Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

poniedziałek, 29 lipca 2013

Gdy nadchodzi "Piąta fala"

Ekranizacja od kwietnia 2016! Zanim udasz się do kina, poznaj świat książki :)

Jak oszukać Krainę Czarów ?
Były cztery fale: Ciemność, Powód, Zaraza i Uciszacze. Na niebie zawitała nieznana do tej pory technologia.Trwała nieporuszona aż nastąpił atak. Światła planety zgasły, telefony zamilkły, a samoloty już nie wylądowały. Kolejna fala poruszyła wody i pochłonęła przybrzeżne metropolie. Ocaleni musieli przetrwać zarazę, którą rozprzestrzeniały ptaki - najdalej migrujące i zróżnicowane gatunki zwierząt. Uciszyć wystarczyło już tylko tych, którzy wciąż pozostali.

Wizja niezbyt pokojowej inwazji przybyszów z odległych krańców kosmosu, która zdziesiątkowała ludzkość w zaledwie parę miesięcy, starając się przy tym minimalnie naruszyć klimat naturalny, to zaledwie początek opowieści.
Właśnie nadchodzi jej kolejna faza. Czy okaże się tytułowa "Piąta fala" ?

"Być może ostatni człowiek na Ziemi nie umrze z głodu czy zimna i nie zginie rozszarpany przez dzikie zwierzęta. Być może ostatni człowiek na Ziemi padnie ofiarą ostatniego człowieka na Ziemi."

Początkowo Piąta Fala to opowieść Cassie. "Nie Cassie jak Cassandra [...] tylko jak Cassiopeia, gwiezdna konstelacja, piękna, lecz próżna królowa przykuta do swego tronu na północnym firmamencie.[...] W starożytnej grece jej imię oznaczało 'ta, której słowa przetrwają'."
I właśnie o to tutaj toczy się gra. Cassie została sama, powoli poznajemy jej historię. Budzi się w  młodej dziewczynie coraz to silniejsza wola walki i przetrwania, gdyż nie ma pewności czy nie jest aby ostatnia. Ziemia przeżywa inwazję obcych i właśnie nadchodzi jej Piąta Fala.
Historia w tym momencie jest zupełnie inna, ale styl, w jakim została opowiedziana, jest najbardziej zbliżonym tekstem do narracji znanej z "Igrzysk śmierci" - jaki do tej pory czytałam.

Powieść podzielona jest na części, a każda z nich znakuje zmianę narracji. Różni bohaterowie swoją opowieścią uzupełniają obraz inwazji, narratorów nie ma jednak aż tak wieku- jest ich czterech: Cassie, Benjamin, Łowca i Sams (młodszy brat bohaterki). Narracja zgodnie podzielona między żeński i męski punkt widzenia. Forma rozdziałów jest bardzo przystępna: krótka i treściwa.

I zdołać zawrócić z drogi do Oz ?
"Piąta fala" to przede wszystkim powieść akcji. Znajdzie się też miejsce na wątek miłosny - dzięki Cassie, choć początkowo fabuła nie dawała większych szans dla takiego rozwoju wydarzeń w tego typu historii. Jest również część poświęcona typowo militarnemu szkoleniu oraz upadku i odtworzeniu osobowości - dzięki Ben'owi. Jest i obca technologia, choć początkowo trudno się jej dopatrzeć, mając tak mało i to w dodatku sprzecznych informacji.

To nieustannie porzucanie i ponowne przyjmowanie / rozpatrywanie wcześniej odrzuconych hipotez stanowi największa zaletę tej powieści. Fabuła nie pozwala na dłużej się oderwać, gdyż każda część przynosi garść sprzecznych (do tych poprzednio otrzymanych) informacji, a poznawszy początek musimy już dojść do prawdy. Troszkę rozwoju tej fabuły można przewidzieć, ale czytając nie jest się dostatecznie pewnym swojej teorii.
Ocena: Początkowo to historia o przetrwaniu kolejnych faz inwazji, potem o ucieczce, aż zmienia się w opowieść o walce. "Piąta fala" to połączenie wątków "Intruza" z narracją i akcją właściwą serii takiej jak "Igrzyska Śmierci". Jednocześnie jest jednak tak, jakby się czytało zupełnie inną i nową opowieść.
"Piąta fala" - Rick Yancey
W oryginale: The 5th Wave
TRYLOGIA: Tom 1
Wydawnictwo Otwarte - RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Stron: 512
W kolejności: NR 50/2013/07/10 (232)


"W końcu złożyłam obietnicę, jedną z tych, których nie powinno się łamać, ponieważ jeśli je złamiesz, niszczysz jakąś cząstkę samego siebie, być może tę najważniejszą."
Zwiastun powieści opisuje cztery fale inwazji.

P.S.: "Piąta fala" jest porównywana do "Gry Endera" - egzemplarz już mam i (jeszcze przed premierą filmu) przekonam się o skali tego podobieństwa :)
Premiera: 14 sierpień 

15 komentarzy:

 1. Chyba jednak się skuszę i przeczytam w najbliższym czasie tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. eM tylko rzuciła okiem na recenzję, bo eM sama chce się przekonać co, jak i dlaczego!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się być ciekawa, więc z chęcią ją przecyztam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podobała mi się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zostałam zaintrygowana :) Gdy nadarzy się okazja z pewnością przeczytam tę książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Co tu dużo mówić, mam na nią wielką ochotę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zostałaś nominowana do Liebster Blogger Award. Szczegóły na moim blogu.
  http://pomiedzyzycieaksiazkami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak tylko pojawiła się zapowiedź tej książki już wiedziałam, że chcę ją mieć. Teraz chcę jeszcze bardziej. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka może okazać się interesująca. Z chęcią przeczytałabym :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow naprawdę książka wydaje się być bardzo ciekawa i intrygująca. Z chęcią przeczytałabym tą pozycję:) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo bym chciała przeczytać, czekam na premierę!

  OdpowiedzUsuń
 12. Przeczytam z wielką przyjemnością :) Mam nadzieję :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Twoja recenzja kusi niesamowicie, a video dopełnia całości. Już nie mówiąc o tym, że uwielbiam i Igrzyska i Intruza.

  OdpowiedzUsuń
 14. Już nie mogę się doczekać kiedy książka wpadnie w moje ręce :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Ajjj czyhałam na Piątą Falę, ale za późno się zreflektowałam :( Zapowiada się naprawdę fascynująco

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...