Szukaj w tym blogu/ wpisz tytuł, którego szukasz

niedziela, 23 listopada 2014

Opowieści z Eliminacji: Książę i Gwardzista

Nie tak dawno temu świat obiegła wiadomość, że trylogia Rywalek zamieni się w serię, która będzie uzupełniona jeszcze o dwa tomy. W tych nowych Eliminacjach to kandydaci będą walczyć o względy księżniczki. Czwarty tom serii (The Heir) dopiero w czerwcu, a już teraz można poznać dodatkowe szczegóły dotyczące jeszcze tej "starej trylogii". Łącznie będą cztery opowiadania ukazujący świat Eliminacji z innej perspektywy niż dotychczas. Pierwszy tom nowelek to opowieści Księcia i Gwardzisty.

Większość tej książeczki stanowią dwa opowiadania, ukazujące kulisy Eliminacji. O wiele bardziej polubiłam Maxona, kiedy poznałam jego opowieść. Za Aspenem za bardzo nie przepadałam już wcześniej, a zamieszczone opowiadanie tylko mnie w tym zdaniu utwierdziło. Niestety nowelka z perspektywy Gwardzisty jest dłuższa niż opowieść Księcia.

OPOWIEŚĆ KSIĘCIA: Maxon z pewnością zyskuje, kiedy sam opowiada swoje losy. Nowelka tylko troszkę czasowo wyprzedza rozpoczęcie Eliminacji, a potem powtarza sceny, które znamy już z tomu pierwszego ("Rywalki"). Nie ma jednak przy lekturze wrażenia powtarzalności. Lepiej przychodzi też interpretacja uczuć bohaterów.


OPOWIEŚĆ GWARDZISTY bardzo skupia się na samym Aspenie, więc za dużo z niej o innych bohaterach ciężko się raczej dowiedzieć. Widząc Ami jego oczami, można tylko dostrzec, jak bardzo nieprawidłowo interpretować jej postać. Nowy gwardzista opisuje wydarzenia mające miejsce w drugim tomie ("Elita"). Jest za to tutaj o wiele mroczniej, niż można by było się spodziewać (sen z udziałem rodziny królewskiej i zakładaniem korony), a zostaje też wyjawiony jeden z sekretów skuteczności gwardzistów pełniących warty w pałacu w obliczu konieczności nagłego odpierania ataku rebeliantów.

Obaj panowie mają więc tajemnice, które nie zostały ujawnione w ciągu "starej" trylogii. W przypadku Aspena dotyczy to pewnego snu, zastrzyków i żołdu. Książę uchyla rąbka tajemnicy w sprawie swojej przyjaciółki od lat wczesnego dzieciństwa (tej z Francji), przygotowań do Eliminacji oraz sposobu, w jaki zostały wyłonione 35 kandydatki do korony. Można zrozumieć powody, dla których Król tak znienawidził Ami - choć w tym przypadku autorka także stara się obecnego władcę Illéi trochę też i usprawiedliwiać, co widać szczególnie wyraźnie poprzez ujawnienie jego historii w komentarzu do drzewa rodowego (ale o tym za chwilę).

POZA NOWELKAMI w tej dodatkowej książce do serii znajduje się także wywiad z Kierą Cass, w którym wyjawia ona, co też zainspirowało ją do wydania Rywalek, mówi o swojej przygodzie z książkami, a także o opowieści "Siren", której jeszcze nie wydano w Polsce (liczymy tutaj na Wydawnictwo Jaguar!!!).

Kolejne dodatki to szczegółowy opis systemu klas z wyszczególnionymi zawodami, które do nich należały. To w zasadzie tylko lista, ale uzupełnia obraz świata tej monarchii przyszłości jakim jest Illéa. Dalej znajduje się pełna lista kandydatek, które wytypowano do udziału w Eliminacjach rozpoczynających się w pierwszym tomie.

Najciekawszy dodatek to chyba zamieszczone drzewa genologiczne trzech rodzin: Ami, Maxona i Aspena. Można z nich wyczytać jak doszło do degradacji czy też wyniesienia w systemie klas przodków bohaterów. Dowiadujemy się, jak mieliby na nazwisko gdyby nie rewolucja klasowa. Za każdym drzewem kryje się też historia i zawody, które nie były związane z przydzieloną klasą, a w których musieli się wykształcić pierwsi jej przedstawiciele w tamtych rodach. Z drzewa rodziny Maxona wiążą się też odpowiedzi na pytania: ile było wcześniej edycji Eliminacji oraz jak one przebiegały!

Zakończenie tego pierwszego tomiku nowelek to dwie playlisty (do dwóch tomów serii), gdzie z każdej podanej piosenki został przytoczony cytat konkretnych jej słów i odpowiadającym im fragmentom z któregoś z dwóch tomów serii.
"Rywalki - Książę i Gwardzista" - Kiera Cass
W oryginale: The Selection Stories: The Prince & Guard
W kategorii: Antyutopijne opowieści
Stron: 224
Jak czytać:
Przed tomem pierwszym -> Opowieść Księcia
Między tomem pierwszym a drugim -> Opowieść Gwardzisty
W kolejności: NR 72/2014/11/04 (348)
Kontynuacja: Kolejny tom nowelek (Opowieść Królowej i Faworyty) już w marcu 2015
Ocena: Z lektury pierwszego tomu nowelek jestem bardzo zadowolona: czyta się prędko, a można uzupełnić poznany już świat trylogii o ciekawe szczegóły, przez co historia ta jawi się już w troszkę innym świetle.

5 komentarzy:

 1. Na razie przeczytałam dwa tomy serii i dodatek o Księciu i Gwardziście. "Jedyną" też przeczytam tylko jeszcze nie teraz ;)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Coraz bardziej przekonuję się do przeczytania tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszyscy piszą o tej serii, a ja jej jeszcze nie znam, chyba trzeba to uzupełnić. Choć po ilości przeczytanych recenzji w sumie znam historię. A opowieść Księcia i Gwardzisty wdaje się bardzo interesująca, nawet bez znajomości serii ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Teraz mam jeszcze większą ochotę na te nowelki, niż w momencie ujrzenia ich zapowiedzi :P Interesuje mnie szczególnie ta dotycząca Maxona (uwielbiam) :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały blog, spodobał mi się na wejściu i przeglądam sobie właśnie, zaciekawiło mnie tło pod tytułem, ''Hobbit''-uwielbiam...więc jak nie obejrzeć takiego bloga. onlybyme7.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Zawsze i chętnie czytam wszystkie komentarze.
Staram się na nie odpowiadać. Zostaw po sobie ślad!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...