jeszcze przesądzone.
"Sekret Julii" - Tahereh Mafi
W oryginale: Unravel Me
[TRYLOGIA] Tom 2
Wydawnictwo Otwarte / Moondrive
RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Stron: 400
W ramach projektu: Antyutopijne inspiracje
W kolejności: NR 45/2013/07/05 (227)
Ocena: Historia o wyobcowaniu i trudnym powrocie do funkcjonowania w społeczności, a także o tym, jakim darem jest bliskość i ile może znaczyć dotyk.  Bardzo dużo opisów poświęconych jest stronie emocjonalnej, dodatkowo przeplatanych licznymi metaforami. Krótkie rozdziały i częsta, zmienna forma prezentowania akcji tekstu - nie tylko stylistycznie ale i graficznie - przyczyniają się do tego, że powieść czyta się szybko. Jeśli zaintrygowała was opowieść o "Dotyku Julii" to zdecydowanie warto poznać też losy tego "Sekretu".
PREMIERA: 17 LIPCA


Losy bohaterki w świecie przyszłości powinny być niezależne, ale nie mogę ich tak łatwo oddzielić od zasad życia, jakie kojarzą mi się z postacią autorki. Mam wrażenia, że w powieści znajduje się też nawiązanie do innego świata krajów muzułmańskich, a w tamtym kontekście a także w przypadku wielu innych krajów współczesnego świata dotyk, strach i bezsilność oraz łamanie praw człowieka, ukazane także w "Sekrecie Julii", nabierają odmiennego znaczenia.

Wprowadzenie do serii:

Tom 1- "Dotyk Julii" w recenzji "Sukienka z potłuczonego szkła"

18 komentarzy:

 1. Mam na półce i nie mogę się doczekać, kiedy po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ha, nie tylko ja jestem w Teamie Warnera :) Fajnie opisałaś tą książkę i zauważyłam, że wiele rzeczy nam się pokrywa :)
  Teraz trzeba tylko doczekać ostatniego tomu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie mogę się doczekać, aż wpadnie w moje ręce ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja po pierwszym tomie byłam Team Adam, ale coś czuję, że po słynnym Rozdziale 62 wszystko się odmieni :)
  Bardzo fajna recenzja, nie mogę wytrzymać, muszę ją mieć <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka od dawna znajduje się na mojej liście "must-read", gdyż "Dotyk Julii" jest jedną z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Chociaż jestem Team Adam, bardzo wiele nasłuchałam się już o rozdziale 62 i jestem bardzo ciekawa, czy po nim również przejdę do Team Warner. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. "Dotyk Julii" to kolejna książka, której przeczytanie zdecydowanie zbyt długo odkładałam, więc nie popełnię tego błędu ponownie ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja właśnie skończyłam czytać tom 1.
  Przyznaję zbyt długo odkładałam tą książkę na rzecz innych i nijakich historii.Ta książka mnie urzekła.Wspaniała opowieść
  Po twoje recenzji nie mogę się doczekać kiedy 2 tom wpadnie w moje łapki.I zazdroszczę ci strasznie że już jesteś po lekturze 2 części.I oczywiście czekam na recenzję książki Michael Grant-GONE: Zniknęli Faza szósta: Światło.Jestem ciekawa jak tobie podobało się zakończenie tej seri nie ukrywam moje ulubionej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze wiedzieć, że książka utrzymuje dobrą jakość :D Z chęcią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 9. Team Warner już od pierwszej części, dlatego już sobie ostrzę zęby na "sekret Julii". Mam nadzieję, że szybko mi się uda ją przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem ciekawa książek tej autorki, niedawno z wymiany przywędrowała do mnie pierwsza część, więc już się nie mogę doczekać lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaintrygowałaś mnie tymi nawiązaniami do krajów muzułmańskich! W takim kontekście cała historia brzmi o wiele bardziej interesująco. :) Czytałam już wcześniej recenzje powyższej książki, ale nie zwróciłam uwagi na autorkę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Z pewnością przeczytam, bo pierwsza część była nawet nawet :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książkę mam od jakiegoś czasu na półce bo udało mi się ją zdobyć na dedalus.pl za jedyne 8.50 ;) nie czytałam jeszcze co prawda, ale nie mogłam się powstrzymać i zerknęłam sobie do środka :P Przyznam szczerze, ze to co dostrzegłam szalenie mnie zaciekawiło! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. "Dotyk Julii" bardzo mnie zafascynował i nie mogłam się od niego oderwać. Z zniecierpliwieniem czekam na "Sekret Julii"

  OdpowiedzUsuń
 17. Już nie mogę się doczekać kiedy książka wpadnie w moje ręce :D

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...